Barcelona outfit post | Tibidabo

Spring outfit inspiration
Finally, FINALLY I’ve gotten around to edit my outfit pictures from Barcelona. This will be the first outfit post out of two in which you’ll be able to see what I decided to wear in Barcelona on my mini vacation. If you area already following me on Instagram then you might already have seen today’s look, but I still wanted to share with you some pictures on my blog as well because I think that you’ll be able to see the outfit in more details. I think that this spring has been the absolute worst in whole Europe, cause the weather at the end of March in Barcelona was truly horrible. I was expecting my vacation to be all sunshine and rainbows, but reality was quite different as we experienced so much rain! But, luckily, I brought my pink coat with me (which you actually also saw in my latest outfit post) which helped me to endure the coolness of the few days that we spent in Barcelona. 
The pictures of today’s look were taken in a gorgeous place called Tibidabo which I highly recommend visiting if you are planning on going to Barcelona. Not only it has some fun attractions and rides, but also an amazing view over the whole city! 
LV
Beidzot, BEIDZOT man ir izdevies pieķerties tērpa bildēm, kuras sabildēju Barselonā! Šis būs pirmais ieraksts no diviem, kurā būs iespējams redzēt kādus tērpus izvēlējos savam atvaļinājumam. Ja seko līdzi manām gaitām Instagram’ā vai Youtube kanālā, tad, tērpu jau noteikti, būsi pamanījis/usi, bet tik un tā vēlējos to publicēt arī blogā, lai detalizētāk parādītu, kas man bija mugurā. Manuprāt, šis pavasaris Eiropā ir bijis viens no sliktākajiem/lietainākajiem, un, kaut arī es biju sagatavojusies neticami saulainam un siltam laikam Barselonā marta nogalē, realitāte bija pavisam cita. Par laimi līdzi biju paņēmusi manu iemīļoto rozā mēteli, kuru jau redzējāt iepriekšējā tērpa ierakstā, līdz ar to vēso pavasari pārdzīvot bija nedaudz vieglāk. 
Šīs bildes ir uzņemtas burvīgā vietā Barselonā – Tibidabo atrakciju parkā uz kuru doties noteikti iesaku visiem, kas tuvākā vai tālākā laikā ciemosies Barselonā, jo ne tikai šajā parkā ir burvīgas un vizuāli baudāmas atrakcijas, bet arī no tā paveras elpu aizraujošs skats pāri visai Barselonai! 
Call me Maddie
Latvian fashion blogger
Tibidabo theme park
Call me Maddie
Latvian blogger
What I wore in Barcelona
Stradivarius cute pink backpack
Stradivarius pink coat
Tibidabo a must see place in Barcelona
What to wear in spring
Spring fashion inspiration
Coat – Stradivarius
Top – H&M
Jeans – H&M
Backpack – Stradivarius

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?