Tallinn Fashion Week 2016 Recap

Tallinn Fashion week 2016
This article is kind of long overdue and wanted to publish it a long time ago, but as life has been a bit crazy lately I just couldn’t manage to publish it sooner, especially because I wanted the article to be qualitative. Though, I am happy that I finally have an article to share with you and just tell you what went on the tenth Tallinn Fashion Week – what I saw and what I experienced. First of all, I’d like to take the opportunity and thank the organizers of Tallinn Fashion Week for inviting me and giving me the chance to see what Estonian designers have prepared for the upcoming spring. 🙂
I stayed in Tallinn for four days (three full days if we are precise) and I had the privilege to attend all fashion shows. I didn’t quite manage to see all fashion shows, but the ones I saw, I really enjoyed and certainly gained lots of inspiration, had an insight into spring fashion and noticed some trends for the next year. The three days went by in a heartbeat because not only I attended the fashion shows, I also took the opportunity to explore and wander around Tallinn – I especially loved old their town. And, of course, a fashion week wouldn’t be a fashion week without outfit photo shoots. You already saw the first two outfits here and here, in the near future I’ll publish the third/last one.
If I am comparing Estonian designer collections to Latvian, then I have to say that I noticed that Estonian designer collections were a bit more down to earth. Many collections consisted of dark, greyish colours and there were just a few bold and colourful collections. In terms of design the clothes as I mentioned were more down to earth, but at the same time very elegant and delicate. In today’s article I have gathered together my personal favorite collections from the second and third day. I am still biting myself for not taking my camera with my to the first day, because on the first day a fashion designer award ceremony was held in two categories – the silver and the golden needle. The silver needle is presented to a new Estonian designer who in the previous year has proven itself as the best newcomer, whereas, the golden needle is given out to the designer who over the past five years has constantly proven itself with the quality, functionality, beauty and contemporaneity of their collections. This year the silver needle was given to Roberta Einer, whereas, the golden needle was given to Lilli Jahilo. Both were my absolute favorites. 
But now more about my favorites.
LV
Šis raksts ir tapis ar nelielu novēlošanos, jo pēdējās pāris nedēļas ir bijušas ļoti aizņemtas un tā kā šis raksts ir apjomīgs tad tā tapšanai bija nepieciešams ilgāks laiks. Bet esmu priecīga, ka beidzot varu jums pastāstīt un arī parādīt to kā tad man gāja desmitajā Tallinas modes nedēļā. Pirmkārt, noteikti vēlos pateikt lielu paldies Tallinas modes nedēļas organizatoriem gan par ielūgumu, gan arī jauko uzņemšanu! 🙂 
Kopumā Tallinā pabiju četras dienas (ja precizēju – trīs pilnas dienas) un man bija dota patiešām lieliska iespēja apmeklēt visas modes skates. Piebildīšu, ka visas skates man neizdevās apmeklēt, bet tās, kuras es redzēju man ļoti patika un ļoti, ļoti iedvesmoja, kā arī ļāva ielūkoties nākamā gada pavasarī un piefiksēt arī pāris modes tendences. Visas trīs dienas bija ļoti piepildītas, jo ne tikai apmeklēju modes skates, bet pa dienu nodevos kultūras baudīšanai un daudz pastaigām, kā arī, protams, neiztrūkstoša dienas sastāvdaļa bija foto sesijas, kuru rezultātus, jau iespējams redzējāt šajā un šajā rakstā. 
Ja salīdzinam ar mūsu dizaineriem, tad igauņu dizaineru kolekcijas man šķita piezemētākas un savā ziņā pat arī vienkāršākas. Ļoti daudzās kolekcijās bija iespējams ieraudzīt tumšos un pelēcīgos toņus, savukārt, košas un krāsainas kolekcijas bija retums. Arī dizaina ziņā kolekcijas šķita askētiskākas, bet tajā pat laikā arī elegantas un izsmalcinātas. Šodienas rakstā esmu apkopojusi tās kolekcijas, kas man personīgi patika vislabāk. Vienīgais kožu sev pirkstos par to, ka nepaņēmu līdzi fotoaparātu arī uz pirmo vakaru, jo pirmajā vakarā norisinājās apbalvošanas ceremonija igauņu dizaineriem divās kategorijās – sudraba un zelta adata. Sudraba adatu saņem pagājušā gada visspilgtākais jaunais igauņu dizaineris, savukārt, zelta adatu saņem tas dizaineris, kas pēdējo piecu gadu laikā ir pastāvīgi pierādījis sevi ar kolekciju kvalitāti, funkcionalitāti, skaistumu un mūsdienīgumu. Abas modes dizaineres, kas guva laurus šajās nominācijās bija arī mani parādīto kolekciju favorīti – sudraba adatu saņēma zīmols Roberta Einer, savukārt zelta adatu saņēma zīmols Lilli Jahilo
Bet nu vairāk par maniem favorītiem.
***
IRIS JANVIER

