Casual spring weekend outfit

Riga street style

Do you ever have the feeling that there is not enough hours in the day? Lately it’s all I’ve been feeling. There is so much I want to do, achieve, but every evening it’s the same story all over again – around twelve o’clock I find myself realizing that I’ve not done even half of the things I wanted to do. Of course, I clearly understand that you can never manage to do everything, but as deep down I am a perfectionist not always I remember that.

Before I thought I didn’t have enough time, but then in December when I landed a really great freelance job (I work freelance every evening and weekends as there is a steady work flow) and I understood how much time I had beforehand. I think the hardest part is to endure the pressure I am putting on myself. Every weekday from 8:30 to 17:00 I have my main job and afterwards I do my freelance job and I am trying to do them both with my best conscience because I could never leave work half done. Then it the remaining time I try to maintain my blog which lately has longer and longer pauses, be a good girlfriend to my boyfriend, a good mom to my little kiddos – puppy Aurelia and kitten Mickey, a good daughter to my parents and visit them as much as possible and a good friend. Also one of the toughest parts is finding time for yourself. I can’t even remember the last time I was able to pick up a book, watch a tv show or a movie or just do completely nothing. Around a month ago I got sick and what started just as a simple cough three weeks later lead to a sinusitis all because I just couldn’t manage to take it easy for couple of days. Thankfully with the help of antibiotics and three days working from home helped and I got myself back on track.  But I can’t say that I’ve learnt my lesson as I am still running around “with a hot potato in my hands”. The tiredness adds up and it’s impossible to sleep in the weekends because of the little munchkins who wake up around seven in the morning. The dark circles under my eyes have gotten so dark that now I am applying concealer in two layers.
I’ve written about my lack of time beforehand and I know very clearly that I have to give up something as living like this is not pleasant, nor healthy. And that thing hopefully in short term is my blog, but don’t worry I am not quitting or anything, I’ll just write articles a little less frequently. I’ll try to stick to at least two posts per week. Ebay bargains article will remain on Fridays. To compensate for the pauses from my end I promise to put up more qualitative and hopefully more interesting articles.
How do you cope with stress and time management?
LV
Vai jums arī brīžiem ir tāda sajūta, ka diennaktī ir par maz stundu? Pēdējā laikā šī sajūta ir tā, kas mani pavada no dienas dienā. Ir tik daudz ko vēlos paspēt izdarīt, bet vienmēr ap pulksten 12 vakarā secinu, ka neesmu izdarījusi ne pusi no tā, ko biju ieplānojusi. Protams, apzinos, ka ne vienmēr visu ir iespējams paspēt, bet tā kā savā ziņā esmu perfekcioniste, ne vienmēr to ņemu vērā.
Ja man jau iepriekš likās, ka neuzspēju visu laicīgi, tad kopš decembra, kad sāku strādāt arī freelance darbu (man freelance darbs ir katru dienu – dažreiz vairāk, dažreiz mazāk; arī brīvdienās.), sapratu to cik daudz laika man bija iepriekš 😊 Visgrūtāk, laikam, ir izturēt un pārvarēt to spiedienu, ko radu pati sev, jo gan savu 8:30-17:00 pamatdarbu, gan freelance darbu daru pēc labākās sirdsapziņas un tajā pat laikā cenšos uzturēt un attīstīt savu blogu, kurā, diemžēl, aizvien biežāk parādās ilgākas klusuma pauzes, cenšos būt laba draudzene draugam, laba mamma saviem mazajiem – kucēnam Aurēlijai un kaķēnam Mikijam, laba meita vecākiem – apciemot tos pēc iespējas biežāk, un arī laba draudzene draudzenēm -neatteikt satikšanos ar aizbildināšanos par aizņemto grafiku. Un pats grūtākais visā šajā mikslī ir atrast arī laiku sev. Man tik ļoti pietrūkst tā, piemēram, viena stunda dienā, kuru veltīt sev – paskatīties kādu filmu vai seriālu, palasīt kādu grāmatu vai vienkārši tāpat neko nedarīt. Pirms mēneša saslimu, bet aizņemtības dēļ slimību kārtīgi neizslimoju un tā no parasta klepus pārgāja uz deguna blakus dobuma iekaisumu. Par laimi ar antibiotiku palīdzību un trīs dienu miera režīmu tiku galā ar to, ko “marinēju” trīs nedēļas, bet laikam mācību vēl joprojām neesmu guvusi – jo turpinu skriet, ķert un grābt. Nogurums sakrājas un brīvdienās neizdodas pilnvērtīgi izgulēties pateicoties mazajiem trakuļiem, kuri ir pieraduši celties ap septiņiem no rīta. Un zilie apakšloki kļūst tik tumši, ka nu jau konsīleri vietām lieku jau divās kārtās. 
Par laika trūkumu jau esmu rakstījusi iepriekš un, jā, apzinos, ka ir nepieciešams no kaut kā atteikties, jo šādi dzīvot nav ne veselīgi, ne arī patīkami. Un kā jau minēju, tad uz doto brīdi nedaudz atlieku malā blogošanu. Bet nesatraucieties, blogot noteikti nepārstāšu un, cerams, vēl joprojām izdosies pieturēties vismaz pie diviem ierakstiem nedēļā, bet no savas puses apsolos šos rakstus veidot vēl kvalitatīvākus un, cerams, arī interesantākus. Ebay bargains raksti gan paliks nemainīgi un katru piektdienu jūs turpināšu iepazīstināt ar dažādām lietām, kuras atrodu Ebay plašumos.
Kā Tu tiec galā ar stresu un vēlmi paspēt visu vienlaicīgi?
Call Me Maddie
Latvian fashion blogger
Small pink bag
Riga in details
Latvian fashion blogger
Riga from where I stand
Call me Maddie
Latvian fashion blogger
Styling a pink leather jacket
What to wear in spring
Pink leather jacket inspiration
Jacket – Boohoo via EshopWedrop (currently not available, similar here, here and here)
Top – Quiz Clothing
Jeans – H&M
Shoes – H&M
Sunglasses – Ebay
(use code “CALLMEMADDIE” to receive a 15% discount! Valid till 30th of June)
~With love~
Maddie

