My Christmas wish list 2015

Christmas-gift-guide-for-her
I refuse to believe that Christmas is a little more than just a week away! Have you already bought or created all Christmas gifts? This year I am kind of struggling with finding gifts to give to my loved ones on Christmas Eve, because not only I have no inspiration, nor I have ideas or time! On the last weekend I managed to find most gifts, but there is still some preparing to be done and some bits to be finished, but I do firmly believe that I’ll manage! 🙂
Today in this article I am sharing with you my Christmas gift wishlist, that you can also interpret as a gift guide for her! Most gifts would also suit your sister, friend or even mom, because I think that the gifts I collected are universal and would be appreciated after receiving them! As I did last year, I divided this wishlist in three parts: beauty, fashion and lifestyle! Definitely leave me a comment with which gift or gift idea you liked the most!
LV
Man liekas, ka es neesmu vienīgā, kuru Ziemassvētki ir pārsteiguši nesagatavotu, jo patiešām nu nekādīgi neticās, ka brīnumu un dāvanu pilnais vakars ir jau nedaudz vairāk kā pēc nedēļas! Vai esi jau paspējis/usi sagatavot kādas skaistas un sirsnīgas dāvaniņas, kuras palikt zem eglītes? Man ar dāvanām šogad iet diezgan grūti, jo kaut kā trūkst gan iedvesmas, gan ideju, gan arī laiks, lai idejas realizētu! Pagājušajās brīvdienās man izdevās sagādāt lielāko daļu Ziemassvētku dāvanu un palikušas vien ir “astītes”, tāpēc šodien nolēmu padalīties ar savu vēlmju sarakstu, ko droši variet uzskatīt kā arī dāvanu ceļvedi māsai, draudzenei vai arī mammai, jo, manuprāt, daudzas no dāvanām ir diezgan universālas un, manuprāt, tiktu arī ļoti novērtētas saņemšanas brīdī! Tāpat kā pagājušogad, esmu šo vēlmju sarakstu sadalījusi trīs nodaļās: skaistums, mode un dzīvesstils! Rakstiet komentāros kā jums veicas ar dāvaniņu sagādāšanu, kā arī kura no kolāžās atainotajām lietām būtu tā, kas Tavu Ziemassvētku vakaru liktu pavadīt ar smaidu uz lūpām!

Beauty christmas gift guide
123456789101112
The wishlist of beauty products and tools ir kind of endless for me, because for the last two years I have been having a lot of interest in both makeup and skincare, therefore, I have read many beauty blogs, watched countless Youtube videos and the list just keeps on growing! The product that I’d love to receive the most is the Urban Decay Naked Smokey eyeshadow palette & also the Laura Mercier translucent powder ( I have read and heard sooo many great reviews about it!).

Šajā sadaļā mans vēlmju saraksts patiešām, manuprāt, ir nebeidzams, jo pēdējā pusotra, divu gadu laikā esmu ļoti lielu vērību piegriezusi tieši kosmētikai ( gan kopjošajai, gan dekoratīvajai) un lasot dažādus skaistumkopšanas blogus, vai skatoties dažādus Youtube video šis saraksts tikai aug un aug! Lieta, kuru visvairāk es vēlētos saņemt zem eglītes būtu Urban Decay Naked Smokey paleti, kā arī Laura Mercier caurspīdīgo pūderi ( TIK ļoti daudz labas atsauksmes esmu dzirdējusi/lasījusi)!
Fashion christmas gift guide
1234567891011
As you might have guessed fashion is truly my passion ( yes, as cliche as it sounds), but as Santa can easily mistake the sizes or measurements, the items I’d love to receive the most are different accessories! If there was one brand that I’d be allowed to buy accessories for the rest of my life, then without any doubt it would be Kate Spade! Therefore, I have included five (!!) items from Kate Spade & I just had to physically force myself not add more! 😀 Watches are my most favorite accessory from Kate Spade – they are so feminine and classy!
Mode, kā jau jūs to noteikti ziniet ir mana sirds lieta, bet tā kā Ziemassvētku vecītis var arī šad tad nokļūdīties ar izmēriem, tad es pati visvairāk vēlētos saņemt dažādus aksesuārus! Ja man būtu jāmin zīmols, kurā es aksesuārus būtu gatava pirkt visu mūžu, tad neapšaubāmi tas būtu zīmols Kate Spade! Nevelti šajā rakstā ir iekļautas piecas lietas (!!) no šī zīmola. Visvairāk no Kate Spade man patīk tieši pulksteņi – tie ir tik sievišķīgi un eleganti!
Christmas wish list
1234567891011
The thing I want the most to receive either on Christmas or any other occasion is the GoPro camera, because I have finally come to a conclusion that there are so, so many fantastic and unique moments in our lives that I’d love to document in a form of a video. After a couple of years I could watch them and relive the beautiful memories I experienced! The moments in which I would appreciate this camera the most are in travels and vacations! I’ve seen so many cool and inspiring videos that have been created with GoPro all around the worlds and I’d surely love to try to capture the amazing happenings and surroundings in motion myself! Is there something that you’re dreaming about and would love to receive as a gift?
Lieta, ko visvairāk vēlētos, lai man Ziemassvētku vecītis atnes uz svētkiem, būtu GoPro kamera, jo esmu sapratusi, ka dzīvē ir tik daudz vienreizēju mirkļu, kurus es ļoti vēlētos iemūžināt video formātā, lai pēc gadiem varētu gremdēties skaistās un saulainās atmiņās! Visvairāk šāda tipa kamera pietrūkst tieši ceļojumos – esmu redzējusi tik daudz foršu un iedvesmojošu video, kas ir uzņemti ar GoPro visdažādākajās pasaules vietās, ka noteikti es vēlētos pamēģināt kaut ko līdzīgu! Vai ir kāda lieta par kuru Tu sapņo un tik ļoti priecātos saņemot kā dāvaniņu?
~With love~
Maddie
Share:

8 Comments

  • December 23, 2015 / 20:34

   Now you convinced me that I really should buy that book! Thank you for your comment! 🙂

  • December 23, 2015 / 20:35

   Haha, ain't the best gifts the ones you buy to yourself? 😀

 1. December 16, 2015 / 00:23

  I'm running a bit behind on Christmas gifts too but it always comes together for me at the last minute 🙂 I love your wishlist picks! Naked Smoky is amazing – I highly recommend it!
  <3
  katsfashionfix.blogspot.com

  • December 23, 2015 / 20:36

   I hope you have managed to get all of your Christmas gifts to your loved ones! If not, definitely search some last minute gift guides on Pinterest – they have saved me a multiple times! 🙂
   Ahh, now I want the Naked Smokey palette desperately! 😀

  • December 23, 2015 / 20:36

   Haha, that would be a dream, wouldn't it? 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?