L’Occitane news: Shea butter and honey collection

L'Occitane new line shea butter and honey review

A little while ago I was contacted by a representative from L’Occitane and I was offered an opportunity to review products from their new shea butter and honey collection! Of course, I agreed as I am already acquainted with this brand and I know how qualitative their products are ( you can read my reviews here and here). As I have already mentioned in a few of my other beauty review posts – to me the scent is a major deciding factor when it comes to beauty products! I believe that aroma therapy, for example, could work wonders on me 🙂 The biggest plus when it comes to L’Occitane is the fact that their products have an amazing scent and this new collection is not an exception! I personally associate the scent of honey with something warm and tasty ( a feeling of home), therefore, when I am using these products I receive positive emotions and they just make my day a little bit sweeter! 🙂
Loccitane beauty product review

LV

Pirms kāda laika ar mani sazinājās pārstāve no L’Occitane un piedāvāja iespēju izmēģināt dažus produktus no jaunās L’Occitane kolekcijas, kuru galvenās sastāvdaļas ir šī sviests un medus! Protams, ar prieku piekritu, jo L’Occitane produktus izmēģinājusi jau biju iepriekš ( lasi atsauksmes šeit un šeit) un zināju to cik kvalitatīvi ir šie zīmola produkti! Kā jau dažos iepriekšējos skaistumkopšanas produktu rakstos to esmu minējusi man ir ļoti svarīga produkta smarža, jeb aromāts! Pieņemu, ka uz mani lieliski varētu darboties aromterapijas 🙂 Un vislielākais pluss L’Occitane produktiem vienmēr ir to lieliskā smarža un šī jaunā līnija noteikti nav izņēmums! Man pašai medus asociējas ar kaut ko siltu, garšīgu un mājīgu līdz ar to zemāk minēto produktu lietošanu izraisa ļoti pozitīvas emocijas un padara manu dienu kaut par mazumiņu saldāku! 🙂
Loccitane shea butter and honey lip balm review
Lip  balm is definitely one of the beauty products that is very important to me, especially in the fall / winter time! I actually don’t leave the the house without one chapstick & I have lip balms everywhere – in almost every bag , on home desk, at work, in my beauty drawer etc.! The reason behind that is the fact that my lips in the winter time are very sensitive and crack very easily!
I think that L’Occitane have done a really great job with this lip balm as it is great in every way! Of course I have to mention the scent as after I apply the lip balm I have feeling that I am the Vinnie Pooh, who has stuck it’s nose in the honey pot 🙂 The packaging of the product is very similar to the Palmer’s lip balm, but I did have some issues with Palmer’s packaging as after using it for a while, the side cracked and the product was leaking out ( happened to me with 3 Palmer’s lip balms, so it is not a coincidence), therefore, I really do hope that this one won’t have the same problems as I am a regular lip balm applier 🙂
Loccitane shea butter and honey lip balm review
Lūpu balzams noteikti ir mana rudens un ziemas aktuālākā skaistumkopšanas prece, bez kuras no mājas neizeju! Man tiešām lūpu balzami ir visur – gandrīz katrā somiņā, darbā, mājās uz galda, skaistumkopšanas skapītī un ne tikai! Tam par iemeslu ir tas, ka manas lūpas šajā aukstajā periodā ir ļoti jutīgas un ļoti bieži sprēgā! 
Šis lūpu balzams, manuprāt, ir izdevies un savas funkcijas pilda godam! Smarža ir burvīga un ikreiz, kad lūpas apsmērēju ar šo balzamu man ir tāda sajūta, ka esmu lācītis ķepainītis, kas ir nolaizījis medus podu :)! Produkta iepakojums ir līdzīgs Palmers lūpu balzamu iepakojumam, bet ar Palmers lūpu balzamu problēma  bija tā, ka produkts sāniņos ieplīsa un pa caurumiņiem nāca laukā balzams, ceru, ka šim balzam viss būs kārtībā un, ka L’Occitane būs parūpējies par tehnisko nodrošinājumu aktīviem lūpu balzama lietotājiem kā man! 🙂
Loccitane honey soap review
The first thing that caught my eye immediately in this product, was the fact that L’Occitane will give away 100% of the item price to charity, more specifically they’ll finance projects that are related with eye care in Burkina Faso. “For each soap purchased, the money raised will enable a patient from a rural area in Burkina Faso to have access to glasses and eye care.” I think that this is a really great initiative and I love the fact that L’Occitane is helping the ones in need, I wish more companies would participate in such activities and charity!
Speaking of soap, I think you already know how much I like L’Occitane soap as I have mentioned it already for so many times! For example, the one with orchidee and neroli scent is still on m desk and it smells AMAZEBALLS! I have the same exact thing to say about this soap as well – as it smells really lovely + it has shea butter in it’s formula which makes my hands a lot softer and smoother after washing them! Recommend!
Loccitane honey soap review
Pirmā lieta, kas mani uzreiz piesaistīja šajā produktā bija tas, ka L’Occitane 100% ieņēmums no šo ziepju pārdošanas ziedos labdarībai, jeb finansēs NVO projektus, kas ir mērķēti acu kopšanas pakalpojumu un briļļu pieejamību uzlabošanai Burkino-Faso, Āfrikā, ar L’Occitane fonda palīdzību.”Šodien 285 miljonu cilvēku visā pasaulē ir vājredzīgie. Tomēr 80% gadījumu ir iespējams izvairīties no akluma iestāšanas. Tieši tādēļ ik gadu L’Occitane palaiž solidaritātes produktu cīņai ar redzes pasliktināšanos.” Manuprāt, tā ir lieliska iniciatīva un ļoti apsveicama ideja! Vēlētos, lai vairāk un vairāk uzņēmumu uzņemtos šāda veida iniciatīvas visdažādākajās labdarības nozarēs!
Par ziepēm runājot, manuprāt, jūs jau ziniet cik ļoti man patīk L’Occitane ziepes, esmu to jau pieminējusi vairākkārt! Piemēram, L’Occitane ziepes ar orhidejas un neroli aromātu vēl joprojām stāv man uz galda, jo šo ziepju smarža ir patiešām FANTASTISKA! Sekojoši varu minēt tieši to pašu par šīm šī sviesta un medus ziepēm – smarža ir patiešām lieliska, kā arī tā kā ziepju sastāvā ir šī sviests, tad tas padara rokas maigākas un zīžainākas pēc katras mazgāšanas reizes! Iesaku!
Loccitane shea butter and hone hand cream review
Another product that smells heavenly is the hand cream! The cream has a quite thick consistency ( I believe it is because of the fact that the soap consists of 25% shea butter), therefore, you need to have quite a strong grip to squeeze it out! Because of how thick this hand cream is, it is harder to apply it /smooth it out ( it feels like the cream doesn’t really “give in”). You can definitely feel that the product is very nourishing, though at the same time I was left with a bit of an oily feeling and sometimes my hands even felt a little sticky ( probably because of honey). Therefore, I apply this hand cream in the evenings when I am 100% sure that I will not do anything active and that the cream will be able to absorb and nourish my hands!
Loccitane shea butter and hone hand cream review
Loccitane shea butter and hone hand cream review
Vēl viens ļoti smaržīgs produkts ir roku krēms! Krēmam ir diezgan bieza konsistence ( pieļauju, ka pateicoties 25% sastāvā esošajam šī sviestam) līdz ar to, lai izspiestu krēmu ir diezgan stipri jāpiespiež. Kā arī biezās konsistences dēļ krēmu ir nedaudz grūtāk iemasēt ādā ( teiksim tā – tas tik viegli “nepadodas”). Var just, ka krēms ir ļoti barojošs un kopjošs, bet tajā pat laikā nepamet tāda kā taukainības sajūta un brīžiem pat liekas, ka rokas ir nedaudz lipīgas ( pieļauju, ka medutiņš dara savu). Līdz ar to šo roku krēmu vairāk klāju vakaros, kad zinu, ka neko aktīvu vairāk nedarīšu un, ka varēšu ļaut krēmam kārtīgi uzsūkties un pabarot manu aukstajā laikā nedaudz “aprauto” roku ādu.
Skincare and beauty product focus: L'Occitane
~With love~
Maddie
Share:

