H&M Studio A/W 2015 collection preview

H&M-studio-aw-collection-2015
A little less than two weeks ago I had an exclusive opportunity to go to H&M’s Showroom here in Riga and with my own eyes preview the fashion trends of this autumn and winter that will be offered by the fashion giant H&M!

I remember that back in March I watched the fashion show of this collection online and was so interested to see the garments with my own eyes! Because one thing is to see the clothes and accessories through the screen of a computer, another one is to see the garments with my own eyes, touch the fabrics and notice even the smallest details!

I think that this collection most definitely has it’s charm, though, I am not 100% sure whether it will appeal to everybody as the collection seems a bit futuristic with hints of 70’s ( the zig-zag print, flared pants etc) and even 90’s ( dress over pants, turtleneck tops and sweaters). And I also noticed that a lot of garments were over sized, especially jackets and coats, which makes me very excited for this autumn as we will be able to “play” with outfit silhouettes!
LV
Nedaudz mazāk kā pirms divām nedēļām man bija ekskluzīva iespēja doties uz H&M Šovrūmu Rīgā un ar savām acīm aplūkot šī rudens / ziemas tendences ko mums piedāvās zīmols H&M. Atceros, ka marta sākumā ar interesi vēroju H&M Studio A/W modes skati tiešsaistē, bet, protams, viena lieta ir redzēt drēbes un aksesuārus Internetā, pavisam cita- tos klātienē aplūkoti, aptaustīt kā arī ievērot vismazākās detaļas! 
Es uzskatu, ka šai kolekcijai ir savs šarms, kas varbūt neieinteresēs visus, jo kolekcija ir diezgan futūristiska ar jūtamiem iedvesmas avotiem gan no septiņdesmitajiem ( zig-zag raksts, paplatinātas bikses utml.  ) gan arī no deviņdesmitajiem ( kleita uzvilkta pār biksēm, augstas apkakles ut.t.). Kā arī ievēroju, ka kolekcijā ir sastopamas arī ļoti daudzas “over-sized” drēbes, it sevišķi jakas un mēteļi, līdz ar to šajā rudenī varēsim interesanti “spēlēties” ar tērpu siluetiem!
H&M-studio-aw-collection

H&M-studio-aw-collection-2015

H&M-studio-aw-collection-2015-exlusive-preview
H&M-studio-aw-collection-2015-exlusive-preview
studio-collection-gloves-hm
preview-hm-studio-2015
sequin-socks-studio-collection
H&M-studio-collection-preview
H&M-studio-autumn-winter
preview-of-H&M-studio-aw-collection-2015
latvian-fashion-bloggers
I was very glad to meet a home blogger Anete from her blog The Invisible Butterfly! If I remember right, I have been a dedicated reader to her blog ever since 2012! Therefore, it was a real pleasure to meet her in real life as I felt like I already knew her pretty well!
Ļoti liels prieks šajā pasākumā bija sastapt vēl vienu pašmāju modes blogeri Aneti no bloga The Invisble Buttefly. Ja nemaldos viņas blogam sekoju jau no tālā 2012. gada! Līdz ar to bija patiešām interesenti Aneti satikt “reālajā” dzīvē, jo bija jau sajūta, ka pazīstam viena otru jau ļoti ilgu laiku! 🙂
kids-collection-hm-studio-aw-2015
A really great surprise that I definitely didn’t expect was the H&M Studio A/W collection for the little ones ( I believe the sizes will be from 92-128, though, I might be wrong!). The little girls and boys will finally be able to compete with their stylish parents as the mini collection is truly great and very inspiring! I especially loved the little rocket bag! So cute!
Patiešām patīkams pārsteigums bija H&M Studio A/W kolekcija arī mazajiem bērniņiem ( pieļauju ka drēbes būs izmērā no 92-128)! Mazās meitenes un puiši tagad arī varēs konkurēt ar savām stilīgajām mammām un tētiem, kolekcija bija patiešām fantastiska un ļoti iedvesmojoša! It sevišķi iepatikās raķetes somiņa!
H&M-studio-aw-collection-kids
H&M-studio-collection-for-kids
H&M-studio-aw-collection-kids-2015
This collection will be available in more than 200 stores all around the world as well as online starting from 10th September!

Šo kolekciju būs iespējams iegādāties vairāk nekā 200 veikalos visapkārt pasaulei sākot no 10. septembra! Mums kolekcija būs pieejama t/c Galerija Centrs H&M veikalā! Tiekamies 10. septembrī, jo es tur būšu noteikti! 🙂
Latvian-fashion-blogger

What are your thoughts on this collection? Did you spot anything you’d like to have?
Ko Tu domā par šo kolekciju? Iekrita kaut kas acīs?
~With love~
Share:

15 Comments

 1. June 17, 2015 / 02:34

  This preview is amazing! Can't wait until these styles hit stores! H&M is on point.
  <3
  katsfashionfix.blogspot.com

 2. June 17, 2015 / 20:11

  Izlasot aprakstu par šo kolekciju nebiju sajūsmā, jo galīgi neiet pie sirds augstās apkakles vai bikses ar platiem galiem, tomēr skatoties bildes es atradu apģērbu gabalus, kas mani patiešām uzrunāja un ieinteresēja. Nevaru sagaidīt 10. septembri, jo man noteikti jābūt Galerija Centrs H&M un jāpapildina skapis rudenim ar kādu lieliski papildinājumu no šīs kolekcijas! 🙂

  http://happinessvictim.blogspot.com
  x

 3. June 18, 2015 / 15:24

  Again some gorgeous pieces I can't wait to discover in stores!
  xx

 4. June 18, 2015 / 21:00

  It is always beautiful to see new collection before
  Ciao Maddie

 5. June 19, 2015 / 07:30

  I'm so happy to read that HM will have many oversized items preparing for us this AW! Cannot wait! 🙂 Tnx so much for this great preview, I'm always looking forward to this kind of posts! kisses

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?