SANERIBOX unboxing and review

SANERIBOX unboxing
Today I am continuing the beauty gift set idea, by introducing my Latvian blog readers to a subscription box called SANERIBOX. Unfortunately, my non-latvian readers will not be able to order this beauty box, due to the fact that right now it is only available within Latvia. But, you can consider this blog article as a review post as I will be reviewing products that are internationally available ( I will add links to all of the products individually).
I personally, love the subscription box idea and I know that there are many beauty boxes available all around the world, I haven’t really tried them a lot of them, but if I could- BirchBox, Ipsy, and GlossyBox would be the first ones I’d try!
SANERIBOX atsauksmes
LV
Turpinot jau iesākot skaistumkopšanas dāvanu komplektu tēmu ( iesāku to ar piektdienas Ebay rakstu), šodien Jums pastāstīšu par pašmāju pārsteigumu kastīti SANERIBOX, kuras ikmēneša saturā ir 5-7 kosmētisko līdzekļu paraugi un mini produktu komplekts no pasaulē vadošajiem zīmoliem. Šāda veida kastītes milzīgu popularitāti ir ieguvušas ārzemēs, savukārt, Latvijā tās vēl  ir kā sava veida jaunums un ne visi ir pazīstami ar šādu skaistumkopšanas pārsteigumu kastīšu konceptu.
Manuprāt, SANERIBOX spēj lieliski konkurēt ar pārsteiguma kastītēm, kuras ir pieejamas citu valstu iedzīvotājiem, jo patiešām biju ļoti patīkami pārsteigta gan par SANERIBOX ārējo izskatu – burvīgs un izsmalcināts kastītes dizains ( ļoti sievišķīgs es pat teiktu), kā arī par kastītes saturu – kvalitatīvi pieci pilna izmēra produkti, kā arī divi paraudziņi! Un tas viss par 18 eiro! Vairāk informāciju par SANERIBOX kastītes konceptu un iegādi/pasūtīšanu vari lasīt šeit, bet zemāk vari apskatīt kastītes saturu un manas domas par to.
Schwarzkopf Proffessional OSiS+ Glamination Smooth Polish Elixir review
Schwarzkopf Proffessional OSiS+ Glamination Smooth Polish Elixir
Schwarzkopf Proffessional OSiS+ Glamination Smooth Polish Elixir – 10.89 euros
I can’t say that I have been a big fan of hair elixirs or oils thus far, mainly because the ones I have used, have always made my hair greasier and sometimes  even a bit dim. But this time I do have to applause this product as it works wonderfully – my hair is shinier and a lot smoother! Though, I have to add that, sadly my hair did get dirty faster than they would if I had not used this product. But I guess since hair oils / elixirs are rich in their formula it is kind of inevitable. Shop here ( the price is a bit higher)
Līdz šim es nebiju liela matu eļļu / veidošanas produktu fane, jo lielākoties visas nogludinošās matu eļļas, kuras esmu mēģinājusi ir padarījušas manus matus taukainus un pat dažreiz nespodrus. Šajā gadījumā varu teikt, ka ar šo matu līdzekli viss ir kārtībā, jo manos matos līdzeklis darbojās lieliski un padarīja manus matus gludākus un pat arī nedaudz spīdīgākus. Piebildīšu vien to, ka, diemžēl arī pēc šī matu līdzekļa lietošanas mati sataukojās nedaudz ātrāk kā parasti, bet nu pieļauju, ka tas ir neizbēgami ņemot vērā, ka tā ir eļļa.
Australian bodycare tea tree skin toner review
Australian bodycare tea tree skin toner review
AUSTRALIAN BODYCARE Tea tree oil Skin Toner – 9.50 euros
I have known the positive qualities of tea tree oil for years, because when I was a teenager this oil was one of the most effective products that helped me fight the marks that puberty had left, or in other words – acne! Thanks to the tea tree oil this toner has antibacterial qualities and it also renews and balances the PH level of the skin. Of course, I have to add that this product has a specific scent that I personally don’t mind, therefore, I have been using this toner in the mornings and evenings for a week already! Definitely recommend! Shop here ( different packaging) 

