, Call me Maddie: My recent sportswear favorites

Social icons

Wednesday, March 2, 2016

My recent sportswear favorites

Sporstwear favorites
1 // 2 // 3 // 4 // 5 // 6 // 7 // 8 // 9 // 10 // 11 // 12
I really hope that spring and, therefore, also summer is just around the corner because as you might already know – summer undeniably is my favorite season! And with that being said, in about a month I’ll be going away on a vacation and enjoying the sun and the warmth of Lanzarote and Fuerteventura ( I am literally counting days for my vacation).
I think that the time period between January and May is the best one for getting back in shape and working for your beautiful and healthy (!!) summer body. And as in January we booked our vacation, I decided to have a nice bikini body for April, therefore, I regularly started working out at home. Of course, you can’t really compare the results you have after going to gym regularly and the ones you achieve by working out at home, but I can confidentely say that I can already see the progress and I most definitely feel more comfortable in my own skin. But surely you always have to remember that in order to have your perfect body, you shouldn’t forget about eating healthy and well balanced meals. This is definitely my development area since I am very busy and sometimes don’t actually have the time to eat a proper meal.
There is no doubt that sportswear clothes and accessories are one of the main motivators when it comes to working out (I believe it’s more common between women, though). I personally love shopping for fitness clothing because new, exciting and maybe even innovative workout gear can definitely hype me up and make me look forward to my next workout. Therefore, today I am dedicating this article to some awesome workout gear I have found all over the internet. My recent fave when it comes sportswear is a brand called lolewomen.com, I know that at H&M I will always have good value and quality clothes, but sometimes I’ll also peek my eyes into Asos.com sportswear section as well J What is your workout routine? Does workout gear excite you as well?


LV
Es ļoti ceru, ka pavasaris un arī vasara tuvojas vēja spārniem, jo, manuprāt, jūs jau ļoti labi ziniet- vasara neapšaubāmi ir mans mīļākais gada laiks! Pačukstēšu to, ka jau nedaudz vairāk pēc mēneša es došos saules un siltuma meklējumos uz kādu siltāku vietiņu jeb uz Lanzaroti un Fuerteventuri (tiešām skaitu dienas).
Manuprāt, laika periods no janvāra līdz pat maijam ir ideāli piemērots tam, lai iegūtu lielisku un veselīgu augumu vasaras sezonai! Un tā kā janvāra sākumā mēs nolēmām, ka aprīlī vēlēsimies nedaudz pasildīties siltajās zemēs, tad gatavoties es jau sāku salīdzinoši laicīgi - jeb jau no janvāra vidus aktīvi mājās vingroju. Protams, rezultāts nav uz pusi tik pamanāms kā tas būtu, ja es regulāri dotos uz sporta zāli, bet noteikti jūtu progresu un ir uzlabojusies arī pašsajūta! Piebildīšu, ka veiksmīga treniņa pamatā ir arī pareizs un sabalansēts uzturs un šī noteikti vēl ir mana attīstības joma, jo noslogotības dēļ dažkārt sanāk izlaist kādu ēdienreizi, vai arī apēst kaut ko neveselīgāku.
Neapšaubāmi viena no vismotivējošākajām lietām fitnesa pasaulē (pieļauju, ka šis vairāk attieksies uz sievietēm) ir sporta apģērbs. Jauns, krāsains vai inovatīvs sporta apģērbs mani spēj uzmundrināt, motivēt un pat likt ar nepacietību gaidīt nākamo treniņu! Tāpēc šodien nolēmu padalīties ar dažiem maniem sporta apģērba un aksesuāru favorītiem. Starp citu mans jaunatklājums ir interneta veikals lolewomen.com, savukārt pārbaudīta vērtība ir H&M Sport nodaļa, bet šad tad arī palūkojos, kas labs ir sporta sadaļā Asos.com.

~With love~
Maddie

4 comments

 1. I've been actually looking for a good sportlegging!
  Thanks for showing your sporty picks c: Xx
  Ice Pandora

  ReplyDelete
 2. Awww thanks for sharing these treasures to us Maddie!!! I think I need those sport bras!!!!! I've heard about those brands before and most people who used them said that they are of really great quality!

  love lots,
  Tin

  mypoeticisolation.blogspot.com

  ReplyDelete

Thank you for your lovely comments! ♥