Friday Ebay bargains #78 Water bottles

ebay-water-bottles-bpa-free
1 // 2 // 3 // 4 // 5 // 6 // 7 // 8 
Remember how  a little while ago I shared with you a blog post about Ebay bargains in “fitness edition“? Back then when I was making that blog post I was really surprised by the wide variety of water bottles that are sold on Ebay! And since some of you liked the idea of me making a whole Friday dedicated to water bottles, I surely took the plunge and made one! All bottles that I have featured in this blog post are BPA free, which for me is super important as a lot of companies still use BPA (bisphenol-a) while manufacturing their products and since I have read multiple articles about BPA and I most certainly wouldn’t want to use a water bottle that would contain it, as BPA can affect your health negatively- starting from asthma, heart diseases, negative effect on pregnancy and the list goes on and on! 
I am a big fan of water bottles as I, myself, definitely do not drink as much water as I should, therefore, I believe that these bottles can really help with that! When I went to classes in University I always made sure that a water bottle was always packed in my bag. Bringing water ( or any kind of liquid for that matter- could be juice, tea, flavoured water etc) in a pretty bottle with me not only motivates me to drink more, but also to spend less- which is great for your health, because honestly, whenever I am thirsty, I usually opt for soft drinks not just plain water; for your wallet as water is way cheaper than any other drinks and most of the time you pay the most for the packaging and, thirdly, for nature as well, because I would much rather re-use my water bottles, than buy new ones and, therefore, pollute the nature, because, every manufacturing industry leaves a mark on our planet!
LV
Atceries, kā pirms salīdzinoši neilga laika es biju uztaisījusi Ebay rakstu, kas bija pilnībā veltīts sportam un fitnesam? Tad kad es veidoju šo rakstu, biju pārsteigta atklājot to cik lielu piedāvājumu ar ūdens pudelēm ir iespējams atrast Ebay! Un tā kā dažiem no Jums patika mana ideja, par to, ka es varētu izveidot atsevišķu rakstu, veltītu tieši šai tēmai, es ķēros vērsim pie ragiem un pašlaik variet aplūkot manu gala rezultātu! πŸ™‚ Visas pudeles, kas ir iekļautas šajā rakstā ir bez BPA, kas īstenībā ir ļoti svarīgi, pieļauju, ka ne tikai man, bet arī ļoti daudziem citiem cilvēkiem! Vēl joprojām daudzi uzņēmumi, kas savā ražošanas procesā izmanto šo ķīmisko vielu, jeb BPA ( bisfenols a) un tā kā esmu lasījusi salīdzinoši daudzus rakstus par šo tematu, es pavisam noteikti nevēlētos, lai manis izvēlētajās pudelēs būtu tāda ķīmiska viela, kas negatīvi ietekmē veselību un var izraisīt virkni dažādas problēmas, sākot ar astmu, sirds slimībām un pat grūtniecības problēmām, kā arī jāpiemin, tas, ka saraksts ir vēl visnotaļ garš! 
Man pašai ļoti patīk lietot šāda veida ūdens pudeles, jo, jāatzīstas, ka ikdienā, diemžēl neizdzeru ieteicamo ūdens daudzumu, līdz ar to, manuprāt, šīs pudeles var būt visnotaļ noderīgas! Piemēram, kad es gāju uz Universitātes lekcijām, vai, īstenībā, jebkur ārpus mājām, es vienmēr  ņēmu līdzi savu ūdens pudeli! Šī pudeles ņemšana līdzi ne tikai motivē vairāk dzert ūdeni ( vai arī jebkuru citu līdzi paņemto dzērienu), bet arī mazāk patērēt- jo, ja esam godīgi, tad gadījumos, kad es esmu izslāpusi, es daudz labprātāk iegādājos kādu atsvaidzinošu gāzēto dzērienu, kas noteikti nav veselīgs manam organismam un, protams, likumsakarīgi tiek iztērēta arī nauda, kuru varētu ietaupīt, jo ūdens ņemšana no mājām ir daudz reiz lētāka + visbiežāk īstenībā mēs vairāk samaksājam par pašu iepakojumu nekā par dzērienu. Kā arī jāatceras, ka pērkot dzērienus veikalos un citās vietās mēs atbalstam rūpniecību kas nodarbojas ar šo dzērienu ražošanu! Un kaut arī tā ir vieglā rūpniecība, tā vienalga atstāj savu iespaidu uz dabu un pasauli kurā dzīvojam!
Do you like my Ebay bargains? Which is your favorite? 
You can see my other Ebay posts HERE!
P.S
If you are new to Ebay ( don’t know how to register, use paypal etc), you can look at my guide HERE!
~With love~
Maddie
Share:

9 Comments

 1. April 24, 2015 / 20:19

  I'm on the hunt for a 'grownup' water bottle (my current one is plastic and is from my university). I love the colorful, sophisticated options you have here! …Those fruit infused ones are right up my alley πŸ˜‰
  <3
  katsfashionfix.blogspot.com

 2. April 24, 2015 / 22:09

  ok, a consensus here! Love the "My Bottle" too and applaud all of these choices for healthy, chemical free water!
  x,Elle
  http://mydailycostume.com

 3. April 25, 2015 / 22:22

  I'm not drinking as much water as I should too, but I agree such cute water bottles can really help us in this affair:) Each of those items are really lovely! Thank you for sharing, Maddie:)

 4. April 27, 2015 / 04:14

  I love numbers 2 and 6 πŸ™‚ I usually like to flavor my plain water with fruit vinegar, vitamin tablets, fruit or cold-soakable tea to add more of a soda-like taste. πŸ™‚

 5. April 27, 2015 / 08:27

  I love pretty water bottles. I have one with Princess Elsa as the design and it is great fun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?