Pink spring

Stradivarius pink coat
Hi everybody! I know, I know – blog has been a bit quiet recently, but what can you do when you are trying to juggle ten things/tasks at the same time (you know the drill – 9 to 5 job, freelance job, blogging & vlogging, social media and everyday life)? I am still trying to find the key to success that will help me to balance my life because it is tiring as hell to try to do everything at the same time while not really committing to one task fully. So basically while I am trying to figure out my life (now I understand that some changes have to be made), I am sorry if along the way I will neglect my blog and you, my blog readers. I am heartbroken by the fact that I have to miss out on my weekly Friday eBay bargains post as these series have been a staple on my blog for a really long time and I looove creating those blog posts for you guys! But if the pauses between my blog posts become a bit longer do follow me on Instagram as I am posting pictures there almost every day.
Today’s article is one that you have not seen on my blog for a while – an outfit post! The pictures from today’s post were taken a little while ago when spring wasn’t even remotely visible in Latvia, but I was already incorporating it into my wardrobe by choosing spring color theme garments and accessories. I really hope you’ll like these pictures and that I will be able to talk to you more on this platform! Fingers crossed!
LV
Sveiciens visiem! Zinu, jau zinu – blogs ir nedaudz atstāts novārtā, bet ko darīt, kad dzīve skrien pa priekšu un man nav ne jausmas, kā to aiz astes notvert (darbs, freelance darbs, blogošana & vlogošana, sociālie tīkli, kā arī ikdienas dzīve)? Pašlaik vēl joprojām mēģinu atrast to laimes formulu, kas sabalansēs manu dzīvi, jo dažreiz liekas, ka mēģinot izdarīt visu – līdz galam tā arī nekas nesanāk. Bet kamēr es vēl cenšos atrast šo panākumu atslēgu, atvainojiet par to, ja šad tad izlaižu kādu bloga ierakstu. Man personīgi visvairāk sāp sirds, kad sanāk izlaist ierastos Friday eBay bargains ierakstus, jo tā ir iknedēļas sērija, kuru ļoti negribu pārtraukt, bet aizņemtības dēļ nekas cits neatliek. Ja blogā kādu laiku valdīs īsāks vai garāks klusums, tad noteikti vari ieskatīties manā Instagram kontā, jo tur jaunas bildes lieku gandrīz katru dienu, kā arī manā Youtube kanālā, kur Tevi nedēļā sagaidīs vismaz viens video!
Šīs dienas raksts ir raksts, kas sen nav parādījies manā blogā, un tas ir tērpa ieraksts! Šī tērpa bildes tika uzņemtas pirms kāda laiciņa, kad skaistais pavasaris vēl nebija vispār pamanāms Latvijā, bet es jau sāku to gaidīt, ieviešot pavasara vēsmas manā garderobē un izvēloties pavasarīgu toņu apģērbu un aksesuārus. Ceru, ka jums patiks bildes, un vēl vairāk ceru, ka mums šajā platformā izdosies tikties biežāk nekā pēdējā laikā!
What to wear in spring
Spring fashion inspiration
Call me Maddie
Latvian fashion blogger
Perfect pink spring coat
Coat – Stradivarius
Blouse – Quiz Clothing 
Skirt – Lovelywholesale
Boots – Vagabond
Bag – Lovelywholesale
Gloves – H&M
~With love~

3 Comments

  1. April 11, 2018 / 12:51

    Hi Maddie! The coat is so pretty. You look amazing. It feels good to go through your blog after so many days. How are you? I bet you are enjoying summer. You love it, I know.

    Jenny’s Bicycle-Indian Fashion Blog!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?