, Call me Maddie: Back to school with New Yorker: first look

Social icons

Tuesday, September 1, 2015

Back to school with New Yorker: first look

riga-street-style
latvian-fashion-bloggerFirst of all I wanted to congratulate you all with the 1st of September and the start of fall! What's interesting is the fact that this year three generations in my family are starting school - my little niece is starting elementary, my cousin is starting Bachelor studies and I am starting my Master's studies! It is a truly big year for us!
Speaking of first September and the start of school in general I have an interesting collaboration with german retailer New Yorker! You will be able to see three differents outfits with items from New Yorker over the course of this and next week! I have tried to style three outfits that would be suitable for school and that would be suited for all tastes!
As today is first September which for a lot of us is a quite a festive day, I styled a fancy outfit that would surely look great in school photos! :) I have to admit that I had not visited New Yorker stores for quite a while and, therefore, I was quite surprised by the wide variety as in my memory New Yorker was a store that was more suited for teens, not for 20something me! I was also pleasantly surprised by inner concept/department Amisu, it was elegant, fancy and youthful! Most items that you'll see in these oufits where from this department! I definitely recommend visiting a New Yorker style if you need to restyle your fall wardrobe!

LV
Pirmkārt, vēlējos Jūs visus apsveikt ar pirmo septembri un rudens iestāšanos! Interesanti, ka šajā septembrī manā ģimenē trīs paaudzes uzsāk skolas gaitas -  mana brāļa meitiņa uzsāk skolas gaitas, mana māsīca bakalaura studijas, savukārt, es - maģistra studijas! Liels gads mums visām trim! Saistībā ar pirmo septembri un skolas atsākšanos kopumā, kopā ar vācu apģērbu ražošanas uzņēmumu New Yorker esmu izveidojusi visnotaļ interesantu sadarbību! Šīs un nākamās nedēļās laikā parādīšu Jums trīs dažādus tērpus, kuri būtu lieliski piemēroti skolas gaitām un, kuri, manuprāt, varētu atbilst visām gaumēm! Par godu pirmajam septembrim ar New Yorker palīdzību esmu izveidojusi tēlu, kas atbilstu šīs dienas svinīgajai noskaņai! Jāatzīst, ka New Yorker veikalā es nebiju iegriezusies kādu laiku līdz ar to biju pārsteigta par to cik plašu sortimentu tie piedāvā, jo manā atmiņā New Yorker bija tāds pusaudžu vecuma veikals, kurā savos divdesmit gados tik viegli sev piemērotas drēbes neatrastu! Bet mani patīkami pārsteidza veikala koncepts Amisu, no kura arī lielākoties izvēlējos lietas saviem trim tērpiem! Noteikti iesaku doties uz New Yorker, lai papildinātu savu rudens garderobi!
Savukārt runājot par garderobes papildināšu, noteikti iegriezies manā blogā rītdien, kad sadarbībā ar New Yorker izziņošu konkursu, kas atgriešanos skolas solā, vai arī rudenī kopumā, noteikti padarīs kaut vai nedaudz vieglāku un modīgāku! Konkurss būs paredzēts tikai ekskluzīvi Latvijas iedzīvotājiem līdz ar to laimēšanas iespējas noteikti paaugstinās un balviņas vilties neliks! :)
portrait-picture-latvia
back-to-school-outfit
powder-pink-fall-jacket
latvia-street-style
call-me-maddie
new-yorker-soft-pink-outfit
new-yorker-outfit
back-to-school-collaboration
(Photos by Anita V.)
Jacket - c/o New Yorker (available in stores)
T-shirt - c/o New Yorker (available in stores)
Skirt - c/o New Yorker (available in stores)
Earrings - H&M
Bag - Lovelywholesale
Heels - Zara

Shop similar:
P.S.
Today Call me Maddie celebrates it's 4th birthday! I am so incredibly happy about the things that I have already accomplished and for these past four years in which I have had the chance and the platform to share some bits and bobs of my take on fashion, beauty and life in general! I can clearly remember the first article I wrote or the first outfit pictures I published ( very excited yet nervous at the same time!). This blog started as a small side hobby, but it has grown to be so much more than that - now it is a big and integral part of my life! I couldn't have done it without all of you - my blog readers, supporters and those many people in my life that have helped me with a kind word, advice or have been my photographer for both planned and unplanned photo shoots ( you already know who you are! :*) May kisses and cheers!! :)

