, Call me Maddie: Back to school: Personal Planner + Giveaway!!! [CLOSED]

Social icons

Monday, August 15, 2016

Back to school: Personal Planner + Giveaway!!! [CLOSED]

My planner for 2016
I certainly cannot believe that fact that it’s already mid August and that after two weeks it’s September already. Crazy! This summer has been so full of different events, emotions and memories – I honestly don’t think that there was a weekend when I was staying at home since I was always traveling somewhere, celebrating birthdays, anniversaries etc. Surely this was a summer to remember and I am so happy about that. Summers in Latvia are quite short and, even though, it’s only August you can already feel the fall slowly stepping in. That means that’s it’s also the time to start preparing for cooler weather as well as for the busy back to school/studies/work routine. In order to make the transition from the carefree summer to busy fall, I am once again collaborating with the awesome Swedish brand Personal Planner which produces personalized planners. I decided to create a planner for the time period of September 2016  - September 2017.

Get a discount of -15% with a special code "P-LANN-ER16"! Valid till 21st August.

LV
Pilnīgi neticas, ka augusts ir jau pusē un pēc divām nedēļām jau ir septembris. Šī vasara bija tiešām notikumiem pilna un, neatceros pilnībā nevienu ‘vīkendu’, kurā būtu bijusi “uz vietas”, jeb, respektīvi, katru nedēļas nogali kaut kur devos, svinēju dažādas jubilejas, pavadīju laiku ar ģimeni un draugiem. Vasara ir bijusi tik tiešām ļoti piepildīta un pilna ar patiesi skaistām emocijām un atmiņām. Bet, protams, vasara mūsu platuma grādos nav mūžīga un jau tagad augustā ir iespējams just rudens vēsmas, kas nozīmē to, ka mums lēnām ir jāsāk gatavoties aukstajam un savā ziņā arī čaklajam laikam, jo drīz atsāksies skola, studijas un daudziem no mums ir beigušies arī atvaļinājumi. Lai šī pāreja būtu vieglāka un organizētāka, talkā noteikti iesaku ņemt laika un darbu plānotāju. Arī šogad es sadarbojos ar lielisku zviedru uzņēmumu Personal Planner, kas nodarbojas ar personalizētu plānotāju izgatavošanu. Esmu izveidojusi visai foršu un stilīgu plānotāju rudens sezonai.

Saņem -15% atlaidi izmantojot kodu "P-LANN-ER16". Kods ir derīgs līdz 21. augustam.
Designing your own planner
Personal Planner review
You can completely personalize the front and bottom covers – you can upload your picture or you can choose from one of the many on the website. On the front cover I decided to put together some pictures from my Instagram account, whereas, on the bottom cover  I decided to compile some inspiring pictures from my Tumblr page. You can also choose the design, the colours, the arrangement and the modules inside the planner. I’m so loving the modules as they help me to organize my daily life, for example, I decided to include the ‘To do list’, ‘’This weeks excercises’ and so on. Together with the planner you’ll also receive a ruler in a colour by your own choice, a plastic pocket and cute stickers which will make your planner cool and colorful! :) + You can customize the dates as well, for example, mark birthdays, anniversaries and other.

Plānotājam ir iespējams pilnībā personalizēt abus vākus – ir iespējams augšupielādēt savu bildi, vai arī izvēlēties kādu dizainu no Personal Plannermājas lapas. Savam plānotājam uz pirmā vāka izvēlējos iekļaut dažādas bildes no mana Instagram profila, savukārt, uz aizmugurējā vāka es apkopoju dažās iedvesmojošas bildes no mana Tumblr profila. Plānotājam ir iespējams personalizēt arī tā iekšpusi, izvēloties izkārtojumu, dizainu, krāsas un arī moduļus, jeb dažādus kvadrātiņus, kas var palīdzēt organizēt Tavu nedēļu, piemēram, sarakstīt katras dienas vakariņas, treniņu plānu u.tml. Plānotājam komplektā nāk arī lineāls, plastikāta kabatiņa kā arī feinas uzlīmes, lai padarītu Tavu plānotāju krāsaināku un interesantāku :) Kā arī man ļoti patīk tas, ka plānotājā ir iespējams atzīmēt “speciālos datumus”, piemēram, dzimšanas dienas, jubilejas utml.
Personal planner
Personal Planner
Personal Planner
You’ll also have the chance to make your back to school/studies/work time more effective, inspiring and organized if you’ll decide to participate in a giveaway in which you’ll be able to win your personalized planner! Sounds good? Read all the terms on how to enter below.

