Lanzarote | Teguise market Sunday

How to style a tunic
Latvian fashion blogger

Before we went on our trip to Lanzarote, I surely did a lot of research and planned each and every day of our trip. One of my must- see places was the previous capital of Lanzarote, the city of Teguise.

While searching for more information about the city, I found out that from 9am to 2pm every Sunday there is a big market held in the centre of the city and as the reviews were really impressive, I surely added the market to our Lanzarote bucket list. And, boy, I was so disappointed. Let’s start off with the fact there were no free parking spaces, as in you had to pay to park your car even many kilometers away from the city centre. But ok, we didn’t let that ruin our moods as the ticket wasn’t that much expensive, only three euros if I remember correctly. We didn’t let that ruin our moods as we really wanted to see the market, well, except for the fact that as we later found out there was practically nothing to see. Don’t get me wrong, the whole city was packed with many stalls and way too many tourists, but, 97% of the stalls were selling cheap fakes of designer items. The most popular were Michael Kors bags and wallets. It even got to the point of being silly, because there certainly were a lot of items that were not dupes of the real items, but just basic, generic handbags with the designer logo glued to it. I mean, really? Well, yes, really… because there were tons of people buying the “designer” items. Seriously, they don’t have laws for agaisnt that?  Thankfully, there still were some local artists who sold beautiful paintings of Lanzarote, interesting traditional chairs, some local food and dishes as well as other more local things. But sadly, those were only about 3% of the whole market.
If you ever happen to be in Lanzarote, I surely recommend going to Teguise as it is truly a beautiful city with traditional Canary islands architecture, narrow streets and lovely squares. But you can surely miss out on the market and visit this city on a calmer, less busy day.
LV
Pirms došanās uz Lanzaroti, internetā pavadīju ļoti daudz laika un meklēju informāciju par apskates objektiem un katru ceļojuma dienu biju cītīgi izplānojusi. Viens no maniem must-see objektiem bija Lanzarotes iepriekšējā galvaspilsēta Teguise (izrunā “Tegīze”), jo internetā biju izlasīju lieliskas atsauksmes par Teguise notiekošo pilsētas tirdziņu, kas notiek reizi nedēļā svētdienās no plkst. 9:00 līdz 14:00. Godīgi sakot biju dziļi vīlusies. Sāksim ar to, ka tirdziņu apmeklē ļoti, ļoti daudzi cilvēki un tam raksturīgā lielā drūzmēšanās, kā arī pilsētiņa šo pasākumu ir ļoti komercializējusi, jo pilsētā nekur nav iespējams atstāt mašīnu par brīvu un uz katra mazākā zemes pleķīša (pat vairākus kilometrus no centra) stāv pilsētiņas iedzīvotāji, kas šādi ar to piepelnas. Stāvvietas biļete nebija ļoti dārga (ja nemaldos tad tie bija trīs eiro), bet rēķinot to mašīnu kvantumus, kas izbrauc cauri pilsētai, domāju, ka šim biznesam neiet slikti. Bet nu, ok, samaksājām, trīs eiro un devāmies uz pilsētas centra pusi, kur mūs sagaidīja vēl lielāka vilšanās, jo tirdziņā no autentiskuma bija gandrīz tik pat tālu cik līdz mēnesim. 97% tirdziņa pārdevēji piedāvāja daudzus un dažādus dizaineru pakaļdarinājumus. Par vispopulārāko tiek atzīts Michael Kors un cilvēki, tiešām kā traki pērk un pērk… Smieklīgi ir tas, ka lielākā daļa no šīm”dizaineru” lietām pat nevar nosaukt par pakaļdarinājumiem, jo bija lietas, kuras es 100% zināju, ka nepastāv, piemēram, tā paša pieminētā Michael Kors kolekcijās. Respektīvi tiek paņemta, piemēram, pati vienkāršākā somiņa un uz tās tiek uzlīmēta virsū dizainera logotips. Nedaudz skumji, bet tajā pat laikā arī smieklīgi. Diez viņiem nepastāv nekāds likums, kas to aizliedz? Par laimi šo tirdziņu, nedaudz izglābj vietējie mākslinieki un tirgotāji, piemēram, bija iespējams iegādāties skaistas Lanzarotē gleznotas gleznas, Lanzarotē darinātos tradicionālos krēslus, dažādus kulinārijas izstrādājumus, kā arī citas interesantas lietas. Bet tas bija ļoti manāmā mazākumā. 
Ja esi ieplānojis doties uz Lanzaroti, tad noteikti ieteiktu doties uz Teguise pilsētu, jo pilsētiņa ir patiešām ļoti skaista, tai bija ļoti izteikta tradicionālā Kanāriju salu arhitektūra skaistas mazas ieliņas un laukumiņi. Bet kā jau minēju, tad šo tirdziņu vari droši izlaist un uz šo pilsētiņu dodies kādā mierīgākā dienā, lai varētu izbaudīt tās burvību.
H&M Tunic
Latvian fashion blogegr
Lanzarote Teguise market
Call me Maddie
Teguise Lanzarote
Teguise market Lanzarote
Teguise Lanzarote
H&M Tunic
Styling a summer tunic
Sunglasses – Jimmy Choo via Polhem PR
Tunic – c/o H&M
Denim jacket – Ebay
Bag – Ebay
Shoes – H&M
-SHOP SIMILAR-
!function(doc,s,id){ var e, p, cb; if(!doc.getElementById(id)) { e = doc.createElement(s); e.id = id; cb = new Date().getTime().toString(); p = ‘//shopsensewidget.shopstyle.com/widget-script.js?cb=1463070081274?cb=’ + cb; e.src = p; doc.body.appendChild(e); } if(typeof window.ss_shopsense === ‘object’){ if(doc.readyState === ‘complete’){ window.ss_shopsense.init(); } } }(document, ‘script’, ‘shopsensewidget-script’);
Teguise Lanzarote
~With love~
Maddie
Share:

12 Comments

 1. May 13, 2016 / 01:16

  Wow, sorry the market was so disappointing! But at least you LOOK amazing! I love this dress on you and the pics turned out gorgeous! You look effortless in these sneakers too, brilliant!
  <3
  katsfashionfix.blogspot.com

  • May 15, 2016 / 17:20

   Yeah, it was :/ But then again the small city was surely beautiful, especially those bougenvilles <3
   Thank you Kat! :*

 2. May 13, 2016 / 07:45

  So love the clean combination of blue and white. And you look great and stylish even in a very casual outfit!!!! The place must be heavenly, so glad that you and your bf enjoyed the place. P.S those flowers are beyond lovely!!! would love to take photos of them too!!!

  love lots,
  Tin

  mypoeticisolation.blogspot.com

  • May 15, 2016 / 17:23

   Haha, I really did took way too many pictures with them, but what can you do when they are so stunning? 🙂
   Thank you Tin! <3

  • May 15, 2016 / 17:25

   Yep, it definitely wasn't fun. Thank you Samantha! 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?