, Call me Maddie: Friday Ebay bargains #104

Social icons

Friday, November 13, 2015

Friday Ebay bargains #104

fall-ebay-bargains-1
1 // 2 // 3 // 4 // 5 // 6 // 7 // 8 // 9 // 10 //

Such a great feeling about the fact that the working week has finally ended! :) As per usual on Fridays, I have collected a few Ebay bargains that have caught my attention during the week! This week the first item that made my heart skip a beat was this top! These type of tops/dresses/blouses have been very popular lately and, even though, I might not be brave enough to wear this top in public, I already know a few of girls on whom it would look amazing!

What are your plans for the weekend? I, for example, am keeping my fingers crossed for a good weather since I have planned to drive to a beautiful place and shoot my outfit pictures featuring a stunning dress from Chi Chi London! I want to shoot these pictures as soon as possible as the festive season is approaching and believe me, this dress could easily be the star of the night! Another task that is not even as half as glamorous as the last one, is cleaning my new apartment! After the renovation every single room is very dirty and full with construction dust, which means that almost all day Saturday I’ll be scrubbing, moping floors etc. 
Another task that I have to do over the weekend is to order some furniture, home decor, kitchen supplies from IKEA! When me and my boyfriend were planning the renovations in bathroom, living room and bedroom we had different opinions about almost every small design detail and in order to move forward we had to make a lot of compromises! But luckily I will have a room in this flat that will be my own - I have already started calling it “the blog room”! I am planning on filling the room with a writing desk, makeup table ( yes, with a mirror and fancy light bulbs on each side), drawers, a hanging rail and many other cool little things! I am positively excited and, honestly, can’t wait to make the room my own! I will definitely share some pictures when everything will be ready!

LV
Kas par lielisku sajūtu, ka darba nedēļa ir galā, vai ne? :) Kā jau ierasts piektdienā, esmu sagatavojusi pāris Ebay  “pērles”, kuras esmu “nomedījusi” šīs nedēļas laikā! Šīs nedēļas pirmā pērle, kas man iekrita acīs bija šis tops! Šāda tipa topi, kleitas utt., pēdējā laikā ir bijuši ļoti, ļoti populāri un kaut arī es personīgi neesmu tik drosmīga, lai uzvilktu tādu sabiedrībā, es zinu daudzas meitenes uz kurām tas varētu izskatīties lieliski!

Kādi ir Tavi brīvdienu plāni? Es personīgi tur sakrustotus pirkstus par lieliskiem laika apstākļiem, jo esmu ieplānojusi doties uz kādu skaistu vietu un safotografēt manu jauno, burvīgo kleitu no Chi Chi London! Pēc iespējas ātrāk vēlos to parādīt jums, jo svētku sezona tuvojas vēja spārniem un ticiet man, šī kleita varētu būt balles zvaigzne! Vēl viens ne tik glamūrīgs darbiņš, kas man ir ieplānots šajā nedēļas nogalē ir uzsākt dzīvokļa tīrīšanas darbus, jo pēc remonta pilnībā visas telpas ir pieputējušas ar celtniecības putekļiem un ir nepieciešams ieguldīt ļoti daudz darba, lai padarītu dzīvokli apdzīvojamu! 
Kā arī vēl viens, bet nu jau patīkamāks darbiņš ir pasūtīt mēbeles no IKEA! Kad plānojām vannas istabas, guļamistabas un viesistabas remontu un  dizainu, ar draugu paspējām vairākas reizes risināt domstarpības, jo nevarējām novienoties par dizaina risinājumiem pat vissīkākajām detaļām, bet man par laimi tomēr būs iespēja pilnībā izpausties, jo man būs pašai sava istaba, ko jau tagad esmu nodēvējusi par savu bloga istabu! :) Principā esmu istabu ieplānojusi piepildīt ar rakstāmgaldu, kosmētikas galdiņu ( ar to fancy spoguli un spuldzītēm abos sānos), kumodēm un drēbju reilu un vēl citiem sīkumiņiem! Esmu ļoti satraukta ( priecīgā nozīmē) un patiešām nevaru sagaidīt, kad varēšu šo istabu padarīt par “savējo”! Noteikti padalīšos ar bildēm, kad viss būs kārtībā!

~With love~
Maddie


5 comments

 1. Love me some eBay bargains!! Thanks for sharing this!

  By the way, you can get 15% off any watch from Daniel Wellington with the code 'DWelectricsunrise'. Visit my blog for more information:

  * Electric Sunrise - Fashion and Lifestyle Blog *

  x

  ReplyDelete
 2. Love that black and green jacket! It looks very cozy!
  ~Sara
  Sincerely, Sara

  ReplyDelete
 3. Love the olive jacket and the black bag- great finds!
  congrats on the new place, have fun creating your new "blogging room" ! :)
  xx, Elle
  http://www.mydailycostume.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you Elle! :)
   Oh, yes, I will! :)

   Delete
 4. so amazing ; >>


  i invite to me too

  www.live-style20.blogspot.com

  ReplyDelete

Thank you for your lovely comments! ♥