13 Comments

  • June 7, 2017 / 11:27

   It indeed is! My time management does need some improvements, but I am doing my best 🙂

  • June 7, 2017 / 11:28

   Thank you so much! Those are the comfiest sneakers 🙂

 1. May 30, 2017 / 21:47

  Maddie,
  first, i love your outfit, the mesh tunic over jeans with the pink jacket = love, love, love!
  I remember those days well, and they are hard. Please just take care of you, first and foremost, so that you can be there for the people you love.
  Twice a week is great, i love your posts, and the eBay bargains, I and suspect that one is fun for you too!
  much love!
  xx, Elle
  http://www.theellediaries.com

  • June 7, 2017 / 11:29

   Aww Elle you are always so kind and sweet to me! It has always been a pleasure to read your comments as they are always so nice and motivating!
   Thank you dear and I'll try to find more time for myself!

 2. May 31, 2017 / 13:30

  I totally feel you my dear. Sometimes I wish days are longer but there are always times when I wish they go by slower. These days I've been busy with work but I got enough time to spend with my family. I was hoping for more time to sleep and to hang out with my friends though. When it comes to stress, which I often feel, I just find time to be alone and visualize something wonderful if I can't talk about it with my friend. I hope you are getting better now and yey, you're looking great as always!

  Love lots,
  Tin

  mypoeticisolation.blogspot.com

  • June 7, 2017 / 11:32

   Thank you Tin! Your life sounds pretty hectic as well! Lately I've been better and the amount of stress has reduced, but, of course, still I am not able to do everything I've planned. But I guess you can't truly do/manage everything, right? 🙂

   Lots of love to you back! <3

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?