, Call me Maddie: Charm statement necklace

Social icons

Monday, May 25, 2015

Charm statement necklace

happiness-boutique-necklace
Hei, hei! Guess who is back? I know I have been updating my blog really poorly for the last couple of weeks, I can't promise that my post scheduling will go back to normal, but after 5th of June ( my Bachelor Thesis presentation) and even more so after 14th of June ( last day of work at H&M), my blog will definitely be my main top priority!
These past couple of weeks have been really crazy- I really don't remember the last time I had a break from everything! Work, my Bachelor degree & some issues in private life, have definitely taken a toll on me! :/ Though, luckily, I still have my little munchkin Kate waiting for me at home! :) Hopefully things will get easier and everything will fall back at it's place.
Anyways, today I am reviewing my new necklace that I received from Happiness Boutique. Happiness Boutique is the newest partner I am collaborating with and honestly I couldn't be more happy about it, because the necklace I received is truly gorgeous and has such amazing quality! I have already worn it multiple times and you can see a little spoiler of my next outfit post ( about which I am soooo excited!!) at the end of this blog post! Have you heard of Happiness Boutique? What do you think about the jewelry they offer?

LV
Hei, hei uzminiet kura ir atpakaļ? Pēdējo divu nedēļu laikā blogu "updeitot" ir sanācis pavisam reti un kaut arī es nevaru apsolīt, ka atsākšu ierastos blogošanas ritmus, droši varu pateikt, ka rakstīšu vairāk nekā tikai vienu rakstu nedēļā! :) Blogs kā mana prioritāte numur viens būs pēc 5. jūnija ( aizstāvēšanu savu lolojumu- Bakalaura darbu) un vēl vairāk blogam pievērsīšos pēc 14. jūnija ( mana pēdējā darba diena H&M)! Šīs pēdējās divas nedēļas ir bijušas patiešām trakas, aizņemtas un nedaudz nervus kutinošas- darbs, Bakalaura darbs kā arī dažas problēmas privātajā dzīvē patiešām ir padarījušas manu ikdienas dzīvi  patiešām ļoti stresainu! Tiešām ceru, ka drīz mana ikdiena kā arī oma uzlabosies un paliks vieglāk! :) 
Lai nu kā, šīs dienas raksts ir veltīts manai jaunajai kaklarotai no Interneta veikala Happiness Boutique. Happiness Boutique ir mana bloga jaunākais partneris un kaut arī sadarbojos ar šo zīmolu salīdzinoši neilgu laiku, es pavisam noteikti varu teikt tikai pašas labākās lietas par šo uzņēmumu! Kaklarota pie manis nonāca trīs dienu laikā no izsūtīšanas brīža, nevainojamā kvalitātē kā arī lieliskā iepakojumā! Šo kaklarotu esmu aplikusi jau vairākas reizes, šī raksta lejas daļā vari aplūkot arī nelielu "spoileri" manā nākamajā outfit rakstā ( bildes, manuprāt, būs tiešām lieliskas!!) Vai esi kādreiz pasūtījusi kaut ko no Happiness Boutique? Kādas ir Tavas domas par viņu piedāvāto preču sortimentu?
happiness-boutique
I always love when items are sent in really cute and thoughtful packagings! How cute and useful are those "grandma" tips? :D / Mani vienmēr iepriecina lietas, kas ir iesaiņotas patiešām pārdomātā un glītā iepakojumā! Cik gan forši un noderīgi ir tie "vecmāmiņas" padomi? :D
statement-necklace-jewelry

Preview of my next outfit post featuring this beautiful necklace / Neliels ieskats manā nākošajā outfit rakstā
call-me-maddie-fashion-outfit

~With love~
Maddie

11 comments

 1. Good luck on your bachelor thesis. It's stressful but kind of fun to challenge yourself. :]

  // ▲ itsCarmen.com ▲

  ReplyDelete
 2. Beautiful necklace! And good luck on your bachleor thesis :)
  xx
  SASHA

  ReplyDelete
 3. Stunning necklace :) Lovely post..Keep In touch dear..
  Rampdiary/Beauty and fashion/ Art blog

  ReplyDelete
 4. Viss nokartosies, redzesi laiks radis. Es ceru, ka pavisam atri un viss sliktais un smagais pagaisis ka puteklis pa gaisu. Mazajai Katei sutu ciesus skavienus un bucinas. Domas turu ikskus par bakalaura darbu. Lai veicas!!!
  xoxo
  Ramona

  http://ramona-strikeapose.blogspot.ie

  ReplyDelete
 5. i love it maddie!
  it's so cool and fashion, and the color white is so good for spring and summer :D

  xoxo,
  Alice's Pink Diary

  ReplyDelete
 6. What a fun necklace! I can't wait to see the rest of the outfit :)

  -Rae
  studentsandstyle.wordpress.com

  ReplyDelete
 7. That is such a lovely necklace and oh my god how cute is Kate!! She'd cheer anyone right up :) xx

  ReplyDelete
 8. wow fab necklace <3

  www.beautyfrontline.com/

  ReplyDelete
 9. Beautiful necklace~I like it~

  http://www.queeniebridesmaid.co.uk/cheap-bridesmaid-dresses-uk

  ReplyDelete

Thank you for your lovely comments! ♥