business-casual-ebay
1 // 2 // 3 // 4 // 5 // 6 
Hi!
So far I have had such a mumbo jumbo crazy week! On Monday I had 2 lectures at University and 8 hour shift at work afterwards; on Tuesday I had another 8 hour shift at work and in the evening  me, my dad and my niece went to light candles in honor of Latvian freedom fighters in the year of 1919. I think later I will show you some pictures of the whole event as the atmosphere there was magical ( imagine thousands of candles lit in one place). On Wednesday I had my studies and in the evening I went to see One Republic concert, which by the way was ah-mazing!!! And yesterday I again had University lectures + work in the evening! The past couple of days have run by so quickly, I am really surprised that in between everything I still managed to squeeze in blogging! Anyways, today is my first day off from either studies or work, so I finally had the time to answer my emails, take pictures of my new Daniel Wellington watch ( this will be my next blog post, so stay tuned!), browse Ebay for some Christmas gifts and this weeks Ebay bargains and hopefully I will still have time to catch up on this weeks TV shows! I hope you’ll enjoy this weeks Ebay bargains. Somehow I ended up with items that would together make a business casual outfit, which I by the way I love, because it gives you a chance to mix classy & fancy together with more casual clothes and accessories! 

LV
Šī nedēļa ir bijusi piepildīta ar tik daudziem notikumiem, ka es pati brīnos kā man ir atlicis laika, lai vēl pa vidu visam iekļautu arī blogošanu! Jo, pirmdien, no rīta man bija divas lekcijas Universitātē un pēc tam 8 stundu maiņa darbā. Otrdien 8 stundu maiņa darbā + vakarā pildīju sarežģītu mājasdarbu priekš Universitātes un vēl pamanījos ar tēti un brāļameitiņu aiziet uz Krastmalu un nolikt svecītes par godu Latvijas brīvības cīnītājiem 1919. gadā. Man liekas, ka uztaisīšu atsevišķu bloga rakstu, jo bildes, manuprāt, sanāca ļoti skaistas un nedaudz maģiskas ( man liekas, ka tas arī pateicoties biezajai miglai, kas tajā vakarā bija). Trešdien 4 lekcijas Universitātē, kā arī pēc tam pa taisno devos uz One Republic koncertu Arēnā Rīga! Manuprāt, koncerts bija patiešām lielisks un vēl šodien man galvā skan visas iespējamās One Republic dziesmas! Kāds/a no jums arī bija uz koncertu? Patika? 🙂
Ceturtdien jau ierastā Universitāte + darbs vakarā ( līdz pat 22:45). Bet par laimi, šodien man beidzot ir brīvdiena, kuru es pavadīju atbildot uz daudzajiem epastiem, sabildējot manu jauno Daniel Wellington pulksteni ( atsevišķu bloga rakstu variet sagaidīt Svētdien!), kā arī sērfojot pa Ebay un meklējot Ziemassvētku dāvanas, kā arī lietas priekš šīs nedēļas “Ebay bargains” raksta! Vismīļāka lieta, ko es atradu bija sarkanās kurpes ( pieejamas vēl daudzās citās krāsās), jo cena bija pārsteidzoši lēta- tikai 25 dolāri ( cena + pasta izdevumi)! Pavisam noteikti pasūtīšu pāri, nu vai arī divus! 😀 Tik, ja izvēlaties pasūtīt, silti iesaku ņemt vienu izmēru lielāku nekā jūsu kājas izmērs- pati tā vienmēr daru un nekad nav bijušas problēmas!
Do you like my Ebay bargains? Which is your favorite? 
You can see my other Ebay posts HERE!
P.S
If you are new to Ebay ( don’t know how to register, use paypal etc), you can look at my guide HERE!
~With love~
Maddie
Share:

18 Comments

 1. November 14, 2014 / 22:23

  I'm definitely a sucker for red accessories, red lips,red anything. And that black leather is definitely hot for fall! I'm always so cautious when it comes to buying things on ebay. Don't you?

  http://www.franklyidgaf.com

 2. November 15, 2014 / 14:14

  Another exciting ebay finds Maddie! I never thought gray would be great on red,it looks so sophisticated!!!
  I love that top! Looks formal and comfty <3

  love lots,
  Tin

  mypoeticisolation.blogspot.com

 3. November 15, 2014 / 20:25

  Love this combination! It looks great together but also every pice for itself is just perfect!

 4. November 15, 2014 / 20:43

  I could totally see this as the perfect business casual look. Love the pops of color!

 5. November 16, 2014 / 04:38

  This leather skirt is everything and I adore this sweater paired with it. Red heels are a fabulous choice!
  <3
  katsfashionfix.blogspot.com

 6. November 16, 2014 / 10:16

  Aaaaa, es gribu tādas kurpītes sev uz Ziemassvētku balli. <3

 7. November 17, 2014 / 03:35

  An utterly perfect ensemble, I love each piece, especially the skirt and necklace.
  I hope you do post about the event: I can't imagine how inspiring it would be to see all of those candles light!
  You are a busy, efficient, woman!
  Great post.
  xx, elle
  http://mydailycostume.com/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?