Resolutions for 2016: BLOG & LIFE

Fireworks
First of all I’d like to congratulate you all with the new year of 2016 as well as with the first blog post of the year! In today’s article I’ll share with you a few pictures from my NYE party and some of my NY resolutions in both: blog and personal life!

LV
Pirmkārt, sveicu jūs visus jaunajā 2016. gadā un šī gada pirmajā bloga ierakstā! Šajā rakstā padalīšos ar dažām bildēm no manām Jaunā gada svinībām, kā arī uzrakstīšu pāris Jaunā gada apņemšanās gan priekš savas personiskās dzīves, gan arī priekš bloga.
NYE party
-BLOG-
1. Reply to comments on blog posts more frequently
This is something I’ve been struggling as I do have the time to read the comments you have left, but not always I have the time to reply to them which is a lame ass excuse, I know. Therefore, one of my NY resolutions is to reply to your comments in less then a day. I think that this is an amazing way to interact with you and gain more engagement!
2. Work with more brands that appreciate my blog and that value the content of my blog
I have worked with a lot of brands during these four years of blogging and, honestly, there have only been a few of them which have truly appreciated the work I do and with whom I established a real great relationship. It’s hard not to get lost in the amounts of emails bloggers receive every day which mostly are generic emails that have been sent to hundreds and even thousands of bloggers. I promise myself to be more picky when choosing my collaboration partners as surely I, myself, will benefit from that ( save time and energy), but also you, my readers, will read more qualitative and suitable content
3. Do more analyzing
Mostly I use the statistic data to see my daily/weekly/monthly stats about the number of visitors or page views, but I have promised myself to go more in depth the statistical data, to see which articles/content you like more, what are my key points/places in my blog, the target audience etc. All of that will help me to create content that will be more suitable and interesting. Plus from my perspective it will increase the readership which always opens doors to new opportunities.
4. Take a day or two off
Without any doubts I can say that I am a very busy person: I am working a full time job at an insurance company, I am writing 3 to 4, even 5 blog posts per week, I have recently moved in a new apartment, attendind various events… I think that it is important to take a break when it is needed in order not to burn out, because at the end nothing really matters if you are not enjoying what you are doing, right? Plus it will also help me create more valuable, qualitative content as I will not publish blog posts only because I need to.

5. Social media
I think it is impossible to stress enough how much social media is important these days. And even though I have been blogging for more than four years, I still don’t use social media to the fullest! My newest goal is to maintain “a nice and pretty Instagram theme” and keep my account fresh with not only fashion stuff, but also some bits and bobs of my everyday life! 🙂
H&M X Balmain couple wearing t shirts fashion blog
Matching outfits with the BF. Loved the H&M X Balmain collection
1. Biežāk atbildēt uz komentāriem
Šī ir viena no tām blogošanas sastāvdaļām ar kuru man ir visvairāk problēmu, jo kaut arī man ir laiks, lai izlasītu komentārus, ne vienmēr man ir laiks, lai uz tiem atbildētu. Tāpēc 2016. gadā esmu apņēmusies uz jūsu komentāriem atbildēt dienas laikā, nevis sagaidīt to brīdi, kad esmu jau publicējusi vairākus rakstus un atbildu uz komentāriem rakstiem, kuri ir jau vairāk nekā nedēļu veci. Manuprāt, šādā veidā ir iespējams lieliski komunicēt un veidot atgriezenisko saiti, jo man patiešām ir tik liels prieks par katru atstāto komentāru un es vēlos to arī izrādīt.

2. Strādāt, sadarboties ar uzņēmumiem, kas novērtē manu blogu un tā saturu
Šo četru gadu laikā esmu sadarbojusies ar ļoti, ļoti daudziem zīmoliem, bet uzņēmumi, kuri ir patiešām novērtējuši šo sadarbību ir bijuši tikai daži. Pašlaik modes/skaistumkopšanas biznesā blogeri ir ļoti vērtīgs un ļoti efektīvs rīks, lai sasniegtu plašu mērķauditoriju. Bet diemžēl uzņēmumi blogerus vairāk uztver kā kanālus pa kuriem var ātri, vienkārši un lēti reklamēt savus produktus. Sekojoši es 2016. gadā būšu daudz reiz izvēlīgāka un sadarbošos tikai ar tādiem uzņēmumiem, kuri novērtēs manu darbu un ieguldīto laiku, jo, ja godīgi ir ļoti viegli apmaldīties daudzajos epastos, kurus uzņēmumi sūta simtiem, tūkstošiem blogeru un rezultātā beigās reklamēt produktu, kuram pats nemaz netici.

3. Vairāk analizēt statistikas datus
Ikdienā lielākoties sekoju līdzi sava bloga skatījumu skaitam, lasītāju skaitam, populārākajiem ierakstiem un valstīm no kurām nāk mani sekotāji, bet šogad esmu apņēmusies dziļāk analizēt šos datus, lai saprastu, kuri ir mani stiprie un, kuri vājie punkti. Kuri raksti, jūs interesē visvairāk, kuras lapas jūs visbiežāk apmeklējiet, apkopošu mana bloga mērķauditoriju, intereses utt. Tas ir nepieciešams, lai savā blogā publicētu pēc iespējas interesantākus un saistošākus rakstus, kā arī, lai palielinātu savu lasītāju skaitu.

