Polhem PR Christmas special Press day

_MG_1320
_MG_1172
On last Friday I had a wonderful opportunity to attend a fancy event hosted by Polhem PR! The event was dedicated to the most beautiful time of the year – Christmas! Of course for some it might sound a bit bizarre, because Christmas is so far away, but judging from my experience the time between September/October and December 24th really flies by, therefore, it is never too late to start thinking about Christmas presents!

Polhem PR definitely lived up to this beautiful occasion and offered a wide range of not only beautiful clothes and accessories, but also some wonderful gift ideas for the loved ones! The brands that caught my eye were Red Salt ( gorgeous evening dresses), clothes and accessories from New Yorker, makeup from Oriflame, beautiful and feminine underwear from Change, tasty little treats or in another words truffles from a home brand Caps! and so on and on… I was pleasantly surprised by the fact that Batiste has finally decided to come to Latvia as I have been using Batiste dry shampoos for years! I always ordered them from Asos, but now I will finally have the chance to see them in stores! If you haven’t used Batiste dry shampoo, I strongly recommend to do so as it has totally changed my hair routine! You can read a review post on one of their shampoos I did a while ago!
As I already mentioned, the event was excellent and even in the start of October I got the chance to experience a wonderful Christmasy feeling and atmosphere! Thanks to Polhem PR for the invite & now I’ll let the pictures speak for themselves!
LV
Pagājušo piektdien man bija patiešām lieliska iespēja doties uz izsmalcinātu Polhem PR rīkotu preses dienu, kas bija atvēlēta vieniem no gada skaistākajiem svētkiem – Ziemassvētkiem! Protams, var jau likties, ka, kas tad tur – Ziemassvētki taču vēl aiz kalniem, bet pēc pieredzes varu teikt, ka šis laiks no septembra/oktobra līdz pat 24. decembrim paskrien vēja spārniem, tāpēc nekad nav par agru sākt apdomāt Ziemassvētku dāvanas! Un šajā ziņā Polhem noteikti bija uzdevuma augstumos, jo šīs preses dienas ietvaros man bija iespēja aplūkot ne tikai skaistus apģērbus vai aksesuārus, bet arī smelties iedvesmu lieliskām Ziemassvētku dāvanām sev tuvajiem! Visvairāk iekrita acīs jaunumi no tādiem zīmoliem kā Red Salt ( žilbinoši skaistas vakarkleitas), rudens/ziemas drēbes no New Yorker, skaista un sievišķīga apakšveļa no Change, kosmētika no Oriflame, gardumiņi, jeb trifeles no pašmāju zīmola Caps! un vēl un vēl un vēl… Jauks pārsteigums bija arī tas, ka uzzināju, ka zīmols Batiste beidzot ienāk Latvijas tirgū ( iepriekš pasūtīju šo sauso šampūnu no Asos) un būs atrodams t/c Stockmann plauktos! Ja vēl neesi mēģinājusi Batiste sauso šampūnu – silti iesaku! Vari izlasīt manas atsauksmes par vienu no Batiste šampūniem šeit!
Kā jau es minēju pasākums bija patiešām izdevies un man oktobra sākumā radās patiešām ļoti jauka Ziemassvētku sajūta! Paldies Polhem par ielūgumu, bet nu ļaušu bildēm runāt pašām par sevi!
( pictures by U. Vilks / U. Vilka bildes)
_MG_1234
_MG_1183
_MG_1153
_MG_1288
_MG_1325
_MG_1104
_MG_1409
_MG_1426
_MG_1486
_MG_1407
Together with beautiful Latvian bloggers Santa & Anete! / Kopā ar pašmāju skaistulēm – blogerēm Santu un Aneti!
_MG_1221
_MG_1220
_MG_1214
_MG_1100
_MG_1260
The content of the goodie bag / “labumiņu somas” saturs
_MG_1350
I definitely had a lot of fun with Zanda from Zanda&life and Santa from Santa Kudrenicka! 🙂 / Man noteikti bija ļoti jautri kopā ar Zanda no Zanda&life un ar Santu no Santa Kudrenicka! 🙂
~With love~
Maddie

13 Comments

 1. October 7, 2015 / 20:37

  un tā skaisti uzpucējušās… no kurienes tava blūze?

  • October 13, 2015 / 19:14

   Paldies Ginta! 🙂 Blūze ir no Lovelywholesale – jaunajā outfit rakstā ir links! 🙂

 2. October 7, 2015 / 20:50

  Ow I love the hole thing! Great post gilr!! :*
  ♥Kristina
  •••vrgov.blogspot.com•••

 3. October 9, 2015 / 07:05

  What a perfect post. Every picture here is so beautiful and well presented. You look very classy and gorgeous.

  • October 13, 2015 / 19:15

   Thank you Imogen for the kind compliments! You are so sweet!

 4. October 9, 2015 / 20:46

  Gorgeous plod coat Maddis !
  I aa, always so glad to see Christmas !!
  gTrat choose, I do love dry shampoo , it gives my hair Volume, and I like that brand . You look stunning here!!
  Xx, Elle
  http://mydailycostume.com/

  • October 13, 2015 / 19:16

   Yesss, I always get very excited when Christmas season starts!
   And thank you for your lovely compliments – they put a smile on my face! 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?