My faves from Catrice & essence

My essence and catrice favorites
Catrice and essence are two makeup brands that I have used pretty frequently in my makeup looks that I publish on my blog from time to time. I truly have grown to like a lot both brands and there are so many products that have become a must have products in my daily makeup routine. Therefore, today I have prepared a blog post for you in which I am sharing only some of my faves from both brands.
Catrice and essence are drugstore brands that offer a wide variety of makeup products for such amazing and affordable prices! I am writing about both brands in one blog post because they offer products from the same price category (though Catrice is tiny bit more expensive than essence) and a lot of times their stands even stand next to each other in stores!
LV
Iespējams būsiet jau ievērojuši, ka diezgan daudzos manos grima tēlos blogā, es izmantoju kosmētiku gan no essence, gan no Catrice. Abi zīmoli man ir kļuvuši ļoti mīļi un ir daudz tādu produktu bez kuriem nu nekādīdīgi nevaru iedomāties manu dekoratīvās kosmētikas uzklāšanas ikdienu. Sekojoši, tāpēc arī šodienas rakstā vēlējos padalīties ar saviem iespaidiem un maniem mīļākajiem produktiem no šiem abiem kosmētikas zīmoliem. 
Catrice un essence kosmētiku ir iespējams iegādāties veikalos Drogas par ļoti samērīgām un draudzīgām cenām! Rakstu par šiem abiem zīmoliem kopā, jo tie atrodas vienā cenu kategorijā (piebildīšu, ka Catrice ir nedaudz, nedaudz dārgāks nekā essence) un pat ļoti bieži, ja ne pat vienmēr abi uzņēmuma stendi veikalos atrodas blakus viens otram. 
essence mousse review
I have to be honest – this is the first time I have ever tried a product that has a mousse texture and I was pleasantly surprised! I can’t really explain the texture to you, I mean you just need to feel it yourself, but if put into words, I’d say that when you first touch the mousse it feels like jelly (or a flubber πŸ™‚ ), but when you take it in your palms it feels like a thick cream. Magic, haha πŸ™‚ It is very easy to apply the mousse and I am quite satisfied with the durability as well because it does last at least 8 hours. But I have to add, this product is not full coverage, therefore, I think I’ll use it more in the summer time.
Atzīšos, ka šis ir pirmais tonālais krēms, kuru lietoju šādā konsistencē un esmu patiešām patīkami pārsteigta! Īsti nemācēšu aprakstīt produkta konsistenci – sajūta it kā taustot želeju (vai flaberi :)), kuru uzklājot uz pirkstiem pārvēršas par pabiezu krēmu. Maģija πŸ™‚ Produkts ļoti viegli uzklājas, kā arī biju apmierināta ar tā noturību – 8 stundas noteikti izturēs. Piebildīšu, ka šo produktu vairāk tieši plānoju lietot vasarā, jo tam ir viegla konsistence un tas nespēs apslēpt visas sejas ādas nepilnības. Bet vasarai uzskatu, ka šāds viegls produkts būs tieši kā laikā!
essence I love stage eye shadow primer review
essence I love stage Eyeshadow Base
I have used many eyeshadow bases and primers, but definitely this is the best one yet because with the help of this base my eye shadows last the whole day and even after 8 hours crease very minimally. The base has a hint of light beige color which covers some little imperfections and small blood vessels on the eyelids.

Esmu lietojusi vairākus acu ēnu bāzes, bet šī essence acu ēnu bāze ir mana favorīte, jo ar tās palīdzību manas acu ēnas visas dienas garumā atrodas savā vietā un pēc 8 stundām rieviņās uzkrājas pavisam, pavisam minimāli! Vieglais tonējums arī lieliski nosedz smalkās nepilnības un asinsvadus.
essence blush and catrice matt powder review
essence Matt touch Blush and Catrice All Matt Plus Shine Control Powder
I really like this essence blush as it is so easy to apply and it blends very nicely! It has a good amount of pigment, therefore, you don’t need to apply it million times to achieve a beautiful rosy result. But, even though, it is pigmented it won’t leave your cheeks having unblendable red streaks
I also just needed to include this Catrice matte powder as it surely helps my makeup to stay in one place and it deals with shine/oiliness so nicely and effectively!
Esmu ļoti iemīļojusi šo essence  vaigu sārtumu – tas ļoti viegli uzklājas un pludinas. Kā arī priecē tas, ka vaigu sārtums ir diezgan pigmentēts un nav nepieciešams produktu uzklāt vairākas reizes, lai redzētu rezultātu. Bet produkts nav arī tik pigmentēts, lai atstātu neizpludināmas svītras uz vaigiem! 
Noteikti šajā rakstā bija jāiekļauj arī Catrice matētais pūderis – tas lieliski palīdz manam grima palikt uz vietas visas dienas garumā un lieliski noņem spīdumu/taukainību.
essence so glow higlighter review
You probably already know my current obsession with higlighters and illuminzers! This essence highlighter is a really good product for a very, very friendly price! I am more kind of powder higlighter girl than cream higlighter girl, but this product surely is an amazing alternative!
Another highlighter that I have included in this article is one from Catrice and it is actually a highlighter pencil! The pencil is meant to highlight the water line and I looooove it – it deals amazingly with puffy, squinty, sleepy eyes and gives a brighter outlook to the day! πŸ™‚
Kā jau jūs to ziniet tad mana pēdējā brīža apsēstība ir sejas izgaismotāji! Šis esssence izgaismotājs ir patiešām ļoti labs produkts par patiešām ļoti draudzīgu cenu! Piebildīšu, ka man tomēr pūderveida izgaismotāji pie sirds iet nedaudz vairāk, bet šī noteikti ir arī ļoti laba alternatīva!
Vēl viens izgaismotājs, kuru esmu iekļāvusi šajā rakstā ir šis Catrice izgaismotājs-zīmulis. Šo zīmuli lietoju, lai izgaismotu acu apakšējos plakstiņu tā sauktajā “water line” – lielisks līdzeklis, lai “atvērtu” samiegojušās, aizpampušās acis un padarītu kaut nedaudz gaišāku skatu uz dzīvi πŸ™‚
Catrice ultimate stay base and top coat review
This duo has easily won over my heart and is my favorite when it comes to nail polish base and top coats. I seriously couldn’t recommend these more because my manicure routine has become so much simpler and effective since I started using both of them. My manicure stays intact for 5 to 7 (!!) days! I love the subtle gelish effect that the top coat has as my manicure looks beautiful and well taken care of! Recommend!

