Ebay bargains #82 purchased & reviewed

ebay-bargains-accessories
Some of you might remember my blog post from February in which I showed you some items that I bought on Ebay! Almost every single item came in a matter of a month, why almost every item you might ask? Because I still haven’t received my wood imitation watch, which I’ll probably never receive! But I am not that worried about it because I have already had a refund!
Finally I have had the time to collect all the items together and make a review post about them! All in all, I am quite satisfied with everything I got, but you can surely read a review on every item below the pictures! This time I only ordered jewelry and accessories as well as makeup brushes, but I definitely have a few clothing items and shoes in my next-to-buy list!
friday-ebay-bargains-accessories-review
Iespējams daži no Jums atcerēsies manu bloga ierakstu no Februāra, kurā biju parādījusi lietas, kuras nopirku Ebay! Gandrīz visas lietas atnāca apmēram mēneša laikā, kāpēc saku gandrīz? Koka imitācijas pulkstenis vēl joprojām nav pie manis atceļojis, bet par to tik ļoti neuztraucos, jo esmu jau saņēmusi atpakaļ visu naudiņu. Beidzot man bija laiks pieķerties klāt un uztaisīt bildes ar visām lietām, kuras es saņēmu un padalīties ar Jums ar savām atsauksmēm! Kopumā esmu ļoti, ļoti apmierināta ar gandrīz visām lietām, kuras pasūtīju, bet individuālās atsauksmes lasi zem produkta bildēm! Šoreiz biju pasūtījusi tikai aksesuārus un rotas lietas, kā arī acu ēnu otiņas, bet jau tuvākā nākotnē plānoju pasūtīt arī drēbes un vienas kurpes!
ebay-bracelet
leather-moon-galaxy-ebay-bracelet
Galaxy Dome pendant friendship bracelet $1.53
I wanted to wear this bracelet together with the wooden watch that I never received as I thought that they would be a good match, but even though, I don’t have my matching watch, I still love the bracelet! The thing that I like the most about it, must be that dome pendant with a planet in it, I think that it looks so cool! The price is quite friendly as well- only dollar and a half! Sadly in this picture the braids of the bracelet were upside down- the right side is completely smooth!
Šo rokassprādzi biju plānojusi aplikt kopā ar pulksteni, kas man beigās neatnāca, bet kaut arī pulkstenis līdz manīm nenonāca, man šī rokassprādze tik un tā ļoti patīk. Visvairāk tieši piesaista aplītis ar planētas attēlojumu, manuprāt, izskatās visai stilīgi! Kā arī cena pavisam noteikti ir visai draudzīga- tikai pusotrs dolārs! Bildēs diemžēl pīnītes ir redzamas otrādi- galvenajā pusē viss ir gluds!
ebay-bracelet
ebay-bracelet
Anchor infinity friendship bracelet $0.99
This is the second bracelet I ordered on Ebay and it was meant to be worn together with my newest Daniel Wellington watch, which I received back in February! Both of them together look truly amazing- I love the nautical theme that is going on! I was also surprised by the bracelet’s good quality especially because how cheap it was! I have already put it on my wrist for multiple times and received so many nice compliments! I definitely recommend this bracelet, it will look especially good in summer outfits!

