, Call me Maddie: L'Occitane X Pierre Hermé product review

Social icons

Thursday, November 19, 2015

L'Occitane X Pierre Hermé product review

Loccitane news rhubarb collection
A little while ago I received a nice little package from L’Occitane and I had the opportunity to get acquainted with the french brand’s collaboration with Pierre Hermé who is also known as "The Picasso of Pastry" as he is a worldwide known chef! Together they have come up with a brand new line for holidays that consists of three main scents: rhubarb-grapefruit, jasmine-immortelle-neroli and honey-tangerines!
The new products are kind of small in their size, but don’t get tricked by it, because they are worth every cent! The product that caught my attention right away was the rhubarb lip balm, because I think that this plant is not widely used in skincare products ( correct me if I am wrong!). Read my individual reviews down below:

LV
Pirms neilga laika saņēmu skaistu mazu kastīti no L’Occitane un man bija iespēja iepazīties ar šī franču zīmola jaunumiem un to sadarbību ar pasaulē pazīstamu šefpavāru dēvētu arī par "Konditorejas izstrādājumu Pikaso". Kopā tie radīja jaunu svētku līniju, kura sastāv no trijām smaržu grupām: rabarberi-greipfrūti, jasmīni-salmene-neroli un medus-mandarīni ! Jaunumiņi ir maziņi, bet neļaujiet to izmēram sevi mulsināt – jo mazs cinītis noteikti gāž lielu vezumu un katrs no šiem produktiem ir naudiņas vērts. Produkts, kas mani ieinteresēja visvairāk bija rabarberu lūpu balzāms, jo manuprāt šis augs ir ļoti netipisks skaistumkopšanas precēm! Bet par visu pēc kārtas:
loccitane perfume review
L'Ocitane hand cream with hiney and tangerines
This is surely one of my faves as the hand cream is made of honey and tangerines – a perfect combination for the holiday season! Honestly, I like this hand cream a lot more than I like theprevious one I reviewed, which I think is incredible, since I liked the honey hand cream a lot! The hand cream has a creamy and even airy texture that applies so easily on the hands! I have been using this cream for a bit more than a week and I have noticed that my hand skin has become softer and smoother + now my hands smell so nicely!
L'Ocitane hand cream with hiney and tangerines
Noteikti viens no maniem favorītiem, jo krēma sastāvā ir gan medus, gan mandarīni – manuprāt, vēl fantastiskāka kombinācija uz šo Ziemassvētku laiku nav iedomājama! Un, ja godīgi, tad šis roku krēms man patīk daudz reiz labāk, nekā pēdējais par kuru rakstīju atsauksmi ( tas ir daudz, ņemot vērā, ka man ļoti patika arī iepriekšējais). Krēmam ir ļoti maiga un pat savā ziņā gaisīga tekstūra, kas ļoti viegli uzklājas uz roku ādas. Lietoju šo roku krēmu aptuveni nedēļu un āda ir kļuvusi patiešām maigāka un zīžaināka un rokas man tagad smaržo tik lieliski!
loccitane perfume review
The perfume bottle is very small – only 75ml and it has a steep price ( 55 euros). For me this perfume is exclusive as I know that I will only use it on special occasions as I am afraid of using it all too soon considering the beautiful scent! I think that L’Occitane is a brand that creates it’s own magic world of scents and I definitely have been enchanted! A little minus is the fact that it is quite tricky to apply the perfume as it doesn’t have a dispenser and I have to apply it with my fingers. At the start the scent is very light and almost not noticeable, but after a little while it grows stronger and more powerful, but certainly not intrusive or aggressive (which is a frequent case with a lot of perfumes).
loccitane perfume review
Pudelīte ir gaužām maziņa- 75ml un cena, manuprāt, ir ļoti augsta. Uzskatu, ka šīs smaržas ir savā ziņā ekskluzīvas, jo zinu, ka lietošu tās tikai speciālos notikumos- bail būs tās pārāk ātri iztērēt, it sevišķi ņemot vērā to burvīgo smaržu! L’Occitane pats par sevi ir uzņēmums, kas rada pats savu smaržu valstību un tā noteikti ir apbūrusi arī mani, jo L’Occitane produktos visvairāk piesaista ne tikai to pozitīvās īpašībās, bet arī valdzinošā smarža. Kā nelielu mīnusu varētu minēt to, ka i nedaudz smaržu uzklāšana ir nedaudz apgrūtinoša, jo tās pati uzklāju ar pirkstu ( nav dozatora – izsmidzinātāja). Smarža no sākuma ir ļoti viegla un neuzkrītoša, bet pēc kāda laika attīstās un paliek stiprāka, bet noteikti ne traucējoša ( zinu, ka tas ir raksturīgs daudzām smaržām).
L'Occitane rhubarb lip balm review
I will not talk much about L’Occitane soap as you might already know how much I like them from my previous blog posts! Pros of the soap are definitely the scent, the positive, nurturing qualities and the fact that they are super easy to use as they foam very quickly. The only minus I can see is its size ( way too small), therefore, they don’t last a very long time, either.
Loccitane rhubarb soap review
Par ziepēm dziļās pārdomās neiegrimšu, jo Jūs jau ziniet to cik, ļoti man patīk ziepes no L’Occitane. Plusi šīm ziepēm noteikti ir to smarža, kopjošās īpašības ( saudzē ādu) un tas, ka  tās viegli putojas. Savukārt pie mīnusa būtu jāpiemin to mazais izmērs un ņemot to vērā arī salīdzinoši īsais kalpošanas laiks.
L'Occitane rhubarb lip balm review
Lip balm that has rhubarb extract in it, as I already mentioned caught my attention immediately. The scent of the lip balm is very neutral and even  gentle if I can say so, it has a soft texture and it applies so easily! The lip balm has a minimal shine in it, which I think is positive, because it leaves my lips looking healthy and natural!
L'Occitane rhubarb lip balm review
Lūpu balzams, kura sastāvā ir rabarberu un greipfrūtu ekstrakts, kā jau minēju, uzreiz piesaistīja manu uzmanību. Balzāma smarža ir ļoti neuzkrītoša un pat maiga ( ja tā var teikt), tam ir ļoti mīksta tekstūra un tas ļoti viegli uzklājas. Balzamam ir pavisam neliels spīdums, kas, manuprāt ir pozitīvi, jo atstāj koptu, veselīgu un dabisku lūpu iespaidu!
Loccitane news
As the Christmas is quickly approaching, I would suggest going to a L’Occitane shop and buying a Christmas gift to either yourself or to your loved ones! :)

