Polhem PR Press day A/W 2015

Polhem preses diena full July 02_ 2015-38

A little bit more than a week ago I had an amazing opportunity to visit Polhem PR and preview some of the trends that we can expect this fall and winter! As that day the temperature outside reached even more than +27C it was really unusual to look at items that are meant for a lot cooler weather! But as the summers in Latvia are really, really short and the fall sets in very early, it was a really interesting and privileged opportunity!
A lot of different brands were presented in this press day- starting from Vagabond, Tamaris, Julia Janus, New Yorker, MUCHOMALO and many more! What really caught my eye, were the brand’s Rituals makeup line as I was not familiar with it and, therefore, I was very keen on exploring what they had to offer! I was definitely pleasantly surprised by the beautiful range and quality!
Polhem PR team, as per usual, did a really great job in this event, everything was well thought out, starting from refreshing summer drinks, to live dj’s Bogdan Taran and Max Lomov, to even delicious dainty snacks!

Have you already thought about fall? What trends you are expecting to see in this fall?
LV
Nedaudz vairāk kā pirms aptuveni nedēļas man bija lieliska iespēja doties uz mājīgajām Polhem PR telpām un aplūkot to, kas gan mūs sagaida šī gada rudenī un ziemā! Tā kā šajā dienā temperatūras stabiņš sasniedza pat +27C grādu atzīmi, bija diezgan neierasti aplūkot rudenīgos apavus un apģērba gabalus! Bet kā jau mēs to zinām- Latvijā vasaras ir ļoti īsas un mums pat nemanot iestāsies, kā man patīk teikt- mūžīgais rudens! Šajā preses dienā bija iespējams aplūkot dažādus jaunumus no tādiem zīmoliem kā Vagabond, Tamaris, Julia Janus, New Yorker, MUCHAHOMALO u.c.! Man personīgi ļoti acīs iekrita Rituals dekoratīvā kosmētika, jo ar šī zīmola kosmētiku iepriekš nebiju pazīstama un biju pārsteigta gan par sortimentu, gan par kvalitāti! 
Polhem PR kā jau vienmēr bija noorganizējuši labi pārdomātu pasākumu, jo bija iespējams ne tikai aplūkot modes jaunumus, bet arī atsvaidzināties ar garšīgiem, vasarīgiem kokteiļiem, klausītos dīdžejos Bogdan Taran un Max Lomov, kā arī nobaudīt smalkās, mazās uzkodas!
Vai Tu jau esi aizdomājusies par rudeni? Kādas Tavuprāt, būs galvenās rudens modes tendences?
Polhem preses diena
Polhem preses diena full July 02_ 2015
Polhem preses diena full July 02_ 2015-108
Polhem preses diena full July 02_ 2015-2
Polhem preses diena full July 02_ 2015-71
Polhem preses diena full July 02_ 2015-77
Polhem preses diena full July 02_ 2015-5
Polhem preses diena full July 02_ 2015-25
Polhem preses diena full July 02_ 2015-70
Polhem preses diena full July 02_ 2015-32
( Pictures by Kristaps Bardziņš)
~With love~
Maddie
Share:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?