Sleek and romantic spring outfit

Romantic and chic spring outfit

Together with the warmth of spring comes another spring outfit post. 😊 This time I chose to challenge myself a bit and decided to play with both – colour and print. Each piece that I’m wearing is an individual, but together, I believe, they create a nice overall image. The newest additions to my wardrobe are the beautiful, romantic dress from Yoshop as well as a pair of faux suede booties from Quiz Clothing that I snatched up on sale for only 14.99 pounds (now 9.99 pounds).

I am very excited for spring to finally set in as I have so many outfit ideas in my head that I cannot wait to show you! Yesterday the temperature hit +18C which was amazing and I was enjoying each minute of it, but today it’s again down to +5C, so my enthusiasm has depleted a bit. But hopefully I will be able to share more outfits with you, cause lately my outfit section has been kind of silent.
LV
Ar pavasarīgām vēsmām klāt ir arī mans jaunākais bloga outfit ieraksts 😊 Šoreiz sevi nedaudz izaicināju un nolēmu paspēlēties gan ar krāsām, gan ar rakstiem. Iespējams kādam liksies, ka katra tērpā redzamā lieta “ir no savas operas”, bet, manuprāt, kopā tās veido vienotu, sievišķīgu koptēlu. Jauninājums manā garderobē ir skaista mežģīņu kleita no Yoshop, kā arī pelēkie mākslīgās zamšādas zābaki no Quiz Clothing, kurus man izdevās nopirkt uz atlaidēm vien par 14.99 mārciņām (pašlaik pieejami par 9.99 mārciņām). 
Ļoti, ļoti nevaru sagaidīt pavasari, jo galvā jau esmu izveidojusi tik daudzas tērpu kombinācijas, kuras vēlētos jums parādīt. Vakar laiks iesila līdz +18C un par to es priecājos kā mazs bērns, kuram uzdāvināta konfekte 😊 Bet protams, šodien laiks atkal ir nokritis līdz +5C un mans entuziasms arī ir nedaudz noplacis, bet, cerams, jau tuvākajā nākotnē varēšu dalīties ar jauniem tērpa ierakstiem, jo pēdējā laikā šajā bloga sadaļā valda neliels klusums.
Call me Maddie
Spring outfit inspiration feminine and romantic
Yoshop romantic spring dress
Latvian fashion blogger
L'Oreal Colorista hot pink hair colour
Call me Maddie
Checked coat outfit
Spring outfit inspiration
Spring outfit inspiration
Fashion blogger from Latvia
Dress – c/o Yoshop
Boots – Quiz Clothing
Bag – Lovelywholesale
Coat – Lovelywholesale
-SHOP MORE ROMANTIC DRESSES-
!function(doc,s,id){ var e, p, cb; if(!doc.getElementById(id)) { e = doc.createElement(s); e.id = id; cb = new Date().getTime().toString(); p = ‘//shopsensewidget.shopstyle.com/widget-script.js?cb=1491243438669?cb=’ + cb; e.src = p; doc.body.appendChild(e); } if(typeof window.ss_shopsense === ‘object’){ if(doc.readyState === ‘complete’){ window.ss_shopsense.init(); } } }(document, ‘script’, ‘shopsensewidget-script’);

13 Comments

    • April 10, 2017 / 18:20

      I am so glad to read that you like those items! 🙂
      I live in Riga, Latvia!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?