Noteikti šajā svētku laikā iesaku doties uz L’Occitane veikalu un palutināt sevi vai arī savus mīļos ar kādu skaistu, smaržīgu un kopjošu dāvaniņu Ziemassvētkos! :)


-CHRISTMAS GIFT IDEAS FROM L'OCCITANE-

~With love~
Maddie

8 comments

 1. Love the packaging on this..it looks so pretty and luxurious!

  a small bit | bloglovin | twitter

  ReplyDelete
 2. I love this brand!! Is one of my favorites!
  xoxo
  http://www.bloglovin.com/blogs/donkeycool-4487669/

  ReplyDelete
 3. i need to try these, especially the cream!
  x
  http://anoddgirl.blogspot.com.au

  ReplyDelete
 4. Judging by your wholesome review, they all seem like a wonderful product Maddie! I can only imagine their scents! how beautiful and amazing would they be! it's so cool to know that most of the ingredients used in the products are rare! they may e small in size but it's good to know that they are so much worth it! :))) what's more is that their packaging is sooo cute!!! I a fan of their colors! ehehhe

  love lots,
  Tin

  mypoeticisolation.blogspot.com

  ReplyDelete
 5. Wow, these products look so lovely! I adore the colourful packagings :)
  xx

  ReplyDelete
 6. in love with the packaging
  xx
  http://1finedai.blogspot.com/

  ReplyDelete
 7. I love that brand and that hand cream with tangerine and honey sounds ah-mazing! Good gift idea, too!
  xx, Elle
  http://www.theellediaries.com

  ReplyDelete

Thank you for your lovely comments! ♥