Stylemoi summer lookbook: Look #1

call-me-maddie
flash-tattoo-daniel-wellington-watch
I found out about Stylemoi when one of the brand’s representatives got in contact with me and offered me a long term collaboration. So as I was excited about this opportunity, at first, I decided to make a small “lookbook”, which consisted of 4 different outfits that would be styled with the garments available at the store’s website.

So, for my first outfit I decided to style this tartan print maxi dress! In my opinion, this is the perfect dress for our climate, because, as we all already know, the summer in Latvia lasts only about a week. That’s why this dress can be worn on a warmer day (for example, with cute sandals) as well as on colder days by combining it with a leather jacket. The dress costs 29.99$, which is pretty affordable. I also have to add that Stylemoi offers free shipping (the package arrives in 7-10 days time). I think this is a huge advantage, because there are no hidden costs and you can order as much as you want without worrying about the weight, size or amount!
Another thing I should mention are these summery metallic flash tattoos! The company has announced a contest, where you can get these tattoos for free. All you have to do to win them is sign up! However, this time there is a plot twist, as you have to pay for the shipping yourself – 3.99$! I paid for the tattoos myself and I can honestly say that the quality is quite good (the feather tattoo has stayed intact on my arm these past four days!). I would surely recommend them over the ones you can find on Ebay or Amazon!

LV

Ar uzņēmumu Stylemoi iepazinos pāris nedēļas atpakaļ, kad pārstāve no šī uzņēmuma sakontaktēja mani un piedāvāja izveidot ilgtermiņa sadarbību! Iesākumā es izvēlējos izveidot nelielu vasaras “lookbook” ar 4 dažādiem tērpiem, kas būtu sakomplektēki no apģērbiem, kuri ir pieejami Stylemoi internetveikalā! 
Tātad, kā pirmo lietu es izvēlējos sakombinēt šo maksi kleitu ar rūtīm! Manuprāt, kleita ir ļoti labi piemērota mūsu platuma grādu vasarai, jo kā jau mēs zinām, vasara Latvijā ilgst aptuveni nedēļu, savukārt pārējā laikā mums nākas sastapties ar pavasara/rudens laika apstākļiem, līdz ar to šo kleitu var vilkt gan siltākās dienās ( piemēram, ar sandalītēm), gan arī vēsākās dienās un sakombinēt to kopā ar piemēram, ādas jaku! Kleita maksā 29.99 dolārus, kas ir salīdzinoši demokrātiska cena. Un nevaru nepieminēt arī to, ka Stylemoi piedāvā bezmaksas piegādi ( prece pienāk 7-10 darba dienu laikā!), manuprāt, tas ir liels pluss, jo nav slēpto cenu un var pasūtīt cik vien vēlas, neuztraucoties par svaru, lielumu vai daudzumu!
Noteikti vēl šajā rakstā jāpiemin ir šie vasarīgie īslaicīgie tetovējumi! Uzņēmums ir izveidojis konkursu, kurā šos tetovējumus ir iespējams iegūt bez maksas un, lai iegūtu šos tetovējumus viss kas Tev ir jāizdara ir jāpiereģistrējas! Šoreiz gan ir viens  āķis, jo ir pašam jāapmaksā piegāde- 3.99 dolāri! Bet neuzskatu, ka tas būtu liels mīnuss, jo kopumā saņemsi 4 tetovējumu loksnes, kuru vērtība ir 29.99 dolāri! Par tetovējumiem maksāju es pati un varu vēl piebilst to, ka tie ir patiešām ļoti kvalitatīvi ( spalviņas tetovējums man uz rokas turas jau ceturto dienu! ) Un noteikti izmaksās lētāk nekā Latvijā pieejamie īslaicīgie tetovējumi Lindex’ā vai Accessorize!
latvian-fashion-blogger
call-me-maddie
summer-flash-tattoo
call-me-maddie-fashion-blog
how-to-apply-flash-tattoos
latvia-in-summermedieval-style-necklace
tartan-print-summer-dress
latvia-in-summer
latvian-fashion-blogger-maddie
flash-tattoo-deer
summer-outfit-edgy
Dress- c/o Stylemoi
Hat- H&M
Shoes- Graceland
Bag- Ebay
Necklace- H&M
Tattoos- Stylemoi 
Shop similar:
!function(doc,s,id){ var e, p; if(!doc.getElementById(id)) { e     = doc.createElement(s); e.id  = id; p = ‘//shopsensewidget.shopstyle.com/widget-script.js’; var cb = new Date().getTime(); p += ‘?cb=’ + cb; e.src = p; doc.body.appendChild(e); } if(typeof window.ss_shopsense === ‘object’){ if(doc.readyState === ‘complete’){ window.ss_shopsense.init(); } } }(document, ‘script’, ‘shopsensewidget-script’);
~With love~
Maddie
Share:

25 Comments

 1. July 12, 2015 / 19:16

  Looove the whole look! 😀
  ♥Kristina

  Pop on my blog :
  ••• vrgov.blogspot.com •••

 2. Anonymous
  July 13, 2015 / 01:29

  This dress is going to transition into fall and winter so well!

  -Rae
  studentsandstyle.wordpress.com

 3. July 13, 2015 / 14:18

  Lieliska kleita , gan krāsas patīk gan tas ka topa daļa ir atdalīta ar volānu ! ļoti piestāv tev, plus vēl ideāls make up šim outfitam!:)

  Anete,
  foxinflora.blogspot.com/

 4. July 13, 2015 / 14:22

  Loving the plaid dress.. I have been on a hunt for one and this one is so cute, it is also perfect for fall and winter as well..

  Sincerely Miss Ash

 5. July 13, 2015 / 18:15

  The dress is beautiful! xx

 6. July 13, 2015 / 18:33

  These photos are so editorial! You look like you belong in a magazine! Love your dress and that dark lipstick – so beautiful and edgy. You chose the perfect accessories too!
  <3
  katsfashionfix.blogspot.com

 7. July 14, 2015 / 20:19

  Skaista kleita…. pat es tādu varētu valkāt… parasti drēbes man diez ko neinteresē…. un super par tavu uzņēmību…

 8. July 14, 2015 / 23:32

  Love this stunning plaid dress on you! The color and length are perfect!
  Adore the fleur de lis necklace and sandals !! SO PRETTY!!
  xx, Elle
  http://mydailycostume.com

 9. July 17, 2015 / 11:32

  PERFECT post as usuall dear 🙂 how has your summer been so far ???

  Check out my new travel post….Visit magical Brännö island 🙂

  have a wonderful weekend .

  LOVE Maria Inredning – it's Swedish for decor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?