, Call me Maddie: Baroque inspired evening dress

Social icons

Sunday, November 15, 2015

Baroque inspired evening dress

Chi Chi London Amara dress fashion blogger
Fancy special event occasion dress
About a week ago I told you about a wonderful dress ( I also posted a little teaser on my Instagram account) I received from a store that you might already know from some of my previous blog posts - Chi Chi London. Today me and my mom drove to the Botanical garden in order to capture the beautiful dress in beautiful pictures ( thank you mom! J) in a beautiful location - in front of Volfsmits manor!
Honestly, I am out of words to describe how dear this dress has become to me – I have placed it on a velvet hanger and put it in front of my wardrobe – every time I step in my room and go past the dress my face brightens up and I just take a moment to appreciate how beautiful and elegant it is! Chi Chi London has never let me down and even if my blog would not collaborate with the brand, their homepage would be the first one I would check if I would be in a need of an amazing special occasion outfit! As the year is coming to an end they have developed a collection dedicated to the very topical theme of party wear and they have handpicked a few bloggers to style some of their special occasion dresses! If you’d like to see how other bloggers styled their outfits, I have picked a few: Fashion and Cookies, Venus at her mirrorNIB, Frassy.
I think you more or less understand my hype around this dress, now I’ll let pictures speak for themselves! Warning - there will be a lot of them! J

LV
Jau aptuveni pirms nedēļas es jums stāstīju par fantastisku kleitu ( kā arī biju ievietojusi “teaser” bildi manā Instagram profilā), kuru saņēmu no burvīga internetveikala Chi Chi London. Šodien kopā ar mammu bijām devušās uz LU Botānisko dārzu, lai iemūžinātu šo kleitu, manuprāt, ļoti skaistās bildēs ( paldies mammu! J ), ļoti skaistā vietā - iepretim Volfšmita muižai! Ja godīgi, tad man pilnībā trūkst vārdu, lai aprakstītu to cik ļoti mīļa man šī kleita ir kļuvusi šīs nedēļas laikā – esmu to pakārusi uz samta pakaramā un uzlikusi to uz skapja durvīm, un katru reizi ienākot istabā pasmaidu un patiešām apbrīnoju tās skaistumu un eleganci!
Chi Chi London nekad nav mani pievīlis un pat, ja es nesadarbotos ar šo zīmolu, viņu internetveikals noteikti būtu pirmais, kurā es iegrieztos, lai sameklētu sev īpašā notikuma, balles, ballītes utt. tērpu! Gada nogalē Chi Chi London ir nācis klajā ar pašlaik ļoti aktuālo svētku sezonas kleitu kolekciju un atsevišķiem blogeriem ir devis iespēju sakombinēt tērpu no Chi Chi London kādai Ziemassvētku vai Jaunā gada ballītei! Ja ir interese, vari arī aplūkot šos blogus: Fashion and CookiesVenus at her mirror, NIB, Frassy.
Manuprāt, jau aptuveni manu sajūsmu esiet nojautuši, tagad vien ļaušu bildēm runāt pašām par sevi! Brīdinājums - to būs daudz! J
2015 festive outfit inspiration
Latvian fashion blogger
Lace detailing back Amara dress
Navy blue baroque inspired dress
2015 party wear
What to wear to a ball
Statement bracelet Persunmall
Navy blue baroque inspired dress
Volfšmita muiža
Chi Chi London Amara dress
How to style a fancy dress
Irrestistible me hair extensions outfit
Chi Chi London Amara dress
fall in latvia
Irrestible me hair extensions
Dress gown from Chi Chi London
Call me Maddie fashion blog
Call me Maddie
Sparkly clutch with glitters
Dress - c/o Chi Chi London
Clip in hair extensions - c/o IrrestibleMe (22')
Coat - Primark
Clutch - H&M 
White jacket - H&M ( similar)
Bracelet - Persunmall ( similar)


- OTHER DRESSES FROM CHI CHI LONDON -

Other blog posts featuring Chi Chi London // Citi ieraksti ar Chi Chi London kleitām
1 // 2 // 3 // 4 // 5

~With love~
Maddie

29 comments

 1. Replies
  1. Thank you! Kudos to my mom for the beautiful pictures! :)

   Delete
 2. Šī kleita ir satriecoši skaista! Nebūtu redzējusi iepriekšējo rakstu ar Chi Chi kleitu, nekad neuzzinātu par šo zīmolu, bet tagad jau esmu salikusi vēlmju sarakstā vieni ar viņu kleitām un nākošgad būs jātaisa tas pasūtījums :) Paldies!
  Skaistas bildes! :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Mīļš paldies, Zandu! :)
   Super, man prieks, jo viņu kleitu tiešām ir to vērtas - esmu to pārbaudījusi jau vairākkārt! :)

