, Call me Maddie: A super easy way to wear a sweater dress

Social icons

Monday, February 27, 2017

A super easy way to wear a sweater dress

Grey scarf outfit
When was the last time you felt embarrassed, confused? Since the weather in Latvia has been very unstable - one moment it’s raining, the other it’s snowing; one moment it’s freezing cold, the other there are huge puddles everywhere. So because of that I decided to share with you two stories that happened to me quite recently and both of them are connected with slipping 😊 I think we all know that slipping is not something you should feel super embarrassed about, because it’s happens almost to everybody (I think to me more often than the others 😊). Last weekend me and my boyfriend were shopping for furniture and in between the shopping I had planned a little ootd photo shoot, therefore, I had a fancy outfit on (I wore a gorgeous light pink midi skirt, that you might have seen over my Instastories). Of course, that didn’t go according to the plan, since I slipped right in front of the first furniture shop. It was due the fact that I had my high heel ankle boots on and the pavement was very icy, therefore, slippery. The first thought that ran through my mind was that I need to get up as soon as possible and I prayed that nobody saw me (though, it happened right in front of the shop window). Thankfully my boyfriend was right next to me and helped me to get back up. He had a half smile on his face, because I must agree that I probably looked hilarious 😊, but, of course, to not make him sound like a jerk, he was also worried. I ended up breaking my new bracelet, smudging my new skirt, hurt my arm and back. And of course, also my confidence level dropped to the ground along with my body J
The second situation was even clumsier as I managed to slip in front of tills in my local grocery store right in the rush hour when there were at least 5+ people waiting in the queues. My winter boots get super slippery on flat surfaces and as that day I didn’t have much time for grocery shopping, I was in a hurry and somehow ended up on the floor in front of bunch of people. What kind of shocked me was the fact that not a single person came to help me, they all were just flat out staring. As I was super confused about what just happened, I lied on the ground for a good amount of time, till I understood that I should probably get up. I shakily stood up and tried to salvage  of what's left of my self esteem and tried to brush it off like nothing had just happened.
Do you also feel super awkward and embarrassed in situations like this?

Anyways, I really hope you’ll like my today’s outfit post as I am wearing my two current favorites – a camelcoat and sweater dress. I hope you’ll have a great week!

LV
Kad ir pēdējā reize, kad juties apkaunots vai samulsis? Ņemot vērā pēdējo dienu nepastāvīgos laika apstākļus, te sniegs - te lietus, te atkusnis – te sals, vēlējos padalīties ar diviem stāstiem, kuros abos jutos ļoti muļķīgi un daļēji apkaunoti. Abi no tiem ir saistīti ar paslīdēšanu 😊 Man liekas, ka mēs visi zinām, ka paslīdēšana nav nekas tāds par ko būtu jākaunas, jo kuram gan negadās (man tiešām bieži gadās😊)? Pagājušajās brīvdienās ar draugu devāmies savas ideālās gultas meklējumos un apmeklējām dažādus mēbeļu salonus, kā arī bijām ieplānojuši mini tērpa foto sesiju, kam par godu biju uzpucējusies/uzvilkusi savus jaunos gaiši rozā pavasara svārkus (iespējams jau tos pamanīji manos Instastories). Prieki par skaisto tērpu nebija ilgi, jo pēc pirmā mēbeļu salona apmeklējuma paslīdēju uz līdzenas vietas, ko, protams veicināja slidenā ledus kārta uz ietves un mani augstpapēžu zābak. Pirmā doma, kas man ienāca prātā - pēc iespējas ātrāk tik augšā kājās un cerēt, ka neviens to neredzēja (kaut arī tas notika tieši iepretim veikala skatlogam). Par laimi draugs bija man līdzās un uzreiz piecēla mani kājās. Redzēju, ka viņš pa pusei smaida, jo spēju iedomāties cik tomēr komiski no malas varēju izskatīties, kā arī, protams, viņš bija norūpējies par to vai neesmu sasitusies. Rezultātā saplēsu rokassprādzi, nedaudz nosmērēju svārkus, un sasitu gan roku, gan muguru. Un, protams, uz īsu brīdi iedragāju savu pašapziņu.
Otrs atgadījums bija vēl neveiklāks, jo Rimi veikalā tieši rush hour laikā paslīdēju iepretim kasēm (mani ziemas zābaki kļūst super slideni slapjā/sniegainā laikā), kur vidēji rindā bija 5+ cilvēki. Tajā dienā ļoti steidzos un nolēmu ieiet veikala zonā caur kasēm, kas bija tuvāk. Tā kā lēmumu pieņēmu ļoti strauji, tas atspoguļojās arī manās kustībās – apcirtos uz papēža un nākamais, ko atceros bija tas, ka atrados uz veikala flīžu grīdas. Visvairāk tajā mirklī mani šokēja tas, ka visi cilvēki uz mani vienkārši blenza, nebija pilnībā neviens, kas man būtu gatavs palīdzēt. Uz grīdas nosēdēju vairākas sekundes, jo biju patiešām apmulsusi un no sākuma nesapratu, kas vispār notiek. Piecēlos kājās un centos saglābt vēl pēdējās tā brīža pašcieņas paliekas, jo visa uzmanība vēl joprojām bija uz mani, un iegāju veikalā, cenšoties izlikties, ka nekas nebija noticis.
Vai Tu šādās situācijās arī jūties muļķīgi un nezini pat kā reaģēt - smieties vai raudāt? 😊