Otra rokassprādze, kuru pasūtīju bija domāta valkāšanai kopā ar manu jaunāko Daniel Wellington pulksteni, kuru saņēmu februārī. Un kopā abi izskatās patiešām lieliski! Rokassprādze ir ļoti kvalitatīva, ņemot vērā tās lētumu un esmu to jau ļoti daudzas reizes aplikusi ap roku un saņēmusi ļoti jaukus komplimentus! Noteikti iesaku šo rokassprādzi, it sevišķi labi tā izskatīsies vasaras outfitos!
globuss-camera-traveling-necklace-ebay
globuss-camera-traveling-necklace-ebay
Globe telescope pendant necklace $1.29
This necklace was a really spontaneous purchase that I made not long before my trip to Canary islands! The thought that I would have the whole world around my neck which would symbolize my joy for traveling  really compelled me! I haven’t worn long pendant necklaces for a really long while ( for two years I think), mostly I wear really big and chunky statement necklaces or on the other hand really small and dainty pendant necklaces!
Šī kaklarota bija tāds spontāns pirkums, kuru izdarīju neilgi pirms mana ceļojuma uz Kanāriju salām- tā doma, ka man visa pasaule būtu aplikta ap kaklu, kas simbolizētu manu ceļotprieku noteikti darīja savu, jo garās kaklarotas es nenēsāju jau kādus divus gadus! Parasti nēsāju ļoti smalkas vai tieši pretēji- ļoti masīvas kaklarotas, kas beidzas virs krūtīm!
clear-transparent-case-android
Clear transparent Samsung Galaxy S4 case $0.81
This is the item I am very disappointed in. Why? Because it doesn’t fit my phone at all- it is wayyyy too big! I tried contacting the seller who sold me this case, but I never got a response, therefore, I contacted Ebay and explained the whole situation and received my refund in matter of like two hours! I know that the case cost only eighty cents, but money is money, right?
Ja ir kāda lieta, kurā es esmu vīlusies tad tas ir šis telefona vāciņš! Kāpēc? Jo tas manam telefonam absolūti nederēja- tas bija par lielu un krita nost! Sakontaktēju šo pārdevēju, bet viņš par manu problēmu nelikās nezinis, tāpēc uzrakstīju Ebay’am un nepilnu divu stundu laikā dabūju savu naudiņu atpakaļ. Protams, es saprotu ka čakarējos astoņdesmit centu dēļ, bet kāpēc man tērēt savu naudu uz maldinošām precēm?
aztec-print-samsung-calaxy-s4-ebay
Aztec print Samsung Glaxy S4 case cover $0.78
Luckily I had better luck with the second phone case- it fit like a glove without any problems! The quality was decent, maybe, after seeing the picture on Ebay I was kind of waiting for the case cover to be more matte and soft, but overall I think that the price was quite adequate to the quality I received! 
Par laimi ar otro telefona vāciņu man veicās labāk- vāciņš derēja kā uzliets, bez jebkādām problēmām. Kvalitāte bija apmierinoša, bet pēc Ebay bildes, biju gaidījusi to, ka vāciņš būs stingrāks un mīkstāks ( matētāks)! Esmu apmierināta ar šo vāciņu, jo uzskatu, ka cena bija adekvāta rezultātam. Bet, protams, vienmēr jau var gribēt vairāk! 😀
eye-shadow-brushes-ebay
eye-shadow-brushes
6 pcs makeup eye shadow brushes $2.19
This set of makeup bushes was probably the item I waited for most eagerly! I received these eye shadow brushes really quickly- I don’t think even more than two weeks passed since I purchased them! I believe that the quality of the brushes is much higher than their cost, therefore, I am particularly happy with this purchase! But I must add that few of these brushes were a bit too hard, but I do know some beauty tricks on how to make beauty brushes softer! You just have to wash them with a hair conditioner! Honestly, I don’t use all six brushes, only 3 or 4 of them, but I am definitely happy with all of them!
Šī bija lieta, kuru es gaidīju visvairāk- acu ēnu otiņu komplekts. Otiņas manā pasta kastītē nonāca ļoti ātri- man liekas, ka pat pusotra nedēļa nepagāja! Es uzskatu, ka otiņu kvalitāte ir augstāka nekā to cena, tādējādi man ir gandarījums par izdarīto pirkumu! Jāpiebilst, ka dažas otiņas bija visai cietas un nedaudz neērtas lietošanai, bet es zinu triku kā otiņas padarīt mīkstākas- tās izmazgājot ar matu kondicionieri! Neuzskatu, ka man bija vajadzīgas visas sešas otiņas, jo galvenokārt izmantoju tikai trīs no viņām! Jebkurā gadījumā esmu apmierināta par pirkumu!
statement-bib-necklace-ebay
statement-bib-necklace-ebay
Bib statement necklace $4.29
This necklace came to my post office broken in two halves, but it wasn’t anything serious, because I fixed the problem in like ten seconds with the help of pliers! I also must add that some of the rhinestones are glued to the base of the necklace a bit awry, but nothing really major- you can only see that after looking really closely at the necklace!
Šī kaklarota pie manis atnāca saplīsusi, nekas ļoti šausmīgs vai neizlabojams 5 sekundēs- pa vidu riņķīši bija kļuvuši vaļīgi un atnākuši vaļā, līdz ar to kaklarota bija sadalījusies divās daļās! Bet kā jau teicu- nekas briesmīgs un  dažu sekunžu laikā ar knīpstangu palīdzību viss bija kārtībā! Jāpiemin arī tas, ka daži akmentiņi ir nedaudz šķībi pielīmēti, bet to nevar tik viegli pamanīt- pati to pamanīju tikai kārtīgi ieskatoties!
flower-statement-necklace-ebay
flower-statement-necklace-ebay
This necklace is probably my most favorite purchase as I really love the color and the design! Plus, I must add- the quality is really good and when the necklace arrived nothing was broken, unglued or missing! Since I am working at H&M, I know that in H&M shops there was a really similar necklace in three colors, but for much unfriendlier price! Anyways, I recommend this necklace if you are looking for something feminine and lovely!
Šī kaklarota ir iespējams mans mīļākais šīs reizes pirkums, jo man ļoti patīk tās krāsa un dizains, kā arī jāpiemin tas, ka ar kvalitāti viss ir kārtībā- nekas nebija saplīsis, atlūzis vai atlīmējies! Tā kā strādāju H&M, zinu ka veikalā bija pieejama ( man liekas, ka atsevišķos veikalos vēl joprojām ir pieejama) ļoti līdzīga kaklarota, bet par nedraudzīgāku cenu! Jebkurā gadījumā, noteikti iesaku šo kaklarotu, ja meklē kaut skaistu un meitenīgu ko aplikt ap kaklu!

Do you like my Ebay bargains? Which is your favorite? 
You can see my other Ebay posts HERE!
P.S
If you are new to Ebay ( don’t know how to register, use paypal etc), you can look at my guide HERE!
~With love~
Maddie
Share:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?