The first designer I would like to mention is the brand Iris Janvier, because I think that this spring/summer collection was one of the most functional as in ready-to-wear collections showcased in this fashion week.  I loved the fact that the collection was filled with many different garments starting from dresses, to tops, pants, skirts, sweaters etc. Each model that walked down the runway was styled to the point. Honestly take any outfit from this collection and you’ll be ready to go and hit the streets. Perfect attention to the details and accessories.
Kā pirmo noteikti vēlos minēt zīmolu Iris Janvier, jo šī, manuprāt, bija viena no visfunkcionālākajām un apģērbu ziņā dažādākajām kolekcijām. Kolekcijā bija gan dažādas kleitas, topi, svārki, bikses, mēteļi, džemperi utt. Vienvārd sakot, tiešām satura ziņā ļoti bagātīga un arī gaumīga kolekcija. Ļoti patika tas cik pārdomāts un saskaņots ir katrs tērps, sākot no krāsu izvēles līdz pat aksesuāriem. Paņem jebkuru tērpu un Tu varēsi kaut tūlīt to uzvilkt, nemainot pilnībā neko.
Tallinn Fashion week 2016
Tallinn Fashion week 2016
Tallinn Fashion week 2016
Tallinn Fashion week 2016
Tallinn Fashion week 2016
Tallinn Fashion week 2016
Tallinn Fashion week 2016
Tallinn Fashion week 2016
Tallinn Fashion week 2016
Tallinn Fashion week 2016

DIANE ARNO
I can surely say that this was one of the most stylish collections because the show was very well thought out, starting from a creepy/cool intro video to the stylish garments and accessories. The main focus of this collection was put on military style which visible throughout the whole collection. I loved how interesting and quite unique the outfits were, especially the unexpected accessories (how cool are those glasses?). Though, I have to add that this collection was one of the hardest to visually comprehend because the runway was quite dark and the models were walking in a fast pace which not only made it challenging to see the outfit and the details, but also to capture them in photos. 
Šī kolekcija viennozīmīgi saņem stilīgākās kolekcijas balvu no manis, jo skate bija pārdomāta līdz pat vissīkākajai detaļai sākot jau ar nedaudz creepy stila ievadvideoklipu līdz pat stilīgajiem tērpiem. Kolekcijā tika likts uzsvars uz militāro stilu un gan paši tērpi, gan arī aksesuāri bija ļoti interesanti un dažbrīd lika elpai aizrauties ar to unikalitāti un negaidītām detaļām. Piebildīšu vien to, ka skati bija grūti vizuāli uztvert, jo zālē valdīja pustumsa un modeles ļoti ātri pārvietojās pa mēli, kas ne tikai apgrūtināja tērpa detaļu ievērošanu, bet arī to notveršanu bildēs. 
Tallinn Fashion week 2016
Tallinn Fashion week 2016
Tallinn Fashion week 2016
Tallinn Fashion week 2016

Marimo Fashion
The collection mainly consisted of beautiful silk or similar fabric dresses, which were very feminine and elegant. I, for sure, saw some pieces I’d like in my wardrobe. I was in love with the colour choice, especially with the pastels as you know how dear they are to me.
Kolekcija liekākoties sastāvēja no skaistām, zīda vai līdzīga auduma kleitām. Un, manuprāt, tā bija ļoti sievišķīga un eleganta un pati ieraudzīju daudzas lietas, kuras vēlētos savā garderobē. Man ļoti patika arī gaišo toņu un arī pasteļtoņu (kā jau zini, tie ir mani favorīti!) daudzveidība.
Tallinn Fashion week 2016
Tallinn Fashion week 2016
Tallinn Fashion week 2016
Tallinn Fashion week 2016
LIIVIA LEŠKIN
A very minimalistic style collection in which the main accent of colour was a pop of red lipstick or a red rose in the hands of models. It would be interesting to know the meaning behind it. Dark shades dominated throughout this collection and I was totally smitten by the choice of fabrics – starting from the soft velvet to rough wool. A beautiful and very cohesive collection.
Askētiska, minimālistiska stila kolekcija, kurā par galveno krāsas akcentu kalpoja sarkana lūpu krāsa vai roze, kuru modeles turēja rokās. Būtu ļoti interesanti uzzināt šī simbola nozīmi. Kolekcijā dominēja tumšie toņi, bet mani savaldzināja dažādo audumu izvēle – sākot pat no maigā samta līdz pat raupjai vilnai. Skaista un ļoti saskanīga kolekcija.
Tallinn Fashion week 2016
Tallinn Fashion week 2016
Tallinn Fashion week 2016
Tallinn Fashion week 2016
Tallinn Fashion week 2016

