Striped sleeveless blazer and ripped jeans

summer-fall-outfit
latvian-fashion-blogger
These outfit pictures were taken on a beautiful sunny day when me, my family and my boyfriend visited a nice city in eastern part of Latvia – Alūksne! These pictures were taken by my amazing mom in a beautiful park near the nature museum of Alūksne.

If for some reason you happen to be in this part of Latvia then I strongly recommend to visit this museum – the most interesting hall was about rocks and minerals ( I know it doesn’t sound that exciting), but I especially loved the fluorescent minerals and rock stand as the owner of the museum switched off the lights and turned on the UV light which made each rock to have a unique print –  those rocks were so, so beautiful! I had no idea of this breathtaking nature phenomenon! Not far from city Alūksne is a former Soviet nuclear weapon missile base called Zeltiņi – this was truly a unique and very interesting place ( I am very fascinated with history) and, maybe I’ll even make a blog post about what I saw and experienced!

Speaking of today’s outfit – it is very casual and summery in a way, but I definitely think if you swap the white sandals to booties or flats, the outfit is pretty appropriate for current season as well! In this outfit I have included several my clothing and accessory faves – the striped vest is from Quiz Clothing ( I snatched it up on sale & it’s still available!), ripped jeans from H&M, my beloved biker type bag from Lovelywholesale and very stylish sunnies from Dior!
LV
Šī outfita bildes bija uzņemtas skaistā augusta dienā, kad kopā ar ģimeni un draugu devāmies uz pilsētu Vidzemē – Alūksni! Sekojoši bilžu atrašanās vieta ir skaists parks netālu no Alūksnes dabas muzeja, kas starp citu ir ļoti, ļoti interesants muzejs – it sevišķi zāle, kurā apskatei ir izlikti dažādi zemes dārgakmeņi – visinteresantākā vieta bija fluriscējošo minerālu un akmeņu stends, kuru izgaismoja ar UV gaismu – man nebija ne jausmas cik gan skaisti ir šie akmeņi un kādas īpašības tiem piemīt. Ja nu gadījumā gadies Alūksnē vai tās apkārtnē, es noteikti iesaku aplūkot šo dabas muzeju! Netālu no Alūksnes ir arī bijusī Zeltiņu PSRS kodolieroču bāze, kas noteikti bija dienas interesantākais apskates objekts – visticamāk izveidošu atsevišķu rakstu par to, ko redzēju un ko piedzīvoju, jo mani ļoti interesē un fascinē šādas vietas!
Runājot par šīs dienas tērpu – tas ir ļoti ikdienišķs un savā ziņā arī vasarīgs, bet pieļauju, ka tas lieliski izskatītos arī rudenī – sandaļu vietā uzvelkot puszābaciņus vai kurpītes! Šajā tērpā esmu iekļāvusi dažas no manām pēdējā laika favorītlietām – strīpaina veste no Quiz Clothing ( kuru par ļoti izdevīgu cenu nopirku uz atlaidēm), ieplēstas džinsas no H&M, jau ļoti iemīļoto melno somiņu no Lovelywholesale, kā arī patiešām fantastiskas saulesbrilles no Dior!
call-me-maddie
daniel-wellington-classic-glasgow-lady
what-to-wear-on-a-hot-day
striped-outfit-for-summer
dior-sunglases
call-me-maddie-fashion-blog
daniel-wellington-classic-glasgow-lady-outfit
striped-vest-ripped-jeans-outfit
(pictures by Dace L.)
Vest – Quiz Clothing
Top – H&M
Jeans – H&M
Sandals – H&M
Sunglasses – Dior ( Safilo group)
Shop similar:
!function(doc,s,id){ var e, p; if(!doc.getElementById(id)) { e     = doc.createElement(s); e.id  = id; p = ‘//shopsensewidget.shopstyle.com/widget-script.js’; var cb = new Date().getTime(); p += ‘?cb=’ + cb; e.src = p; doc.body.appendChild(e); } if(typeof window.ss_shopsense === ‘object’){ if(doc.readyState === ‘complete’){ window.ss_shopsense.init(); } } }(document, ‘script’, ‘shopsensewidget-script’);
Share:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?