Friday Ebay bargains #68

ebay-bargains-purple
1 // 2 // 3 // 4 // 5 // 6 // 7
I have been doing my weekly Ebay bargains for such a long time now- I think that the first Ebay bargains post was more than a year and a half ago! Time flies, doesn’t it? And as I have been writing this weekly column for a while now and I feel like I have been in my comfort zone for a while too, therefore, this year I will try to change my weekly bargains up a bit! Don’t worry, there won’t be any major changes because clothes and accessories ( including bags and shoes) will still remain my main focus, but besides them I will try to include makeup and home items as well ( but not strictly).
Today while I was browsing Ebay I stumbled upon this amazingly cute bookmark: “Home is where the dog is”, I think that the quote easily applies to myself, because right now I don’t have a dog ( my dear dachshund, Josephine, passed away in last years June) and I can definitely feel that a huge part of my home is gone! I sometimes babysit my brothers dog ( a Jack Russel terrier), but it is not the same, you know?
And another item I find extremely beautiful is this Le Femme Eye shadow palette, I think that the colors are gorgeous and so perfect for the upcoming spring! What is your opinion on buying makeup on Ebay? (The original, not the fake ones)

LV
Šodien tikai apjautu, ka Ebay atradumu (”pērļu”) sleju rakstu jau vairāk nekā pusotru gadu! Laiks skrien vēja spārniem, vai ne? Un tā kā šāda veida rakstus es veidoju jau salīdzinoši ilgu laiku, ir tāda sajūta, ka palielam nekas nemainās, tāpēc šogad esmu izlēmusi nedaudz pamainīt šos rakstus. Protams, ne jau ļoti drastiski ( jo to jau vari redzēt šajā kolāžā), es vēl joprojām pieturēšos pie drēbēm un aksesuāriem ( tajā skaitā kurpēm un somiņām), bet papildus tam ik pa laikam ( vai arī katru reizi- neesmu vēl izlēmusi) iekļaušu arī skaistumkopšanas produktus, kā arī lietas mājoklim un cerams, ka ne tikai!
Šodien šķirstot Ebay lapas es atradu tik jauku grāmatzīmi: “Mājas ir tur kur ir Tavs suns”, manuprāt, šī grāmatzīme ir tieši kā par mani, jo mani pārņem tieši tāda sajūta, kad domāju par mājām. Pašlaik man nav suņa ( mana mīļā taksenīte Žozefīne nomira pagājušā gada Jūnijā) un man ir tāda sajūta, ka mājās iztrūkst ļoti liela tās daļa. Ik pa laikam pieskatu sava brāļa suni- Džeka Rasela terjeru, bet tas tik un tā nav viens un tas pats!
Vēl viena lieta, kas man uzreiz iepatikās bija šī Le Femme acu ēnu palete, manuprāt, krāsas tajā ir ļoti skaistas un brīnišķīgi izskatītos tuvojošajā pavasarī! Kāda ir Tava attieksme pret skaistumkopšanas līdzekļu pirkšanu Ebay? (Protams, oriģinālu, nevis viltojumu)
Do you like my Ebay bargains? Which is your favorite? 
You can see my other Ebay posts HERE!
P.S
If you are new to Ebay ( don’t know how to register, use paypal etc), you can look at my guide HERE!
~With love~
Maddie
Share:

8 Comments

 1. February 7, 2015 / 09:59

  I love these colors! Beautiful finds!
  xx

 2. February 7, 2015 / 15:59

  Those semi-transparent heels must look super cool when worn!
  xx

 3. February 12, 2015 / 12:59

  The unicorn bag is awesome!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?