Biotherm Skin Best day cream & Liquid glow review

A little while ago I was lucky to receive two skincare products from Biotherm. I am quite familiar with Biotherm’s products as I have read almost every description of their products in shops, but as they are quite pricey I had not had the chance of actually buying them and testing them out in daily skincare routine.

Therefore, receiving these two products: the Skin Best Day cream & Liquid Glow , felt like Christmas had come early. Only lately I have started paying more attention to skincare, before it was all about makeup and as I was a teen- price was definitely more important than quality, therefore, I am really terrified to look back at my teenage years and remember how I neglected my skin and used whatever makeup that I could afford. Only now I understand how important skincare is, because we have to live this life with only one face and one skin. No makeup will ever be able to correct past skincare mistakes, therefore, I am not saving up on skincare products anymore. Though, of course, you have to remember that not always expensive product will guarantee amazing quality! Reviews online do help a lot to understand which products are worth splurging on!

LV
Neilgu laiku atpakaļ es saņēmu divus sejas kopšanas līdzekļus no Biotherm. Biotherm produkciju es pārzinu salīdzinoši labi, jo ļoti daudzas reizes es Stockmann vai Douglas veikalos esmu tos pētījusi un izlasījusi visus iespējamos aprakstus par tiem! 😀 Diemžēl, tā kā Biotherm produkti ir salīdzinoši dārgi, man vēl nebija iespēja tos iegādāties, tieši tāpēc atverot man sagatavoto paciņu un ieraugot divus produktus: Skin Best dienas krēmu un Liquid Glow eļļiņu, man radās īsta Ziemassvētku sajūta- tik ļoti priecīga es biju! 🙂 
Tikai pēdējā laikā, es pievēršu lielāku uzmanību sejas kopšanas līdzekļiem, pirms tam savos “trakajos tīņu gados” vairāk uztraucos par dekoratīvo kosmētiku, un par nožēlu atceros arī to, ka cena bija svarīgāka par kvalitāti, tāpēc pat bail atcerēties ar ko tik es neeksperimentēju! Tikai tagad es esmu sapratusi cik ļoti nozīmīga ir mūsu sejas āda, jo ar to mums ir jānodzīvo visu dzīvi un, ka neviens dekoratīvās kosmētikas līdzeklis nespēs izdzēst pagātnes kļūdas. Līdz ar to, es vairāk netaupu naudu sejas kopšanas līdzekļiem un neieteiktu to darīt nevienai no Jums. Protams, jāatceras arī tas, ka ne vienmēr augsta cena nozīmēs arī augstu produkta kvalitāti. Īstu cilvēku atsauksmes Internetā ( nevis safabricēti reklāmraksti) man palīdz vislabāk noteikt to vai konkrētais produkts ir attiecīgās naudiņas vērts!
biotherm-skin-best-day-cream-review
Skin Best Day cream
Fight against daily aggressions (UVA-UVB rays, oxidative stress…) to protect the youthful look of your skin now and for years to come. I was definitely hooked when I read this description as this product is with SPF 15 which will surely be useful in the bright spring and summer sun! I am very happy with this cream as it didn’t feel oily or greasy ( the texture was not sticky either) and it made my skin a bit smoother and softer! The scent of this cream is quite neutral, I would say that even refreshing!
Jaunību aizsargājošs krēms ar antioksidantiem, kura sastāvā ir vielas, kas cīnās agresoriem, ar kuriem sastopamies ik dienu ( UVA un UVB stariem). Mani noteikti piesaistīja šis arguments, jo krēms ir ar SPF 15 aizsardzību, kas it sevišķi būs noderīgi spilgtajā pavasara un vasaras saulītē! Ar produktu esmu ļoti apmierināta, tas netaukoja manu ādu, kā arī padarīja to vienlīdzīgāku un nedaudz maigāku. Smarža ir ļoti neitrāla, varētu pat teikt, ka atsvaidzinoša!  
50 ml produkta cena ( Douglas veikalos) ir 55.90 eiro
biotherm-liquid-glow-review
Skin Best Liquid Glow
1st dry oil ultra-concentrated in one of the most powerful antioxidant algae extract : Astaxanthin. Skin is instantly smoothed out and complexion is naturally enhanced. This is the first time I have ever used a product like this and, therefore, I had no idea what to expect! I think that the end result is very pleasant, because the oil has a soft texture, lovely scent and, even though, it is hard to judge myself, I do believe my face was a bit brighter and even softer!
How to use this product?
1 drop – Your skin charger – use one drop together with your day cream
2 drops – all day glow
3 drops – night detox – massage the oil in your skin
4 drops – radiance recovery mask – use the oil as a facial mask, to recharge your daily batteries
I personally, like to add one drop of the Liquid Glow to my foundation as it makes the application process of the foundation so much easier and smoother! You can see the result on myself in the picture below! Do you think I look more “radiant”? 🙂
fashion-blog-call-me-maddie
Eļļiņa, kuras sastāvā ir aļģu ekstrakts, kas pastiprina sejas toņa uzlabošanos. Sniedz mirdzumu-baro-aizsargā. Paredzēta visiem sejas ādas tipiem. Pirmo reizi mēģinu šāda veida produktu, līdz ar to man nebija ne jausmas ko no tā sagaidīt! Rezultāts bija patiešām patīkams, jo eļļiņa ir ar maigu tekstūru, brīnišķīgu aromātu un pašai grūti spriest, bet liekas, ka padarīja manu sejas ādu nedaudz mīkstāku kā arī mirdzošāku!
 30 ml produkta cena (Douglas veikalos) ir 43.95 eiro

