, Call me Maddie: The best place to stay in Genoa | OOTD & Travel diaries

Social icons

Wednesday, August 23, 2017

The best place to stay in Genoa | OOTD & Travel diaries

Panama hat outfit inspiration
One of the biggest surprises of the whole Europe trip was the amazing apartment we had in Genoa. *No, this is not a sponsored article šŸ˜ƒ. I mean, the apartment was truly top notch and didn’t even cost a fortune. The apartment had two stories and both bedrooms had separate bathrooms, the furniture was brand new and there were no signs of wear and tear, the whole floor was in marble, the apartment had an ideal location and a view from the balcony just took my breath away. We had the rooftop apartment, therefore, we were able to have the most amazing view – to Genoa’s port, Ligurian sea and also city of Genoa. I didn’t capture the apartment in pictures, but instead I had a mini photo shoot on the balcony. So if you are looking for a place to stay in Genoa - my true and unbiased advice would be to take a look at B&B Dell'Acquario apartments. I so wish I could go back and experience that view again. One of my top moments of the whole Europe trip was on this balcony when I was sipping Aperol Spritz cocktail and just enjoying the night lights and the beauty of stars.
This was the last article from my Europe road trip series and I really hope you found them interesting! In September I am going to one of the most beautiful islands of Greece - Rhodes, therefore, you can expect more travel articles in September šŸ˜Š

LV
Pavisam necerēti un neieplānoti Dženovā mums bija viens no vislabākajiem dzÄ«vokļiem, kurā palikām visa ceļojuma laikā. *Å is nav sponsorēts ieraksts šŸ˜ƒ. Pats dzÄ«voklis bija tieŔām lielisks – divos stāvos ar divām vannas istabām, viss ļoti tÄ«rs un kārtÄ«gs, mēbeles jaunas un vēl nenolietojuŔās, marmora grÄ«das, lieliska lokācijas vieta, un tāds skats no balkona, kas pilnÄ«bā aizrauj elpu. Ja meklē labu naktsmÄ«tni, kas ir arÄ« labs budžeta risinājums, apskati B&B Dell'Acquario. Å Ä« raksta bildēs gan nebÅ«s redzams pats dzÄ«voklis, bet gan lieliskais balkoniņŔ, kas atrodas jumta stāvā un no kura paveras burvÄ«gs skats uz Dženovas ostu, LigÅ«rijas jÅ«ru un arÄ«dzan paÅ”u pilsētu. Dženovā varētu atgriezties vien lieliskā skata dēļ. Viens no maniem mīļākajiem ceļojuma mirkļiem bija Aperol Spritz kokteiļa baudÄ«Å”ana un naksnÄ«go gaismu un arÄ« zvaigžņu vēroÅ”ana.
Å is bija mans pēdējais ieraksts no mana tik tieŔām fantastiskā ceļojuma pa Itāliju. Ceru, ka bija interesanti un saistoÅ”i šŸ˜Š Jau pēc mēneÅ”a doÅ”os uz vienu no skaistākajām GrieÄ·ijas salām - Rodas salu, tā kā droÅ”i variet sagaidÄ«t arÄ« ceļojuma ierakstus septembrÄ«!
Italian outfit inspiration
The best view in Genoa
Latvian fashion blogger
Where to stay in Genoa
Genoa port
Zara palm print shorts
Genoa city skyline
Summer fashion inspiration
My favorite summer outfit
Shirt – H&M
Shorts – Zara
Espadrilles – H&M
Hat – H&M

2 comments

Thank you for your lovely comments! ♥