, Call me Maddie: Friday Ebay bargains #123

Social icons

Friday, June 17, 2016

Friday Ebay bargains #123

Ebay bargains
1 // 2 // 3 // 4 // 5 // 6 // 7 // 8 // 

Ok, so it just hit me that year 2016 is halfway over… seriously how is it possible that next week we’ll be already celebrating Midsummer? Crazy?!? Midsummer is surely my second favorite celebration (Christmas comes first, though) and I am always very excited to spend it together with my loved ones! Hopefully the weather will be fine as for as long as I can remember it has been always raining on the 23d of June. Last year the weather was so bad that I went to sleep at 1 am, though, usually I sit around at least till 4am. This year I’d love to experience the sunrise and wash my face in the morning dew. J You can surely expect a Midsummer post on the next weekend, as it kind of is a tradition to post some pictures of how I celebrate Midsummer each year. Take a look at last year’s post.

Meanwhile, though, I have collected my this week’s Ebay favorites. Sorry for missing out on Ebay posts for two weeks straight – I promise, I will be better J. Which is your favorite?

LV
Ok, nupat tikai pie sevis piefiksēju, ka puse no 2016. gada jau ir paskrējusi garām... kā tas ir iespējams, ka jau nākamnedēļ svinēsim Jāņus? Traki! Jāņi viennozīmīgi ir mani otrie mīļākie svētki (pirmie, protams, ir Ziemassvētki) un mani vienmēr iepriecina tas, ka varēšu tos pavadīt savu mīļāko un tuvāko cilvēku lokā. Ļoti ceru, ka beidzot mums Jāņos nebūs tik pat "silts" cik Ziemassvētkos un būs iespējams pēc iespējas vairāk pabaudīt lauku un Jāņu svinēšanas šarmu (vienmēr Jāņus svinam manos laukos Ventspils pusē). Pagājušogad laiks bija tik briesmīgs, ka, manuprāt, visi aizgājām gulēt ap pulksten vieniem naktī, jo lietus un aukstums palika patiešām neizturams. Tāpēc cerams šogad izdosies palikt nomodā ilgāk un pat iespējams sagaidīt saullēktu un nomazgāt seju svaigā rīta rasā. J Nākamajā nedēļas nogalē noteikti variet no manas puses sagaidīt arī ierakstu par to kā šogad nosvinēju Jāņus. Šī man jau ir izveidojusies kā tāda jauka ikgadēja tradīcija, piemēram, pagājušā gada rakstu variet lasīt šeit.
Bet tikmēr ceru, ka Tev patika šis Ebay raksts un, ka iespējams atradāt kaut ko noderīgu. Kas bija Tavs šīsnedēļas favorīts? Zinu, ka Ebay rakstus izlaidu divas nedēļas pēc kārtas, bet es solos laboties, he J


Do you like my Ebay bargains? Which is your favorite? 
You can see my other Ebay posts HERE!

P.S
If you are new to Ebay ( don't know how to register, use paypal etc), you can look at my guide HERE!

8 comments

 1. Love the shorts, and that lace bra is really sweet!

  Love,
  M
  The Flower Duet

  ReplyDelete
  Replies
  1. Yes, I surely have my eyes on the bralette <3

   Delete
 2. so nice pics= )))


  i invite to me too

  www.live-style20.blogspot.com

  ReplyDelete
 3. The white sneakers are my favorite item from the list. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hehe, they indeed are pretty cool :)

   Delete
 4. Lovely picks!
  xo

  http://flashforwards.blogspot.de/2016/06/beach-styles.html

  ReplyDelete
 5. Love them all, but if pressed I would say the blue bag, and nightgown! I am too old for cut off jean shorts. SOB! ( my favorite all time look!)
  xx, Elle
  http://www.theellediaries.com/

  ReplyDelete
  Replies
  1. I'm in love with the blue shade of the bag!
   Thank you for your comment Elle :*

   Delete

Thank you for your lovely comments! ♥