Friday Ebay bargains #105: Holiday edition

Christmas Ebay bargains 2015
1 // 2 // 3 // 4 // 5 // 6 // 7 // 8 // 9 // 10 // 11 // 12 // 13 // 14 //
The fact that Christmas is practically around the corner is really undeniable! Am I the only one who has almost completely lost track of time? It seems that just yesterday it was the start of September and the first leaves were turning red and the first birds were migrating to places with a warmer climate, but all of a sudden there is only one month left till Christmas – how and when did that happen? On one hand, I am happy that Christmas is only less than 35 days away as it is one of my favorite holidays of the whole year, but on the other hand it kind of stresses me out! I have made a plan of gifts that I’d like to gift  to my loved ones, but I have not had the time to go to a store and buy them, nor order them online and most certainly I would not want to leave it to the last moment! Plus as me and my boyfriend are moving in our new flat right before Christmas I think that instead of polishing our new home and filling it with Christmas spirit, we’ll be unpacking boxes and doing a looooooot of cleaning! Seriously is there a magical moment when all the construction dust disappears? :/
Anyways, if we are talking about today’s article – I have compiled together a lot of different items, clothing, decorations and so on, that fit in the holiday theme perfectly! You’ll be able to find Christmas-y things starting from holiday sweater, socks, pillows  to Christmas tree decorations and candles! My favorite item that almost immediately caught my attention was the gingerbread Iphone case – I just find it utterly adorable and cute! It is a shame that they don’t sell it for Samsung as I would most definitely buy it!
Are you already preparing for Christmas?
LV
To ka Ziemassvētki tuvojas vēja spārniem nepamanīt man liekas var tikai retais! Vai es esmu vienīgā, kurai ir gandrīz pilnībā pazudusi laika izjūta? Kā vakardienu vēl spilgti atceros Septembra sākumu, kad lapas tik tikko sāka sārtot un putni lēnām devās uz siltajām zemēm, bet šeku reku vēl tikai mēnesis ir palicis līdz Ziemassvētkiem! No vienas puses tas mani priecē, jo Ziemassvētki ir vieni no maniem mīļākajiem svētkiem, savukārt, no otras puses tas mani arī nedaudz iedzen stresā, jo dāvanas kaut arī +/- esmu saplānojusi ko kuram pirkt, vēl nav sanācis laika doties uz kādu veikalu vai pasūtīt tās internetā un, goda vārds, negribētos to atstāt uz pēdējo mirkli! Vēl viena lieta, kas mani padara nemierīgu ir tas, ka ar draugu ievāksimies jaunā dzīvoklī un tā vien izskatās, ka tas būs uz šo pirmssvētku / svētku laiku. Gribēsies jau jauno dzīvokli smuki sapucēt, bet baidos, ka lielāko daļu laika pavadīsim tukšojot kastes un tīrot, tīrot un vēlreiz tīrot! Ir kāds maģisks mirklis, kad šie celtniecības putekļi beidzot pazūd? :/
Bet runājot par šīs dienas rakstu – esmu apkopojusi dažnedažādas lietas, apģērbu, dekora elementus utt., kas ir pilnībā atbilstoši šai tuvojošajai svētku tematikai! Sākot no Ziemassvētku džempera, siltām ziemas zeķītēm līdz pat eglīšu rotājumiem, svecēm un spožām lampiņām! Lieta, kas man šoreiz iekrita visvairāk acīs bija šis Iphone telefona vāciņš – manuprāt, tik kičīgs un interesants! 🙂 Pilnīgi žēl, ka man ir Samsung viedtālrunis un, diemžēl, pārmeklējot Ebay savam telefonam šādu atbilstošu vāciņu neatradu!
Vai esi jau sācis/kusi gatavoties Ziemassvētkiem?
~With love~
Maddie

Share:

10 Comments

 1. November 21, 2015 / 07:26

  Awww Christmas is really in the air!!!!! how sweet!
  I want the sweater Maddie!!! it's soooo cute!!!! perfect for the holidays! <3

  love lots.
  Tin

  mypoeticisolation.blogspot.com

  • November 27, 2015 / 13:42

   Yess, Christmas is surely in the air! I can't wait! 🙂
   And, yes, you need that sweater, I think it will look super cute on you!

 2. November 25, 2015 / 03:11

  What a great phone case . Love the snowflake necklaces too! it is not just you, it is so strange that the holidays are so soon approaching !
  xx, Elle
  http://www.theellediaries.com

  • November 27, 2015 / 13:43

   I know, the phone case is just adorable – brings out my inner child! 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?