Šodien Call me Maddie svin savu 4 gadu dzimšanas dienu! Man ir liels prieks par paveikto un par šiem četriem gadiem, kuros esmu varējusi dalīties ar dažādiem savas modes, skaistumkopšanas un dzīves kopumā, sīkumiem! Ļoti labi atceros to mirkli pirms četriem gadiem, kad ar nelielu uztraukumu uzrakstīju savu pirmo bloga ierakstu vai arī to mirkli, kad pirmo reizi publicēju savas outfit bildes! Šis blogs aizsākās kā neliels blakus hobijs, bet nu jau ir izaudzis par ļoti lielu manas dzīves sastāvdaļu un šos četrus gadus es noteikti nebūtu varējusi realizēt bez Jums - šī bloga lasītājiem, atbalstītājiem kā arī tiem daudzajiem cilvēkiem manā ģimenē, draugu lokā utt., kas man ir palīdzējuši ar labu vārdu, ieteikumu vai piekrituši būt par manu outfit bilžu autoriem ( Jūs jau ziniet, kas Jūs esat! :*). Bučas un priekā!! :)

~With love~
Maddie

39 comments

 1. Really love the combo, the skirt is so cute!

  Ana ♥
  http://aruivablog.blogspot.pt/ NEW OOTD

  ReplyDelete
 2. You look so pretty ! Love that skirt.
  xoxo,

  atwednesdaysiwearpink.blogspot.com

  ReplyDelete
 3. You look absolutely gorgeous!! I especially love the jacket and earrings on you. Also, congratulations on starting your masters degree! That is such an accomplishment.

  Jacy
  www.lovelenore.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Awwm Jacy, you are very sweet! Thank you! Those two items actually are my favorites as well! Oh, the Master's degree will surely be a challenge, but I am definitely up for it! :)

   Delete
 4. you look amazing dear, i love this pink look :)

  xoxo,
  Alice's Pink Diary

  ReplyDelete
 5. great back to school outfit! you are so pretty :)
  www.samanthamariko.com

  ReplyDelete
 6. Hip hip uraaa!!! Daudz laimes Tev un tavam blogam! Lai top vel daudz briniskigu blogpost un lai vienmer ir ta ka gribas un patik, jo citadi nav jegas. Vai ne?! Un apsveicu ar jauno sadarbibu. 100gadus atpakal, kad vel dzivoju LV, es atceros, ka iepirkos New Yorkerii. Man liekas man pat lidzi atceloja paris apgerbi, kuri nu, ja sen ir atdoti ziedojumu veikala. Patiesiba butu interesanti tagad atkal iziet cauri visiem vecajiem , labajiem veikaliem kuros agrak tik biezi iepirkos. Bik Bok laikam vairs nav? Tur es pavisam neapzinati, bet biezi iepirkos, kaut ka vienmer kaut kas fors atradas un to tikai nosecinaju, tad kad atbraucu te un kartoju drebes skapi. Tu esi izveilejusies un izvedojusi briniskigu un romatisku looku. Tev looti piestav. Velu veiksmi visam trim paaudzem un jo ipasi Tev jaunaja macibu gada!
  xoxo
  Ramona

  http://www.ramona-strikeapose.blogspot.ie/

  ReplyDelete
  Replies
  1. Mīļš, jo mīļš paldies Ramon! :* Un pilnībā Tev piekrītu, ka galvenais ir darīt to no sirds patikas, nevis tāpēc, ka vajag / pieradums vai pienākums!
   Paldies, par apsveikumu! Jā, man arī līdzīgs stāsts kā Tev - kādreiz, kad New Yorker tikko ienāca LV, veikals man liekas bija man pats, pats mīļākais, bet laika gaitā likās, ka esmu no veikalā piedāvātā stila izaugusi, kā arī tā kā sāku strādāt H&M, motivācija iepirkties citos veikalos noplaka! BET, kā jau minēju sakombinējot tērpus Dominas New Yorker, biju patiešām pārsteigta par to cik daudzas lietas uzreiz iekrita man acīs!

   Delete
 7. What a super cute outfit, and I just love the lighting of these photos!

  Congratulations on four years of blogging! Keep it up!

  xoxo,
  WWW.THEFRUGALBLOGGER.NET
  INSTAGRAM
  FACEBOOK

  ReplyDelete
  Replies
  1. Aww thank you! Me and my amazing photographer aka most awesome cousin tried to find a perfect spot for quite a while! Lightinh is super important! :)

   Delete
 8. Such a pretty outfit - I Love the pink! You look so chic and your earrings are the perfect edition! Good luck with your Maters - that's a very big deal!
  <3
  katsfashionfix.blogspot.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you Kat! Ohh, I adore pink, especially light/dusty/soft pink! :)
   And thanks for the good luck wishes, I bet I will need it!

