Off the shoulders in winter?

Call me Maddie
I must admit, I practically never wear off the shoulder clothing in winter, but when I saw this Dresslily dress, I felt like I might really regret not having it in my winter wardrobe. I was smitten by it’s simplicity and elegance. I think that the fabric really convinced me since I adore anything that is made out of velvet fabric and find it very elegant and posh. I think that dress was really perfect for the holiday season and I actually wore it on New Years eve.
The second addition to my wardrobe is the black faux leather jacket with floral embroidery from Zaful, which by the way is still super trendy and popular. Though, in this article you will not be able to see the jacket entirely as I really wanted to show off the dress and it’s beautiful decolletage.
What are your thoughts on wearing off the shoulder clothing in the colder months of the year?
LV
Apģērbu ar atkailinātiem pleciem es ziemā nevalkāju gandrīz nekad bet ieraugot šo kleitu Dresslily mājas lapā, es jutu, ka nožēlošu, ja tā nenonāks manā garderobē. Mani ļoti piesaistīja tās vienkāršums kā arī tās elegance. Lai gan jāpiebilst, ka gandrīz jebkas, kas ir izgatavots no samta auduma man liksies elegants un pieņemu, ka tas bija faktors, kas nostrādāja visvairāk sērfojot cauri Dresslily internetveikalam. Šī kleita, manuprāt, bija ideāli piemērota vēl nesenajai svētku sezonai un iespējams pat redzējāt to manā  Jaunā gada vlogā, jo kleitu biju uzvilkusi uz Jaunā gada ballīti. 
Savukārt, otrs jaunums manā garderobē ir melnā mākslīgās ādas jaka ar vēl joprojām ļoti aktuālo ziedu izšuvumu no uzņēmuma Zaful. Jaku gan šajā rakstā pilnībā man mugurā neredzēsiet, jo bildēs visvairāk vēlējos akcentēt tieši kleitu un tās skaisto dekoltē daļu.
Ko tu domā par apģērba ar atkailinātiem pleciem valkāšanu arī aukstākos gada mēnešos?
Velvet off the shoulders dress
What to wear in winter
How to wear off shoulder dress in winter
Styling a leather jacket in winter
Off shoulders dress
Call me Maddie
Dress – c/o Dresslily
Jacket – c/o Zaful
Boots – Vagabond
Necklace – Lovelywholesale
~With love~
Maddie

2 Comments

  1. January 14, 2018 / 19:30

    Great dress!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?