Ceru, ka Tev patiks man šīs dienas tērpa ieraksts – man mugurā ir vieni no maniem šīs sezonas favorītiem kamieļkrāsas mētelītis, kā arī džemperkleita. Lai izdevusies darba nedēļa!
Camel coat outfit
Riga street styke
Camel coat winter outfit
Latvian fashion blogger
Riga fashion blogger
Square Lovelywholesale snglasses
Zaful outfit review
How to style a camel coat
Coat - Zaful
Dress - H&M (on sale for 14.99)
Boots - H&M
Bag - H&M
Sunglasses - Lovelywholesale
Scarf - New Yorker

-SHOP SIMILAR-


~With love~
Maddie

13 comments

 1. Love the color palette!

  Liv

  livforstyle.net

  ReplyDelete
 2. Love the coat! You looks so gorgeous!

  www.ismurfshion.com

  ReplyDelete
 3. I will ofcourse feel embarassed and awkward if I'm in slipping situation.. and if I saw ppl laugh or ignore and not help me that would be so annoying.. but then I just not thinking at all about it except that my body feel hurt because of it haha ^^ well, good thing is that you didn't injured yourself. slipping can happen to any of us :D

  anyway, lovely outfit. I like it !

  -Inge
  http://www.luchluchcraft.com/

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you so much for sharing your thoughts Inge! :)
   Kisses dear! <3

   Delete
 4. You look amazing :)

  http://checkinonline.blogspot.pt/

  ReplyDelete
 5. Maddie,
  I am so sorry about those slips! I love your camel coat and sweater, so rich and lovely .
  That is terrible that no one helped you, odd as it may seem, New Yorkers are great when someone falls, groups form, one calling 911 and someone tried to get a doctor or nurse ASAP.
  I am so sorry your broke your bracelet, and hope you body heal okay.
  I wear traction soles with everything, rubber bottoms even on dress shoes.
  Take good care beautiful Maddie.
  xx, Elle
  http://www.theellediaries.com/blog/

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you for your concern dear Elle! <3 You are the sweetest, really!
   Yeah, so I've heard that Americans truly take hospitality to the next level, it's so nice to know that in case you need help, you'll not be left alone or stared at :D

   Delete
 6. so amazing look ; >>


  i invite to me too


  www.live-style20.blogspot.com

  ReplyDelete
 7. Arh I feel you!
  However, you look really great here. Your necklace is so pretty.

  Stop by:
  Http://katrinelionett.blogspot.com/

  ReplyDelete

Thank you for your lovely comments! ♥