4. Paņemt brīvdienas, ja tas ir nepieciešams
Uzskatu, ka esmu ļoti, ļoti aizņemta, jo strādāju pilnas slodzes darbu apdrošināšanas uzņēmumā, rakstu 3 līdz pat 5 rakstus nedēļā, apmeklēju dažādus blogeru, un ne tikai, pasākumus, esmu pārvākusies uz jaunu dzīvokli utt. Līdz ar to uzskatu, ka ir nepieciešams ik palaikam paņemt nelielu pauzīti, lai vienkārši neizdegtu, jo kāda gan galu galā ir jēga, ja nepriecājies par to ko dari un, ja neizbaudi panākumu augļus?

5. Sociālie tīkli
Man liekas, ka nav nepieciešams vēl vairāk uzsvērt to cik gan svarīgi mūsdienās ir sociālie tīkli un kaut arī blogoju vairāk nekā četru gadus, vēl joprojām sociālos tīklus neizmantoju to visā potenciālā. Šī gada mērķis būs vēl vairāk aktualizēt manu Instagram profilu, gada nogalē jau iesāku savu profilu ieturēt vienā, vienojošā stilā, kurā ne tikai dalīšos ar modi vai skaistumkopšanu, bet arī dažādiem savas dzīves momentiem!
NYE party
Champagne and waffles, is there anything better?
-LIFE-
1. Go to an orthodontist
This is something I have put off for way too many years. First of all I need to have a surgery to remove one of my wisdom tooth’s as it’s growing in a completely wrong direction. Then I have to go to an orthodontist to have a consultation and then, lastly, put in braces. Have you noticed that I smile so rarely with my teeth in pictures? That’s because I am not 100% happy with my teeth and I want to fix them and I have every intention to do it in 2016!
2. Learn to cook
As on Monday me and my boyfriend moved in together in a completely new apartment ( you might have seen a little preview of my room on Instagram), I need to learn cooking as otherwise we will probably starve 😀 I already have some cook books, but are there any easy peasy recipes that you know & would like to share with me? 🙂

3. Work out more
I think that this is the classic resolution almost everybody has in New Years! 😀 But, yeah, I definitely need to start working out as, honestly, who doesn’t want to have a body of their dreams, right? 🙂

4. Buy more qualitative items
I have way too many clothes, makeup, accessories etc., therefore, I will be making a purchase I will ensure that I am putting my money in the right hands ( smart, educated shopping), for the right reasons ( not only because it looks cute) and that the item is qualitative and will last a long time. 

5. Smile more
An easy resolution, right? It’s not as easy as it might seem, so my overall 2016 resolution is to become more happy! I believe that happiness is a choice and sometimes I get wrapped up in some negative or stressful things that just eat away the feeling of being happy! I choose to be happy in 2016! What do you choose?
NYE party
NYE party
My three favorite blondes!
1. Doties pie ortodonta
Pirmkārt, man ir nepieciešams saņemties un aiziet pie ķirurga un veikt operāciju viena gudrības zoba izņemšanai. Otrkārt, jau vairākus gadus esmu šo atlikusi – 2016. es vēlos ielikt breketes. Vai esiet ievērojuši, ka ļoti reti smaidu ar zobiem? Tas tāpēc, ka neesmu 100% apmierināta ar savu smaidu un vēlos iztaisnot savus zobus un ļoti ceru, ka 2016. gadā tas izdosies!

2. Iemacīties gatavot
Pirmdien kopā ar draugu ievācāmies savā jaunajā dzīvoklī ( Instagram iespējams jau redzējāt mazu daļu no manas jaunās istabas) un man ir obligāti jāiemācās gatavot ēst, jo savādāk pieļauju, ka vai nu paliksim ļoti resni, vai arī nomirsim no bada 😀 Man ir jau pāris recepšu grāmatas, bet varbūt vari ieteikt kādu vieglu un vienkāršu recepti, ko tu esi iecienījusi?

3. Vairāk trenēties/sportot
Pieļauju, ka šī apņemšanās ir mums katram, katru jaunu gadu sākot un sīkāki paskaidrojumi nav nepieciešami! 🙂

4. Pirkt kvalitatīvas lietas
Turpmāk iepērkoties vienmēr pārliecināšos par to, ka naudiņa aiziet pareizajās rokās ( būšu izglītotāka un gudrāka pircēja), otrkārt, pārliecināšos, ka man šī lieta ir patiešām nepieciešama (nepirkšu tikai tāpēc, ka jauki izskatās) un, treškārt, pirkšu lietas, kas ir kvalitatīvas un kalpos ilgāku laiku, neskatoties uz to, ka tās būs arī dārgākas.

