, Call me Maddie: Friday Ebay bargains #107

Social icons

Friday, December 11, 2015

Friday Ebay bargains #107

Soft-color-winter-ebay
1 // 2 // 3 // 4 // 5 // 6 // 7 // 8 // 9 //

Do you also have a feeling that in this pre-Christmas period you are constantly running out of time? I have feeling that I am living in a constant rush, alert condition and as there are less and less days till Christmas, I am completely sure that I won’t be able to do even half of the things that I wanted to do, to create this magical Christmas feeling and just enjoy this beautiful time of the year. For example, I had a plan of making my own Christmas gifts, especially paying a lot of attention to the creative side, or I thought of maybe baking some new, never tried Christmas goodies ( a Christmas cake or, for example, decorate ginger bread cookies in a new and exciting way). I also had a plan of finding cool DIY’s on Tumblr or Pinterest and making my own cool Christmas decorations to create the cozy Christmas feeling. I had so many more ideas, but it looks like all of them will stay unfulfilled and I kind of have this bitter feeling about the fact that I want to do so much, but juggling full time job, full time blogging ( yes, I’d say that it is full time since it surely feels like I am working at two jobs till late evening) and the whole moving process is making me stressful and a bit unhappy in a way.
Have you already caught the Christmasy feeling? Do you manage to everything that you have planned? Is there a secret recipe for that? J

LV
Vai Jums šajā Ziemassvētku gaidīšanas laikā ar nemitīgi pietrūkst laika? Man ir tāda sajūta, ka dzīvoju nepārtrauktā vāveres ritenī un zinu , ka ar katru dienu paliek aizvien mazāk laika, lai paspētu izdarīt visas tās lietas, kuras esmu ieplānojusi līdz Ziemassvētkiem vai arī līdz Jaunajam gadam. Kādu laiku atpakaļ domāju cik forši būtu šogad uztaisīt Ziemassvētku dāvaniņas pašai un kārtīgi piedomāt pie radošā risinājuma, vai arī cik gan forši būtu uzcept, uztaisīt kādu jaunu Ziemassvētki kulinārijas gardumu, piemēram, Ziemassvētku kūku, vai kaut vai nedaudz vairāk piedomāt pie ierastās piparkūku izgreznošanas! Bija plāns arī pameklēt dažādus DIY Ziemassvētku rotājumiem Pinterest vai Tumblr, lai vēl vairāk māju piepildītu ar svētku sajūtu un vēl ļoti, ļoti daudz un dažādu ideju, kuras visticamāk, diemžēl paliks nerealizētas laika trūkuma dēļ! Tāda sajūta, ka ikdienas steigā pietrūkst iespējas sajust šo skaisto Ziemassvētku gaidīšanas laiku un ik pa laikam rodas rūgtuma sajūta par to, ka vēlos paveikt tik daudz, bet zinu, ka fiziski menedžējot gan pilnas slodzes darbu, gan arī pilnas slodzes blogošanu ( atļaušos to tā nodefinēt, jo man tiešām palēnām rodas sajūta, ka strādāju divos darbos), gan arī pārvākšanās procesu tas nav iespējams.
Vai šogad esiet jau noķēruši Ziemassvētku sajūtu? Vai paspējiet visu laikā? Vai ir kāda panākuma atslēga? J

Do you like my Ebay bargains? Which is your favorite? 
You can see my other Ebay posts HERE!

P.S
If you are new to Ebay ( don't know how to register, use paypal etc), you can look at my guide HERE!

5 comments

Thank you for your lovely comments! ♥