Casual fall outfit

fall weekend outfit
latvian fashion blogger

Yesterday me and my boyfriend decided to go a very beautiful and untouched place in Latvia – Kemeri national park, if more precise to Big Kemeri swamp! The day was truly marvelous – very warm and sunny and the environment in which we spent 2 hours was breathtaking!
This might not be the most typical place in which to catch the golden fall as in the swamp there are no deciduous trees. We thought that we will be able to avoid the big masses that usually head to Sigulda ( the most typical place in Latvia in which to witness the beauty of Fall), by going to this swamp, but, boy, we were wrong! As it turned out we were not the only ones who wanted to enjoy the beautiful fall saturday in nature by going to this place – there were big crowds of people; a lot of wiggling was involved as we had to pass many people who were going the opposite direction and so on! And I just couldn’t fully enjoy the beauty of the swamp nature!

Anyways, on this day I decided to wear a pretty much casual outfit that allowed me to move freely and that was very comfortable and functional as well! In this outfit you are able to spot three new items in my wardrobe: a long cardigan, golden boho necklace and a small, black shoulder bag! Both the long cardigan and the golden necklace are from my long term blog partner Lovelywholesale, whereas the black shoulder bag is from a new partner Dresslink! I am quite satisfied with everything I received and I believe that I will use each item in my daily life ( wardrobe wise) as well, especially the long cardigan as it is very comfortable and qualitative!
LV
Vakardien kopā ar draugu izlēmām doties uz ļoti skaistu un neskartu vietu Latvijā – Ķemeru nacionālo parku, jeb precīzāk uz Laipu Lielajā Ķemeru tīrelī. Diena bija patiešām fantastiska, ļoti, ļoti silta un saulaina kā arī apkārtne, kurā mēs pavadījām aptuveni 2 stundas bija elpu aizraujošas! Šī varbūt nav tā tipiskākā vieta uz kuru doties, lai baudītu Latvijas zelta rudeni, jo pašā purvā neaug lapkoki! Bijām domājuši, ka izvairīsimies no plašām pūļu masām, kas dodas uz Siguldu aizbraucot uz Ķemeriem, bet mums par vilšanos bijām ļoti kļūdījušies, jo izrādās, ka ne mēs vienīgie vēlējāmies izbaudīt skaisto un saulaino rudens sestdienu pie dabas! Tāpēc, ja izlem doties uz šo laipu Lielajā Ķemeru tīrelī, ieteiktu to darīt kādā darba dienā, vai arī brīvdienā agri no rīta, jo, diemžēl konstantā cilvēku masa un izvairīšanās mēģinājumi ar pretīmnācējiem nedaudz traucēja izbaudīt dabas skaistumu pilnībā!
Lai nu kā, šajā dienā izvēlējos uzvilkt salīdzinoši vienkāršu tērpu, kas man ļautu brīvi kustēties un būtu gan ērts, gan arī nedaudz funkcionāls! Šajā tērpā ir iespējams ieraudzīt trīs manas garderobes / aksesuāru jaunumus: garo jaku, zelta boho stila kaklarotiņu kā arī melnu pleca somiņu! Gan jaka, gan kaklarota ir no mana bloga ilgstošā sadarbības partnera interneta veikala Lovelywholesale, savukārt melnā plecu somiņa ir no jauna sadarbības partnera Dresslink. Ar visām saņemtajām lietām esmu ļoti apmierināta un tās noteikti izmantošu arī ikdienā, it sevišķi sūnu zaļo jaku, jo tā ir ļoti ērta un kvalitatīva!
call me maddie fashion blog
golden bohemian necklace
kemeri swamp
floppy hat
floppy hat autumn outfit
kemeri swamp latvia
black shoulder bag
long army green jacket
kemeri swamp
casual fall outfit
fall outfit inspiration
call me maddie fashion blog
Necklace – c/o Lovelywholesale
Jacket – c/o Lovelywholesale (out of stock)
Bag – c/o Dresslink
Hat – H&M
Watch – Ebay
Top – Ebay
Skinny jeans – H&M
Flats – H&M
Shop similar:
!function(doc,s,id){ var e, p; if(!doc.getElementById(id)) { e     = doc.createElement(s); e.id  = id; p = ‘//shopsensewidget.shopstyle.com/widget-script.js’; var cb = new Date().getTime(); p += ‘?cb=’ + cb; e.src = p; doc.body.appendChild(e); } if(typeof window.ss_shopsense === ‘object’){ if(doc.readyState === ‘complete’){ window.ss_shopsense.init(); } } }(document, ‘script’, ‘shopsensewidget-script’);
~With love~
Maddie
Share:

31 Comments

 1. Anonymous
  October 4, 2015 / 20:49

  Love your casual outfit 🙂 And that place looks lovely! We don't get at stereotypical "fall" here in southern California, one of these years I'd love to go somewhere where the trees have all changed colors!

  -Rae
  studentsandstyle.wordpress.com

 2. October 4, 2015 / 23:48

  This green sweater looks lovely on you and I love that you added a floppy hat. Such a pretty fall outfit! Beautiful location as well!
  <3
  katsfashionfix.blogspot.com

 3. October 5, 2015 / 08:29

  I love this laid bakc outfit for Fall!
  Could you do me a favor and vote for me in the Keimling Award contest? That would be sooooo nice of you! Its only one click on VOTE here: Keimling Award
  Thank you soooo much : )
  Xx
  Larissa
  cenestquedelachance.blogspot.de

 4. October 5, 2015 / 20:38

  Maddie you know how Much I love tour style!!!
  You are cool and stylish but always so soft and in a kidness way

  Ciao
  Mywishstyle

 5. October 6, 2015 / 01:03

  Aizbegt no ikdienas uz laukiem, pie dabas tas ir tik svarigi man palicis. Attiras dvesele, attiras domas. Laiks kura dzivojam ir palicis tik prasigs pret mums, visam janotiek atri un ar panakumiem. Tas iztukso. Man patik ka tu sak, ka casual look tu izvelejies, bet ja padoma un ieskatas, kas par fantasisku terpu izbraukumam uz purvu!!! Mezgines, cepure, gara jaka un delikatas rotas, miliga chaneliska somina. Wow! Vai ne?! Es deru loti daudzas galvaz griezas lidzi, lai skaskatitu so skaisto un stiligo jaunkundzi.
  Bildes briniskgas un diena tiesam jauka izskatas, bet tu fantastiska!!! Es vairs neatceros cik gadus atpakal biju Kemeru purva, Kemeros. Mes pat taisijam kaut kadu photoshoot tai pamestaja Kemeru viesnica. Diena bija rudenigi skaista, bet vesaka neka jums. Atsauci atmina 🙂
  xoxo
  Ramona

  http://ramona-strikeapose.blogspot.ie/

 6. October 6, 2015 / 20:33

  Love the details on the necklaces – I think they match perfectly with your lace top! Enjoy the sunny days before it gets too cold 🙂

  Claire // vonvogue.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?