Ar tējas koka pozitīvajām īpašībām esmu pazīstama jau ļoti ilgu laiku, jo pusaudžu gados, kad cīnījos ar pubertitātes sekām, tējas koka eļļa bija viens no tiem līdzekļiem, kas patiešām ļoti efektīvi palīdzēja cīņā ar pumpām un citiem ādas iekaisumiem. Šim tonikam pateicoties tējas koka eļļai ir antiseptiskas/antibakteiālas īpašības, tas atjauno un līdzsvaro ādas PH līmeni. Protams, produktam ir diezgan specifiska smarža, bet neteikšu, ka tā man traucētu un jau veselu nedēļu šo līdzekli lietoju gan no rīta, gan arī vakaros! Silti iesaku!
Yves Rocher Extra Dry Skin Lotion repair review
Yves Rocher Extra Dry Skin Lotion repair review
YVES ROCHER Repair Lotion – 10 euros
In my mind this lotion isn’t anything very special and I have neutral emotions towards it as I am not disappointed, nor ecstatic about it. Previously I had read mainly good reviews on Yves Rocher products, therefore, I was very open to the idea of testing this lotion, but honestly the word I can come up with to describe it would be “normal”, it didn’t have a “wow effect”. Shop here
Pret šo ķermeņa kopšanas losjonu veidojās diezgan neitrālas emocijas, jo neesmu nedz  vīlusies, nedz arī ļoti lielā sajūsmā. Par YVES ROCHER lielākoties esmu lasījusi pozitīvas atsauksmes, līdz ar to ļoti vēlējos izmēģināt šo ķermeņa krēmu, bet kā jau teicu produkts liekas “normāls”, jo pilda savas funkcijas, bet, diemžēl baigo “wow” efektu nesagaidīju. 
Rituals foaming shower gel review
Rituals foaming shower gel review
Rituals foaming shower gel review
RITUALS Zensation Organic Rice Milk & Cherry Blossom Foaming shower gel – 4.50 euros
If I had neutral emotions towards the last product, than I can definitely say that I am blown away by this one! The thing that I loved the most about this shower gel was its formula! It is so cool and fun! Right after you spray the shower gel on your palm it is in the gel formula, but as soon it meets the air it grows into foam! The foam is super easy to use and another factor that is very important to me ( you might already know it) is the scent and by the way it is awesome for this shower gel! Recommend! Shop here
Ja pret iepriekšējo produktu super pozitīvas emocijas neieguvu, tad par šīm dušas putām gan es esmu sajūsmā! Visvairāk mani sajūsmināja šīs dušas želejas konsistence, jo no sākuma izspiežot uz rokas tā ir klasiskās dušas želejas formā, bet sastopot gaisu tā attīstās un pārvēršas par putām. Putas ir ļoti ērti lietot, jo tās ļoti viegli ziepējās, kā arī noskalojās, bet kā jau Jūs to iespējams ziniet, man ļoti svarīga ir arī produkta smarža un tā šīm dušas putām ir lieliska! Iesaku!
Stenders lūpu balzāms atsauksme
Stenders lūpu balzāms atsauksme
STENDERS Cranberry Lip Balm – 4.90 euros
Lip balms are my fall and winter best friends with whom I am inseparable! I am happy about the fact that STENDERS lip balm’s formula has shea butter, which moistures lips and cranberry extract, which nurtures the lips as it has A, E, C vitamins and antioxidants in it! Shop here
Lūpu balzami ir mani rudens, ziemas sezonas labākie draugi no kuriem nešķiros nekad! Priecē tas, ka STENDERA lūpu balzama saturā ir šī sviests, kas lieliski mitrinās lūpas, kā arī dzērveņu ekstrakts, kas savukārt kops lūpas, jo tā sastāvā ir A, E un C vitamīni, kā arī antioksidanti. 
Hugo Boss Women perfume review
Hugo Boss Women perfume review
HUGO BOSS Woman Perfume (sample)
I was very intrigued to test this perfume sample as previously I had not had the opportunity to try out HUGO BOSS Women perfume. The perfume has a rich floral scent with a very youthful feel. In the product description it was said that HUGO women is a forerunner, who leads, not follows, with passion in everything that she wants achieve. She wants to be herself. She is a trendsetter.
The perfume is quite strong and I do agree that a women like that could wear this perfume. I personally really like the scent, but the perfume is way too strong for me, because after 20 minutes of applying it I had a slight headache. 
Biju ļoti ieintriģēta izmēģināt šo smaržu paraugu, jo man pašai līdz šim nebija bijusi liela saskarsme ar Hugo Boss smaržām sievietēm. Smaržām ir sulīgs ziedu aromāts ar jauneklīgu noskaņu. Produkta aprakstā bija rakstīts, ka HUGO sieviete ir celmlauze, kura vada nevis seko, ar aizrautību it visā, ko viņa cenšas sasniegt. Viņa tiecas būt pati. Viņa ir noteicēja.
Smaržas ir diezgan stipras un es piekrītu, ka tās varētu atbilst tieši šādai sievietei. Man personīgi patīk šī smaržas, bet tās man ir nedaudz par spēcīgu, jo aptuveni 20min. pēc to uzklāšanas man sāka nedaudz sāpēt galva. 
SANERIBOX atsauksme unboxing
Kopumā varu teikt, ka esmu patiešām apmierināta ar saņemto kastīti, manuprāt, tā viennozīmīgi ir tā vērta, it sevišķi ņemot vērā, ka visu produktu kopsumma veido aptuveni 40 eiro. Tādējādi variet šos visus produktus iegādāties ar 22 eiro atlaidi, kas, manuprāt, ir diezgan liela summa. Šāda veida kastītēs mani vienmēr ir piesaistījusi šī iespēja pamēģināt dažāda veida produktus, kurus iespējams ikdienā neizmēģinātu – šādā veidā ir iespējams atklāt īstas pērles, kurām ikdienā Tu paietu garām. Protams, var gadīties arī tā, ka saņemtie produkti, iespējams, neatbilst gaidītajam, vai neapmierina kādu to īpašība, bet kā tautā saka “Kas neriskē, tas nevinnē!” Iesaku!
Vari lasīt SANERIBOX atsauksmi arī Santas Kudreņickas blogā
~With love~
Maddie
Share:

10 Comments

 1. November 1, 2015 / 23:02

  what a lovely post my dear
  your style is so inspiring.
  lovely 🙂
  with love your AMELY ROSE

  • November 8, 2015 / 16:47

   Hi!
   I am very glad you enjoyed this blog post! I definitely strongly recommend getting this beauty box – they are worth the money!

 2. November 2, 2015 / 10:46

  Hi lovely! Love the idea of this box and is a shame is available only in Latvia since the products you got are so interesting and good. Personally, would soon try the hair elixir, the body lotion and the lip balm, the ones that soon caught my eye. And what pics u took Maddie, these deep red of the layout makes me feel inspired lol!:) Hugs! xo

  • November 8, 2015 / 16:50

   Hi, my dear Lilli! 🙂
   I know it is a shame, because I have feeling that you would have really liked this beauty box!
   Aww and thank you for such a sweet compliment – I am much more eager to try even harder to capture lovely pictures if I hear such nice feedback! Thanks again! :*

 3. November 2, 2015 / 19:01

  Only the fact that the box contained Yves Rocher and Rituals is pretty nice already, but that Skin Toner looks and sounds pretty promising, too!
  xx

  • November 8, 2015 / 16:51

   I know! Rituals was definitely one of my faves from this box! You should try it, I think you'll love it as much as I did!

 4. November 6, 2015 / 01:14

  Great review Maddie,
  I know I can always just you! The glamination elixir sounds amazing. it has been my experience, too, that some work, and but then my hair gets dirtier faster, but this sounds great for special occasion.
  The lip balm sounds wonderful, and I always interested in trying new scent. I do like florals, so long as they are not heavy handed! Thanks again!
  xx, Elle
  http://www.mydailycostume.com

  • November 8, 2015 / 16:54

   Thank you very much Elle! I am very glad to hear that! 🙂
   The lip balm is actually with the scent of cranberries, which I personally love, therefore, the scent is not over the top sweet, it even has this bitter note in it ( in a good way, though!).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?