, Call me Maddie: Window sill - NYE outfits #2

Social icons

Tuesday, December 29, 2015

Window sill - NYE outfits #2

New years eve outfit
Getting sick two days right before New Years was surely not in my plans! L And I still cannot figure out whether it is a common cold or an angina as my throat is slowly and painfully killing me! The timing couldn’t be much worse not only because it is two days to NYE, but also because me and my boyfriend yesterday moved in our new apartment and, therefore, there are million things to be done, a lot of boxes to be unpacked and so on! Today I only had enough strength to go to the pharmacy and right now in the evening take my pc and prepare today’s blog post. Even though, I am sick and have no strength, I didn’t want to miss out on publishing this blog post since I promised you to show three different outfits for the NYE. Therefore, today you are able to see the second outfit, whereas on 31th December I will publish the third one!
As you can already see by the pictures, today’s look falls into the romantic category and would look great in informal or more formal party! The center piece of the outfit surely is the soft pink dress I bought in summer at Quiz Clothing for only 15 euros! And if there is a shop that I can wholeheartedly recommend, then surely it’s Quiz Clothing! I have shopped there multiple times, especially around the sales season as you can get good quality clothes and accessories for a very friendly price!

LV
Saslimt tieši divas dienas pirms Jaunā gada noteikti nebija ieplānots. Vēl joprojām nevaru saprast vai tā ir parasta saaukstēšanās vai arī angīna, jo kakls ar katru stundu aizvien vairāk un vairāk liek par sevi manīt! L Esmu saslimusi tieši visneizdevīgākajā mirklī ne vien tāpēc, ka Jaunais gads tuvojas, bet arī tāpēc, ka ar draugu tieši vakardien pārvācāmies un sekojoši ir miljons lietas, kas ir jāizdara, kastes, kas ir jāizpako utt! Spēka man pietika vien tik daudz, lai dotos uz tuvāko aptieku un tagad vakarā paņemtu portatīvo datoru, lai sagatavotu šīs dienas rakstu. Kaut arī esmu apslimusi un bezspēcīga biju solījusi publicēt trīs Jaunā gada tērpus, tad piespiedos un, protams, aptuveni stundu nočakarējos, lai pieslēgtu Wi-Fi, bet nu otrais raksts ir uzrakstīts un trešo variet sagaidīt 31. decembrī!
Pēc bildēm vairiet jau noprast, ka šis tērps ”iekrīt” romantiskajā kategorijā – tērps izskatītos lieliski gan neformālā mājas ballītē, gan arī kādā saviesīgākā pasākumā. Šī tērpa galvenā sastāvdaļa ir maigi rozā kleita no Quiz Clothing, kuru vasarā nopirku par nieka 15 eiro! Ja pastāv kāds veikals, kuru noteikti un no sirds varu ieteikt, tad tas ir Quiz Clothing, jo uz atlaidēm ir iespējams nopirkt patiešām lieliskas un kvalitatīvas drēbes – pati jau tur esmu iepirkusies vismaz 10 reižu un ne reizi neesmu vīlusies!
what to wer on nye
What to wear to a new years eve party
Quiz clothing dress review
Dress – Quiz Clothing
Bag – H&M
Heels – Quiz Clothing

-SHOP SIMILAR-
~With love~
Maddie

6 comments

 1. so awesome style!! ;-)


  i invite to me too

  www.live-style20.blogspot.com

  ReplyDelete
 2. Pretty in pink!

  Agnes x

  http://www.blvckbee.com

  ReplyDelete
 3. Oh no! I'm sorry to hear that you're not feeling well and I hope you get better soon!
  That said, I seriously love this look! Another hit NYE look for sure! It's the perfect amount of sparkles and very romantic indeed!

  xo Deborah
  Coffee, Prose, and Pretty Clothes

  ReplyDelete
 4. Such a gorgeous outfit! You look lovely in pink <3
  The Fancy Cats

  ReplyDelete

Thank you for your lovely comments! ♥