17 Comments

 1. October 14, 2015 / 22:13

  So glad to hear that these products are as great as they look/smell! I live next to a L'Occitane and now I can't wait to stop inside! Thanks for the review 🙂
  <3
  katsfashionfix.blogspot.com

  • October 19, 2015 / 19:03

   You definitely should! I have so, so many favorites from their store!

  • October 19, 2015 / 19:04

   Yes! You should definitely try it! I can't get over the amazing scent it has! <3

  • October 19, 2015 / 19:06

   Thank you! I am very glad about the fact that you find my reviews helpful and informative! 🙂
   I love honey based products as well – it makes me feel closer to the nature!

 2. October 15, 2015 / 17:36

  Love this company! The make high quality products. I want that honeycomb soap. I love shea butter and honey.
  Love your new template-layout!
  xx, elle
  http://mydailycostume.com

  • October 19, 2015 / 19:09

   They surely do! I don't think I have been disappointed in anything they have produced!
   Thank you for noticing the layout changes! I am glad you like them, even though, I didn't change much – made a new banner, adusted widths, added one more Instgram feed and changed the color of the nav bar – very minor changes! But as I said, I'm glad you noticed them! 🙂

 3. October 16, 2015 / 17:34

  Nemāku paskaidrot kāpēc, bet viņu roku krēmu iepakojums mani vienmēr ir uzrunājis. Metāliskais iepakojums patīk daudz vairāk par plastmasas tūbīņām, kuru skaistumkopšanā varētu būt krietni mazāk.

  Brigita
  http://www.lostinpattern.com/

  • October 19, 2015 / 19:10

   Pilnībā piekrītu Tev! Plastmasa pati par sevi rada lētu iespaidu līdz ar to zūd produkta šarms un māc arī nelielas šaubas par tā kvalitāti!

 4. October 17, 2015 / 07:26

  Oooooh wow these pictures make me want to try some so much.

  • October 19, 2015 / 19:12

   Imogen! Yes, I am quite sure you'd like these products as well! The shea butter and honey line is definitely something special!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?