   Delete
 3. wow beautiful dress
  x
  http://anoddgirl.blogspot.com.au

  ReplyDelete
 4. That dress is simply stunning! I love how elegant and sophisticated all of the details are with the lace and the tulle! You look absolutely beautiful and delicate!

  xo Deborah
  Coffee, Prose, and Pretty Clothes

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you Deborah! That is so sweet of you! :) I love the combination of lace and tulle - it looks kind of magical :)

   Delete
 5. That dress is stunning! Elegant really is a good word to describe it, and it looks like you took the photos at such a beautiful place, too.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you Kathryn very much!
   The place was very beautiful indeed! :)

   Delete
 6. Vienkārši lieliski izskaties! :)

  www.anetesdomas.blogspot.com

  ReplyDelete
 7. You look fantastic! :)

  http://izabielaa.blogspot.com/

  ReplyDelete
 8. Makes me crAcy, love The color and how you styled it with this coat,
  So elegant but cool at the same time
  Happy Evening

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you Nicky! I am super glad you like it! :)

   Delete
 9. Ikdienai vajaga mazus svetkus, un kur nu vel jaukak, ja tie atnak pa pastu ka skaista kleita, Es ari visu kas man looti iedvesmo un iepriecina izlieku prieksa, gan uz plauktiem, gan pakarama. Kapec gan jaslepj skaistumu skapi slept.Tev mamma ir loti labs fotografs, skaisti tevi notverusi ikkatra kadrejuma. Sis pirmssvetku laiks ir man tik loti aiznemts un darbigs, ka nesanak laika padomat par svetku kleitam un vispar nesanak laika prieks iepirksanas. Bet ir sakrajies tads sarakstins ar basic lietam ko vajadzetu skapi papildinat.
  xoxo
  Ramona

  http://www.ramona-strikeapose.blogspot.ie/

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ramon, nevarētu piekrist vēl vairāk, jo saņemt paciņu no Chi Chi Clothing noteikti ir mini Ziemassvētki! :)
   Noteikti Tavu komentāru nodošu mammai - ticu, ka viņa dikti priecāsies! :)
   Veiksmīgi Tev ar iepirkšanos, ieteiktu to darīt laicīgi, jo man liekas, ka Decembrī visi veikali vienkārši sprāgs no dāvanu meklētājiem! Jau tagad vīkendos veikali ir pilni!
   Mīļš paldies par Tavu jauko komentāru! :)

   Delete
 10. Oh my goodness I am LOVING these stunning photographs! This is such a stellar location and you truly look like a princess. How incredible is this dress? So perfect for the holiday season! And I have definitely been obsessed with sparkles lately (just bought some glitter flats) and your clutch caught my eye! So many things to love, great look!
  <3
  katsfashionfix.blogspot.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. oooh, I will surely want to see those glitter flats on your blog Kat! :) And I know your obession with glitter and sparkly things - in the holiday it is hard not to! :D Everything just looks so tempting, cool and interesting! Puts me in the holiday mood right away! :)
   Ahh, thank you very much for so many compliments - you are surely making me blush! <3

   Delete
 11. How romantic is this look? Love it on you, babe!

  -Ashley
  Le Stylo Rouge

  ReplyDelete
 12. My dear Maddie, I'm out of words when it comes to this post and this dress. You, dress, location, pictures... wow wow and again wow! That dress is one of the most beautiful that I've ever seen. You look so beautiful in it and yes, your mom truly did the most amazing job with those pics! One of my fav posts of yours ever! ♡♡♡

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dear, Ivana! :)
   I was so happy to receive your comment and read your kind words!Thank you - you surely put a smile on my face!
   I am very glad you liked the post/outfit as me and my mom did put a lot of effort in it, for example, freezing for almost 1.5 to 2 hours in 6~8 degrees by Celsius was surely a challenge!

   Delete
 13. Jā kleita burvīga, jāatzīstas ka man ir neliela apsēstība ar tām, tikai man nav nekad kur tās vilkt, tāpēc cenšos vairāk tās nepirkt..varbūt labi vien ir ka nav uz kurieni uzvilkt. :D
  Ļoti skaista muiža, žēl ka to neviens nerestaurē, jo izskatās ka pavisam drīzā nākotnē no tās nekas daudz vairs nepaliks pāri.. :(

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jā, kleitas noteikti ir ļoti liela mana vājība! Man noteikti ir daudz reiz vairāk kleitu, nekā pasākumu uz kurām tās uzvilkt! :D
   Muiža pavisam noteikti ir ļoti piemīlīga un taisnība jau ir tam ko saki, bet tajā pat laikā, uzskatu, ka tās izskats ( kāds tas ir patreiz) arī piedod to īsto šarmu un, ka muižiņu atjaunot tas varētu pazust reizē ar visu veco krāsu :/

   Delete
 14. Smashing color. Always check your blog periodically, and just figure if the blog is still here! Resume writer @ professional resume writing service

  ReplyDelete

Thank you for your lovely comments! ♥