5. Biežāk smaidīt
Šī apņemšanās šķiet pavisam vienkārša, ne? Īstenībā tik vienkārši tas nav, jo būt laimīgam un smaidīt no visas sirds ir grūti. Ļoti bieži gadās daudz un dažādas situācijas, kad esi kā pazudusi stresā un negatīvajos mirkļos – šie mirkļi burtiski saēd tavu iespēju būt laimīgai. Un tāpēc šogad es izvēlos būt laimīga un darīšu visu kas manos spēkos, lai tā arī būtu! Ko izvēlies Tu?

NYE party
Taking selfies like pros 😀

What are your New Years resolutions? / Kādas ir Tavas Jaunā gada apņemšanās?

~With love~
Maddie
Share:

18 Comments

  • January 4, 2016 / 18:14

   Hi Maria! 🙂
   Thank you so much, good luck with your own goals & I wish you a successful and loving year 0f 2016! 🙂

 1. January 2, 2016 / 22:38

  Happy new year and all the best! I really liked this post, especially your life resolutions. And… I also choose to be happy! I don't smile that often, it's just not in my nature, but I will try to change that.

  The Fashion Spell

  • January 4, 2016 / 18:15

   Yes, always choose to be happy! 🙂
   Thank you very much for your comment Jasmina, I am glad you found something you can relate with!
   Happy New Year!

  • January 4, 2016 / 18:16

   Thank you Samantha! I am glad you liked the pictures as I tried to post something more personal since I am talking also about my personal life & goals for 2016! 🙂
   Happy New Year sweetie!

 2. January 3, 2016 / 08:09

  Awww happy happy new year once again Maddie! This is amazing! I learn a lot from your new year's resolution and this also reminds me a lot of things that I have to resolve for myself too like going to the dentist to have my braces and working out and smiling even and yes also to invest in things that really matter. I think that's a very important skill that people like us who are in early 20's must understand. I have way too many clothes too and some I no longer like.
  P.s You always look so cute together with your bf! ehhe and your family too! a very beautiful family. I think all of you are very fashionable! I'm glad you had a quality time with them Maddie! cheers for this year!!!!

  love lots,
  Tin

  mypoeticisolation.blogspot.com

  • January 4, 2016 / 18:22

   Aw, Tin! Thank you so very much! I am so grateful that blogging has introduced us one to another as I truly feel like you are a good friend of mine! 🙂 I wish you a lot of love, friendship and happiness in 2016! 🙂
   I am so glad you found so many things in this blog post that you could relate with – it makes me happy that I am not the only one who is thingking this way & that I am not alone in this! 🙂 And thank you so much for the lovely words regarding my family! You are the sweetest! 🙂
   Cheers!

 3. January 3, 2016 / 09:23

  Good luck with both your blogging and life resolutions for the new year!! My resolutions are to start blogging again regularly! Happy new year!!
  manicpixiegirl

  • January 4, 2016 / 18:23

   Thank you very much! 🙂
   Good luck with your goal as well – once you start it, nothing can stop you! 🙂
   Happy New Year!

 4. January 3, 2016 / 14:31

  Hey Maddie!
  I really like how realistic your resolutions are, and I hope that you achieve them all this year. I really need to go to the Orthodontist as well, and I'm (kind of) scared to go 😐
  Have a good day!
  Happy New Year.
  Relationships.College.Love

  • January 4, 2016 / 18:25

   Hi Rachna!
   Ahh, yes, I am terrified actually! I can barely survive the regular dentist appointment, but I have no idea how it will go at the orthodontist, I seriously dread the surgery! :/
   Have a wonderful, joyful and loving year! 🙂

 5. January 3, 2016 / 15:47

  Madara, lai viss piepildās! Gan sapņi, gan noliktie mērķi šim gadam 🙂 Atceros, kad es bieži nesmaidīju, jo biju tik ļoti nepārliecināta par savu smaidu, bet pusotrs gads darīja brīnumu kopā ar breketēm un kopš brīža, kad to vairs nav, es katru mīļu brīdi vēlos smaidīt (un to arī daru) 🙂

  • January 4, 2016 / 18:27

   Zanda – mīļš paldies! 🙂 Noteikti Tev novēlu tieši to pašu un vēl vairāk! 🙂 Lai nākamais gads vēl lieliskāks par šo!
   Tu esi malace – es jau šim solim briestu pārāk ilgu laiku, bet jūtu, ka, ja ne 2016. gadā tad nekad! Kādreiz taču ir jāsaņemas, vai ne? 🙂

 6. January 3, 2016 / 16:20

  O jā, manos plānos arī ir "Buy less, chosse better" ! Laimīgu jauno gadu, lai viss izdodas 🙂

  • January 4, 2016 / 18:28

   Jā, jo vecāka kļūstu, jo aizvien vairāk saprotu teicienu "kvalitāte pār kvantitāti"!
   Paldies, Tev arī! 🙂

  • January 4, 2016 / 18:29

   Thank you so much! 🙂
   I love reading other people's goals and resolutions as it makes me more inspired and determined!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?