Arī Tev būs iespēja laimēt šādu sevis izveidotu plānotāju. Zemāk vari uzzināt vairāk par to, kas Tev ir jādara, lai Tavs jaunais mācību/studiju/darba gads būtu efektīvāks, radošāks un organizētāks ar Personal Planner palīdzību.

The conditions
In order to win a personalized planner fill out the entries in the Rafflecopter widget down below! There are two  mandatory entries, but rest are optional- onl y to give you a better chance of winning!

Nosacījumi
Lai iespējams laimētu personalizētu plānotāju, aizpildi nosacījumus Rafflecopter rīkā! Divi nosacījumi ir obligāti, pārējie, savukārt, dos lielāku iespēju laimēt šajā konkursā.
!!!
In order to participate in the giveaway, you must fill out the Rafflecopter widget.

Lai piedalītos konkursā obligāti ir jāaizpilda Rafflecopter konkursa rīks.

Giveaway is open Internationally and everybody can participate; the giveaway lasts till 25th of August 12:00 PM. The winner will be selected randomly and contacted by email. I will announce the winner of this giveaway in this blog post and on Twitter.

Konkurss ir internacionāls un jebkurš var piedalīties; konkurss ilgs līdz 25. augusta pusnaktij. Uzvarētājs tiks izvēlēts pēc nejaušības principa un es ar laimētāju sazināšos caur epastu. Uzvarētāju es paziņošu šajā bloga ierakstā, kā arī Twitterī.

~Good luck!~
Maddie

23 comments

 1. Tev sanācis burvķgs plānotājs! :) Ja es laimētu, tad es to izveidotu kā dāvanu savam dzīvesbiedram ar viņa fotografētiem attēliem.

  ReplyDelete
 2. I would add cute sorority pictures:)

  ReplyDelete
 3. I want mine to have my name on it(:

  ReplyDelete
 4. Hey Maddie, the link for the personal planner is broken in the Rafflecopter widget. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hi Jana! Thank you so much for your feedback! I have fixed it & it should be working properly! :)

   Delete
 5. I've made some analog photos, so I'd probably choose some of those for the cover. I liked the sudoku part, so I'd definitely pick that too.

  ReplyDelete
 6. Ļoti skaists plānotājs! Es gribētu plānotāju, kam uz vāka būtu manis fotografēti dabasskati :)

  ReplyDelete
 7. Burvīgs plānotājs!!! :) Vienmēr esmu gribējusi personalizētu plānotāju :)
  Savējo dekorētu ar mīļākajām bildēm gan no saviem krājumiem, gan no internetā piedāvātajām :)

  ReplyDelete
 8. With motivational quotes and my favourite pictures of all time !

  ReplyDelete
 9. I would add pictures that make me happy - cats, food, beaches, moments with family/friends.. :)

  ReplyDelete
 10. I would like to add my favorite quote with a pic of my family.

  ReplyDelete
 11. i would put pictures of the family and our pet dogs

  ReplyDelete
 12. I would put pictures of my family and places I'm wanderlusting after <3

  ReplyDelete
 13. Plānotāju dekorētu ar sava runča & ēdiena bildēm <3

  ReplyDelete
 14. I would designe this planer with something inspiring

  ReplyDelete
 15. I would love to add pics with my 3 littles on it.

  ReplyDelete
 16. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 17. Thank you for this wonderful giveaway, exactly what I need to be more organized :)
  I would put my favorite pictures with my friends on the front cover, add a to do list and workout section :)

  ReplyDelete
 18. I would put cool quotes in it and have pictures of goals.

  ReplyDelete

Thank you for your lovely comments! ♥