Kā lietot?
1 piliens– Tavas ādas uzlādētājs- pievieno vienu pilienu savas dienas krēmam
2 pilieni– mirdzums visas dienas garumā
3 pilieni– nakts stundu detoksikācija – iemasē eļļu ādā
4 pilieni– starojošai reģerenācija- lieto eļļu kā sejas masku, lai pilnībā uzlādētu dienas baterijas

Man personīgi patīk pievienot vienu vai divus pilienus savam tonālajam krēmam, tādējādi padarot krēma uzklāšanas procesu daudz reiz vieglāku un patīkamāku. Kā arī rezultātu variet redzēt augšējā bildē! Kā Jums liekas, es izskatos “starojošāka”? 🙂
biotherm-review
All in all, I definitely recommend both of these products, I think they are worth the money and I am definitely thinking of splurging on Biotherm skincare products again!
Kopumā esmu ļoti apmierināta ar šiem produktiem un tos arī rekomendēju, jo uzskatu, ka tie ir šīs naudas vērti, kā arī nākotnē noteikti plānoju iegādāties vēl kādus sejas kopšanas līdzekļus no Biotherm!
Have you tried these products? What are your thoughts on Biotherm products?
Vai esi kādreiz mēģinājusi šos sejas kopšanas līdzekļus? Kādas ir Tavas domas par Biotherm?

~With love~
Maddie

Share:

7 Comments

 1. May 8, 2015 / 13:56

  I've only started dabbling into skincare and I've been scouting for good skincare products, but it's always such a hassle since I'm a teenager on a budget. Haha! But I'll definitely be taking your advice and be buying quality skincare products vs cheap, mediocre ones!

  May x • The MaydenBloglovin'

 2. May 8, 2015 / 14:41

  The products look and sound really good! So nice you got to try them… Sometimes being a blogger has its advantages 😉
  xx

 3. May 8, 2015 / 16:45

  I recently started using face oil and the results have been amazing and can last for a few days! But I only use it once a week (to prevent unwanted milia). Gotta say you really have a good skin (and hair too)! Have a good weekend Maddie!! :))

 4. May 10, 2015 / 20:31

  Great presentation Maddie! These look, great. I think I would use two drop for all day glow!
  Thank you so much for sharing this!
  Xx, Elle
  http://mydailycostume.com

 5. May 12, 2015 / 02:06

  The oil looks rather interesting! I've never tried any premium-ish skincare in Europe really, since if I look at composition, I can always get better value for money with Asian brands or LOHAS products in Europe. But maybe I will give it a try one day. 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?