VILVE UNT
I can’t say that this is my favorite collection, but I do admire the designer and the vision behind this collection, because it is unique and different to any collection I saw at the TFW. I loved how the collection was presented, because throughout the fashion show there were models who were walking alongside the catwalk in grey dresses and colourful shoes. They were made significantly older with grey hair, wrinkles and big glasses, meanwhile more colourful and bold pieces were shown on the runway in the middle. Would love to know the story behind this, because I did think of the possible philosophical meanings long after the fashion show.
Ļoti interesanta un savā ziņā pat savdabīga kolekcija. Es nevarētu teikt, ka šī kolekcija bija mana pilnīga favorīte, bet es noteikti novērtēju tās unikalitāti un interesanto audumu, krāsu un fasona izvēli. Pati skate bija ļoti interesanti režisēta, jo visas skates laikā gar sāniem staigāja modeles pelēkās kleitās, ar krāsainiem apaviem kājās un tika likts filozofisks akcents uz modeļu izskatu, jeb tās tika padarītas krietni vecākas (sirmi mati, grumbas, brilles), savukārt pārējās modeles tikmēr ierastajā modes skašu stilā defilēja daudz košākos un krāsainākos tērpos. Ieintriģējošs tērpu pasniegšanas veids, par kuru aizdomājos vēl krietni pēc skates.
Tallinn Fashion week 2016
Tallinn Fashion week 2016
Tallinn Fashion week 2016

Tallinn Fashion week 2016

Tallinn Fashion week 2016

MAMMU COUTURE
I did save the dessert for the last, because, truly, this collection was my favorite collection of all the shows I saw during these three days. This collection had me almost gasping at some points. I was able to spot some vintage style elements in the collection, for example, the governess style collars and the full flounced skirt. I admire the designer behind this collection because you can definitely see how much effort has been put into creating each garment and how each was unique in it’s own way. Though, of course, there also were some little details that made the collection cohesive, for example, ribbons, glitter and so on. A truly stunning, feminine collection that left me daydreaming,
Šo kolekciju atstāju kā saldo ēdienu, jo šī viennozīmīgi bija mana mīļāka Tallinas modes nedēļas kolekcija, kas manai elpai lika aizrauties vairākas reizes. Kolekcijā tika izmantoti dažādi vintage stila elementi, piemēram, augstās guvernantes tipa apkakles, apjomīgi volānu svārki u.tml. Apbrīnoju šo modes dizaineri, kas, manuprāt, šajā kolekcijā ir ieguldījusi neizmērojama apmēra darbu un ikkatrs tērps bija unikāls, bet tajā pat laikā kolekciju vienoja dažādi mazi knifiņi un aksesuāri, piemēram, bantītes, spīdumiņi utt. Fantastiska, sievišķīga kolekcija, kura manī rosīja iztēli un ļāva pasapņot.
Tallinn Fashion week 2016
Tallinn Fashion week 2016
Tallinn Fashion week 2016
Tallinn Fashion week 2016
Tallinn Fashion week 2016
Tallinn Fashion week 2016
Tallinn Fashion week 2016
Tallinn Fashion week 2016
Tallinn Fashion week 2016
Tallinn Fashion week 2016
Tallinn Fashion week 2016
Tallinn Fashion week 2016
Tallinn Fashion week 2016
Tallinn Fashion week 2016
Which of these collections you liked the most? 
Kura no šīm kolekcijām Tev iepatikās vislabāk?

8 Comments

 1. November 8, 2016 / 21:37

  All so amazing! I think my favorite one was probably the first, really gorgeous pieces <3
  The Fancy Cats

  • November 10, 2016 / 19:37

   The first one most definitely had so many amazing and wearable items! <3

 2. November 9, 2016 / 00:47

  Great show and collection, my favorite is the sheer black dress, lovely…

  Madame X
  The Flower Duet

  • November 10, 2016 / 19:39

   Jā, galu galā kaimiņi esam 🙂 Piekrītu, ka kolekcijas ir līdzīgas mūsu dizaineru kolekcijām, bet kā jau pieminēju rakstā, tad igauņu kolekcijās pamanīju vairāk tieši atturīgos toņus un fasonus.

 3. November 12, 2016 / 23:11

  Maddie, this is so inspiring because I can see designers work that I do not know much about, and everything is new to me! Fabulous collections. love the black tiered gown,and that last photo! So much talent! I will re-read this again, just to see these once more!
  xx, Elle
  http://www.theellediaries.com/blog/

  • November 13, 2016 / 18:47

   I am super happy to read your comment dear Elle! I am so glad I got the chance to introduce you to new designers and that you enjoyed this article!

   Kisses my dear!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?