Chi Chi London Tallie dress

Chi Chi clothing review
Call me Maddie fashion blog

Chi Chi London dresses are truly the most beautiful dresses I have in my wardrobe! This already is the 5th dress I have from Chi Chi London, but I still have the giddy feeling before I open the package and see the beauty that’s inside of it, because I know that it will be love from the first sight!
The collaboration with Chi Chi is by far one of my favorites, because every time I try on their dress for the first a big smile appears on my face and I instantly feel so beautiful! I strongly recommend this brand as it offers clothing that is not only very beautiful, but also very qualitative! + the fit is perfect! Trust me!

Chi Chi Tallie dress is in a lovely earthy color that is very beautifully accentuated by the gold flower print! I think that the print is the key factor that makes this dress look expensive and a bit luxurious! This dress, for me personally, reminds me of the baroque era, probably because of it’s shape and print! And as the dress is a special occasion dress I just had to find a background that would make justice to it. At first I was planning to find a nice park in Riga to capture the beautiful golden autumn, but thanks to my mom I had the idea to drive past a beautiful old manor in Riga! I believe that the location was perfect for this kind of photo shoot and I am very happy with the outcome as this house, even though, a bit let down, is very beautiful, especially because of the white columns!
LV
Chi Chi London kleitas patiesi ir vienas no skaistākajām kleitām, kuras man jebkad ir piederējušas! Šī ir jau mana piektā Chi Chi London kleita un vēl joprojām atverot no pasta saņemto paciņu, sirsniņa nedaudz ietrīsas, jo zinu, ka paciņas satura skaistums apburs mani momentāni! Sadarbība ar šo zīmolu ir viena no manām mīļākajām, jo zīmols patiesi nekad neliek vilties un katru reizi pēc kleitas uzmērīšanas ar platu smaidu esmu sevi aplūkojusi spogulī, jo kleitas ir ļoti, ļoti kvalitatīvas, skaistas un atbilstošas savam izmēram. 
Chi Chi Tallie kleita ir ļoti skaistā piezemētā un salīdzinoši neitrālā tonī, bet to lieliski bagātina un izceļ zelta ornamenti ziedu formā, manuprāt, tie padara šo kleitas izskatu dārgu. Man personīgi kleita nedaudz atgādina baroka laiku – gan svārku kupluma, gan arī skaistā ziedu raksta dēļ. Tā kā kleita ir ļoti svinīga, tad nolēmu, ka centīšos arī piemeklēt atbilstošu fonu, kas to vēl vairāk izcels un akcentēs! Pirmā doma bija braukt uz kādu no Rīgas parkiem un censties notvert mūsu skaisto zelta rudeni, bet pateicoties mammas ieteikumam, tepat Pārdaugavā ( Torņkalnā) nolēmām nobraukt garām vietai, kuru sauc Blokmuiža ( atrodas uz vienības gatves, netālu no bērnu dārza) un bija “klikšķis” un sapratu, ka šī vieta būs īstā! Tādējādi bildēs redzama būs ne tikai skaista kleita, bet arī ļoti skaista vieta, kas, diemžēl, pašlaik atrodas nolaistā stāvoklī par ko nedaudz sāp sirsniņa, jo muižiņai būtu daudz potenciāla! Skaistās kolonnas vien ir to vērtas!
How to style a classic dress
Fall makeup inspirationCall me Maddie fashion blog
Fall outfit details
Soft curls blonde hair
Fall makeup inspiration
Chi Chi London dress review
Chi Chi Tallie dress
Latvian fashion blogger
Latvian fashion blog
Chi Chi clothing Tallie dress
Fall inspiration
Pictures by Laura L.
Dress – c/o Chi Chi London
Bag – H&M
Heels – H&M
Shop similar:
!function(doc,s,id){ var e, p; if(!doc.getElementById(id)) { e     = doc.createElement(s); e.id  = id; p = ‘//shopsensewidget.shopstyle.com/widget-script.js’; var cb = new Date().getTime(); p += ‘?cb=’ + cb; e.src = p; doc.body.appendChild(e); } if(typeof window.ss_shopsense === ‘object’){ if(doc.readyState === ‘complete’){ window.ss_shopsense.init(); } } }(document, ‘script’, ‘shopsensewidget-script’);
Other blog posts featuring Chi Chi // Citi ieraksti ar Chi Chi kleitām
1 // 2 // 3 // 4 

~With love~
Maddie
Share:

29 Comments

  • October 19, 2015 / 18:59

   Thank you! It definitely caught my eye immediately!

  • October 19, 2015 / 19:01

   Thank you very much Amanda! It is always yo hear from such a beauty you are! 🙂

 1. October 17, 2015 / 21:13

  Mani arī ļoti uzrunā kleitas audums un raksts, perfekta izejamā kleita. Un par tādu Blokmuižu nemaz nezināju, bet pat nerestaurēta šī vieta izskatās skaisti 🙂

  Anete,
  foxinflora.blogspot.com/

  • October 19, 2015 / 19:04

   Kleita ir ļoti, ļoti kvalitatīva un patiesi der kā uzlieta!
   Cik palasīju vēsturi par šo vietu, tad vēl pat nesen tur bija ierīkota bibliotēka, savukārt tad to nopirka Lido ar domu atvērt restorānu, bet tā arī tas palika – tikai idejas līmenī! Skumji nedaudz!

 2. October 18, 2015 / 00:10

  Maddie,
  I am super crazy about this gorgeous dress! Love the color, cute and gorgeous brocade fabric. Love the bag, too, so gorgeous in blue!
  xx, Elle
  http://mydailycostume.com

  • October 19, 2015 / 19:05

   I was super crazy about the dress when I received it! I didn't take it off for like three hours when it arrived! 😀
   Thank you for your kind words, Elle! 🙂

  • October 19, 2015 / 19:07

   Aw you noticed! Thank you very much! I did some minor changes to my blog, therefore, I am very happy about the fact that somebody notices it & likes it! 🙂

  • October 19, 2015 / 19:09

   Ahh, I know – it is surely one of the prettiest dresses I have! 🙂

  • October 19, 2015 / 19:11

   I definitely recommend this clothing store as I have never been disappointed! Their dresses are very, very beautiful and well made! But also, check out their casual clothes as well!

 3. October 18, 2015 / 17:26

  Such a stunning dress, you look a princess headed off to the ball!
  <3
  katsfashionfix.blogspot.com

  • October 19, 2015 / 19:12

   I surely felt like a princess! Thank you Kat! <3

  • October 19, 2015 / 19:18

   Thank you Patricia! I love the dress as well! 🙂

  • October 19, 2015 / 19:19

   I definitely agree with you! It definitely deserves a special occasion!

 4. October 30, 2015 / 19:27

  Kleita vienkārši burvīga! Es jau izpētīju mājas lapu un noskatīju vairākas kleitas! Tik greznas un skaistas! 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?