Holiday outfits with H&M 1/3

H&M Christmas and New Years eve outfits
Winter outfit in Riga

This year I have a very exciting collaboration planned with H&M and I have prepared three different outfits for the holiday season! Today’s outfit certainly fits in the casual category as it consists of very cosy and comfy items, yet at the same time the outfit is stylish and, in my mind, very weather/season appropriate!
Plus I think that it would look really great in the Christmas Eve if you are celebrating Christmas with your closest loved ones – a cosy and stylish look for a low key event. The item that I have completely fell in love with, is the sweater! The sweater is so warm and snugly, perfect for this time of the year as it has a high neck and is in the perfect length ( it ends right over my hips) – surely it will keep me warm on the chilly days. The sweater is available both in stores and online and it has such a friendly price – only 19.99 euros!


LV
Šogad sadarbībā ar H&M esmu izveidojusi trīs dažādus tērpus, kas būtu lieliski piemēroti svētku sezonai – gan Ziemassvētkiem, gan arī Jaunajam gadam! Šodienas tērps “iekrīt” ikdienišķajā kategorijā, jeb tas sastāv no dažādām lietām, kas ir gan ērtas, gan siltas, bet tajā pat laikā arī ļoti svētkiem atbilstošas. Šis tērps noteikti lieliski iederēsies Ziemassvētku vakarā, ja Tu to pavadīsi kopā ar saviem tuvajiem un mīļajiem, jeb “low key” pasākumā. Vismīļākā lieta šajā tērpā neapšaubāmi ir mīkstais un siltais džemperis, jo tas ir ideāli piemērots vēsākajiem mēnešiem – augsta apkaklīte kā arī garums, kas sniedzas pāri gurniem noteikti palīdzēs uzturēt siltumu arī aukstākās dienās. Džemperis ir pieejams veikalos – manīju to gan Riga Plaza, Spice, Domina veikalos un pieņemu, ka tas arī ir pārējos H&M veikalos, pie tam par ļoti draudzīgu cenu, jeb 19,99 eiro! Noteikti iesaku! 🙂
What to wear on Christmas Eve
high neck sweater from H&M
Riga Christmas market
Call me Maddie fashion blog
Holiday outfit inspiration
Details of a winter outfit
Riga Christmas market
Latvian fashion blogger
Riga streetstyle in winter
Riga Christmas market
Jacket – Ebay ( sold out, but here is the longer version)
Sweater – c/o H&M
Necklace – c/o H&M
Pants – H&M
Bag – H&M
Boots – H&M
-SHOP SIMILAR-
~With love~
Maddie
Share:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?