   Delete
 9. oh my gosh... you look adorable!
  http://sepatuholig.blogspot.com
  instagram.com/grace_njio

  ReplyDelete
 10. great style! ;-))


  i invite to me too


  www.live-style20.blogspot.com

  ReplyDelete
 11. HAPPY 4th BLOG BIRTHDAY! Mine is coming up soon too and it'll be 4 as well! I can't believe we started off together and that it has been this long already! Hehehe! Happy September to you also and all the best for your Masters! Go Maddie!

  Sxx
  www.daringcoco.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you Sonia! :) I know, four years is a really long time that flew by rapidly! And how cool is that? Our "babies" are almost the same age! :D

   Delete
 12. This is soooo pretty! I love your jacket and skirt :)

  http://flashforwards.blogspot.de/2015/09/hello-september.html

  ReplyDelete
 13. What a fun collaboration! you look so cute!
  www.amemoryofus.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. I surely had a lots of fun creating these outfits! Can't wait to show you the two rest of them! And thank you Darcy! :)

   Delete
 14. Sveicieni blogam dzimšanas dienā!
  Šis oufits izskatās tik labi pārdomāts,koptēls ir lielisks! :)

  www.anetesdomas.blogspot.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Mīļš paldies Anet!
   Prieks dzirdēt! :)

   Delete
 15. Apsveicu ar lielo jubileju :) Kā arī ar maģistra studiju uzsākšanu, vienmēr apbrīnoju cilvēkus kuriem piemīt tik daudz enerģijas un apņemšanās, nezinu kādām studijām būtu jābūt lai piespiestu sevi atkal iet mācīties.. :)
  Žaketīte ļoti jauka, es arī pēdējā laikā neesmu iegriezusies New Yorkerā, bet agrāk gan biju to iecienījusi, it sevišķi kad viņš tikko parādījās LV.

  Anete
  foxinflora.blogspot.com/

  ReplyDelete
  Replies
  1. Mīļummīļš paldies! :) Jā, tici man lēmuma pieņemšanu par studiju turpināšanu noteikti nebija viegla, jo uz beigām ar to pašu bakalauru sanāca krietni noņemties! Bet, protams, ļoti palīdzēja tas, ka studēšu bezmaksas, līdz ar to laist garām šādu iespēju būtu nedaudz muļķīgi!
   New Yorker noteikti iegriezīšos nedaudz biežāk, it sevišķi Amisu konceptā :)

   Delete
 16. What a cute look! I love the pink and black combo :) Good for you for starting your Master's program! What degree are you working towards? I just started my Teaching Credential Program, so it's back to school for me too!

  -Rae
  studentsandstyle.wordpress.com

  ReplyDelete
 17. Great back to schol look! Love the jacket!

  ReplyDelete
 18. You're probably the only person I meet that looks super good in pink (any shades of pink!). The skirt is soo adorable! Oh and Happy 4th Blog Birthday! Keep up all the good work :D

  vonvogue.com

  ReplyDelete
 19. Dubai Escort Girls are the dream of energetic nighttimes for every respectable man. Asking for men are focused on the suggestive way of Indian escorts in Dubai. I will make you passionate and show you what type of passion do i exist which will make…
  Indian escorts in Dubai
  Call girls in Dubai
  indian call girls in dubai

  ReplyDelete
 20. Sizzling and hot Escort Service in Dubai passes on to your next thought. Would you slant toward our escorts to come to you, or may you need to visit them in their Dubai Desi Escort its true that you are going by or staying in Dubai…

  ReplyDelete
 21. We welcome you to Escort agency providing services in all parts of UAE,Turkish Escorts In Dubai,Turkish Vip Model Escort,Turkish Independent Female Escort In Dubai,Cheap Escort In UAE,Dubai Escort Service,Sexy Call Girls Escort In Dubai,Compination that can make this meeting unforgetable ,+971551463206


  Dubai Escorts //
  Escort In Dubai //
  Indian Escort In Dubai //
  Pakistani Escort In Dubai//
  Cheap Escort In Dubai //

  ReplyDelete
 22. I´m too late for the post but just saw it, and I absolutely love it! The skirt, the jacket, the earrings, the shirt... absolutely everything! I just wish I could still buy it... :S
  xOxO
  www.tearnwear.com

  ReplyDelete
 23. Your are So Sweet your are looking smart back to school with Newyork.
  We are offering high class escorts we have serve most sensuous or beautiful escorts. Our hot babies are always on the lookout for new ways to make her clients feel happy.
  WhatsApp today for booking and details +971522985715

  Escorts In Sharjah
  Pakistani Escorts In Sharjah
  Indian Escorts In Sharjah
  Call Girls in Dubai
  Indian Call Girls in Dubai

  ReplyDelete

Thank you for your lovely comments! ♥