Marks-and-Spencer-polhem
Marks & Spencer
Hi!
Today I wanted to show you couple of pictures I took when I was visiting Polhem PR showroom that they have in Latvia. I was really pleasantly surprised when a representative from Polhem contacted and invited me to see with my own eyes the latest collections of New Yorker, Marks & Spencer, Tamaris and so on. I am always surprised when somebody from Latvia recognizes me for my blog and I get invited to fashion related events or see the newest collections as a fashion blogger. Or even when people tell me things like- “I really liked your latest blog post”; “Those were such great pictures” and so on, because I still think that the only person reading my blog is me myself and probably my mom! 😀 Therefore, I always appreciate the little things- feedback, compliments,  and things like invitations and opportunities to collaborate with different brands, because sometimes I just get a really surreal feeling that I am dreaming as I still think of me as just a random person behind the computer screen.
Anyways, besides that I was really happy to meet the representatives from Polhem PR Latvia and here you can enjoy some pictures of my favorites items and brands! 🙂

LV
Šodien es vēlējos parādīt pāris bildes ko es uzņēmu Polhem PR Latvia šovrūmā! Es biju patīkami pārsteigta, kad pārstāve no Polhem uzrakstīja man un uzaicināja mani doties uz šovrūmu un ar savām acīm aplūkot jaunākās kolekcijas no tādiem zīmoliem, kā piemēram, New Yorker, Marks & Spencer, Tamaris utt. Es vienmēr esmu pārsteigta, kad kāds no Latvijas mani atpazīst tieši no mana bloga un kad es saņemu ielūgumus uz ar modi saistītiem pasākumiem vai ielūgumus aplūkot jaunākās zīmolu kolekcijas tieši kā modes blogerei. Vai arī kad cilvēki man saka: “Man ļoti patika tavs pēdējais bloga ierakts” vai “Tās bija tik skaistas bildes” utt., jo man vēl joprojām liekas, ka manu blogu lasu tikai es un vēl iespējams mana mamma! 😀 Tāpēc, es pavisam noteikti novērtēju arī mazās lietas- atsauksmes un komplimentus kā arī ielūgumus un iespējas sadarboties ar dažādiem zīmoliem un uzņēmumiem. Tāpēc, ka ļoti bieži man ir šī sirreālā sajūta, ka bez maz vai sapņoju, jo vēl joprojām uzskatu sevi par vienkārši nejaušu cilvēku otrpus ekrānam ( jebkurš var darī to ko es).
Lai arī kā, neskatoties uz maniem runas plūdiem par blogošanu, man patiešām bija liels prieks satikties ar Polhem PR Latvia pārstāvjiem un tagad vari aplūkot dažas bildes no manām mīļākajām lietām un zīmoliem!
polhem-pr-showroom-2014
Polhem-pr-2014
New Yorker
Leather-jacket-with-tartan-print-New-Yorker
Leopard-print-running-sneakers
Sweet-deliciouse-cupcakes-sweater-New-Yorker
Cupcakes-sweater-New-Yorker
Donut-worry-shirt-New-Yorker
New-yorker-sneakers
boyfriend-type-jeans
Tamaris-boots-with-buckles
Tamaris 
Tamaris-boots-2014
polhem-pr-showroom
Lauma-lingerie-Polhem
Lauma
Lauma-lingerie
Lauma-sailor-inspired-lingerie
I was very eager to see a home brand Lauma Lingerie as Lauma is a really great and successful Latvian brand. Their collection is so, so beautiful and feminine. I really loved the sailor inspired bra and panties! The cutest! I was very surprised when some while ago I received Lauma Lingerie tights from their newest collection for me to try out! The quality was really impressive, though I haven’t had the chance to take photos of them/in them ( I will try to incorporate them in some outfit post in the future as they are very thick (150den) and will be perfect in Fall when the temperature will get cooler), but meanwhile you can check the collection of tights and socks right here.
LV
Es patiešām šajā apciemojumā vēlējos redzēt pašmāju zīmola Lauma jaunāko kolekciju, jo Lauma ir lielisks un patiešām veiksmīgs zīmols, kas ir ļoti populārs Baltijas valstīs. Šī kolekcija bija ļoti skaista un sievišķīga. Man ļoti patika pēdējā bildē redzamais jūrnieku stila komlektiņš- tik mīlīgs! 🙂 Es biju nedaudz pārsteigta biju, kad pastā saņēmu Laumas zeķubikses no Laumas jauninājuma- augstas kvalitātes zeķubikses un zeķes. Kvalitāte zeķubiksēm, kuras saņēmu ir patiešām ļoti laba un kaut arī man vēl nav bijusi iespēja tās nobildēt/nobildēties tajās ( es centīšos tās iekļaut kādā nākotnes “outfit” rakstā, jo tās ir ļoti biezas (150den) un būs perfektas aukstākam laikam), bet tikmēr paši variet aplūkot šo kolekciju šeit.
~With love~
Maddie
Share:

26 Comments

 1. September 7, 2014 / 17:42

  Loving the donut top! I agree, I always feel so happy when someone takes the time to even comment on my blog so invitations to events must be really exciting xx

  Fashion Tale

 2. September 7, 2014 / 19:39

  OMG love the "donut problem" tee LOL! 🙂
  Lovely pictures as always Maddie!

  <3

 3. September 7, 2014 / 20:01

  Love the last bra also… such a cute piece! 🙂

 4. September 8, 2014 / 04:39

  Aw that must be sweet and humbling to be recognized 🙂 Love the pieces you showed us– my fav is the donut worry shirt!

  Mili

 5. September 8, 2014 / 21:00

  That showroom looks really great, I would really like to visit it too;) I must say it's really nice when your creative activity is appreciated, I mean blogging requires so much time and effort. Besides, your blog is really wonderful and interesting to read, no wonder you have so many followers and admirers:)) Keep it up!
  Such a great post turned out, I enjoyed it very much!
  Take care, dear Maddie:D

 6. September 9, 2014 / 02:04

  Wow, so many great brands and wonderful pieces! Love the floral, plaids, windowpanes, and limgerie.
  Great denim and boots, too! What fun you must have had!
  Lots of people reading and loving what you do Maddie !
  X, Elle
  http://mydailycostume.com

 7. September 9, 2014 / 03:40

  OMG! The donut shirt!!! I'm really crazy about cute donuts 😛 The showroom looks soo amazing! It must've been a fun experience for you 🙂

  http://www.vonvogue.com/
  New Post: Sporty Black
  xx, Claire from Vancouver, Canada

 8. September 9, 2014 / 12:11

  Briniskigi! Es ari sanemu pagasnedel ielugumu no latvijas uz sodien modes salona atklasanu. Man bija ilgi japardoma fakts. Tad es sakontaktejos un pazinoju, ka diemzel nevaru ierasties, jo man sadas lietas ir japlano vel agrak neka vini izsutija ielugumu 🙁 jo atrodos arpus LV. Tad man iesavas prata- Ka vini mani atrada? Gluzi ka tu raksti. Ir tadas neparastas sajutas. Bet es cru, ka tas nebus pedejais ielugums 🙂 Jo latviesu labu dizainu un labus notikumus es esmu lepna un prieciga izzinot.
  Laumai vienmer ir skaisti dizaini. Kad dzivoju Latvija vienmer centos kaut vienu nopirkt no Laumas. Vel man loti patika Ritas izstradajumi, t-krekli un maicinas. Man liekas vel pie mammas kumode var atrast manus Ritas kreklinus. Tamaris, pareizi biju aizmirsusi. Ari no tas firmas man bija paris apavi kad dzivoju LV un pavisam nesen vienus svarkus un dzemperiti, kas bija LV pirkts no New Yorkera atdevu ziedojumiem. Bija liela skapja tirisana. Tik daudz atminas uzausa 🙂

  xoxo Ra

  http://www.ramona-strikeapose.blogspot.ie/

 9. September 9, 2014 / 12:14

  OMG!!! those pieces are heart stopping!!! How lucky you are to see them in person Maddie!!!
  I may be crazy but I want them all!! hahaha <3 that donut shirt! ugh,obsession!!!

  love lots,
  Tin

  mypoeticisolation.blogspot.com

 10. September 9, 2014 / 17:26

  That's some pretty cool stuff! I really like the red and black tartan jacket 😉
  xx

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?