Šis duo ir noteikti kļuvis par manu mīļāko nagu lakas bāzi un virskārtu. Es patiešām nespētu tos rekomendēt vairāk, jo mana manikīra rutīna ir kļuvusi patiešām daudz reiz patīkamāka kopš es sāku lietot šos abus produktus. Nagu laka turas uz maniem nagiem aptuveni 5 līdz 7 dienas (!!). Ļoti patīk arī neuzkrītošais gelish efekts, ko dod Catrice nagu lakas virskārta – manikīrs izskatās skaists, kopts un tikko kā no skaistumkopšanas salona. Iesaku!
Catrice brow definier review
Catrice Long lasting Brow Definer
This is my ride or die eyebrow definer that I have been using every day when I am doing my makeup. I have no idea how could I live without it! The color suits my eyebrows perfectly which is a super important factor when it comes to eyebrows + it is so easy to use! RECOMMEND!


Šis ir mans “ride or die” uzacu zīmulis uzacu kontūras iezīmēšanai. Tiešām nu nekādīgi nespēju iedomāties savu ikdienu bez tā un nesaprotu kā bez tā varēju iztikt iepriekš! Zīmuļa krāsa manai uzacu krāsai atbilst pilnībā, kas ļoti priecē, jo ir ļoti svarīgi atrast tos uzacu produktus, kas atbilst tavai uzacu dabiskajai krāsai. IESAKU!
Catrice mascara review
Catrice Better than False Lashes Mascara
First of all, I love the beautiful design of this mascara as the black and light gold create a great expensive feeling which is awesome considering how wallet friendly this mascara is! It applies easily, doesn’t smudge and stays right in the place it should stay in πŸ™‚
Pirmkārt, man ļoti patīk tušas dizains, melns + gaiši zeltains piedod šim produktam tādu kā dārguma efektu, kas ir izcili ņemot vērā to cik maciņam draudzīga šī tuša ir. Viegli uzklājas un nesaķepina skropstas, dienas laikā nekur “nestaigā un neizplūst”.
essence lipstick and catrice lip liner review
essence Longlasting lipstick and Catrice Longlasting Lip Pencil
Basically I could recommend any shade of the essence Longlasting series since all of them are fantastic! In today’s article I decided to share with you my favorite shade which is very close to the ones Kylie Jenner uses, the shade is 06 Barely There. The lipstick will last solid six to eight hours, but I’d recommend applying a lip balm before applying the lipstick as that way you’ll avoid the lipstick drying up.
Another product I just had to include was the Catrice lip pencil which similarly to the lipsticks you could get it in any shade and be very satisfied! I included the lip pencil in shade 100 Upper Brown Side which goes beautifully together with the previously mentioned lipstick!
Principā varētu ieteikt jebkuru lūpu krāsu no essence  Longlasting sērijas, jo tās visas ir vienlīdz fantastiskas! Šajā rakstā izvēlējos iekļaut manu mīļāko toni 06 Barely There, kas ir burvīgā brūnā tonī (ļoti līdzīgs slavenajai Kylie Jenner lūpu krāsas toņiem). Lūpu krāsai ir laba noturība un tā dienas laikā nesausina lūpas pie noteikuma, ka pirms tam apakšā ir uzklāts mitrinošs lūpu balzams.
Noteikti bija arī jāpiemin Catrice lūpu zīmuļi, kuri līdzīgi kā lūpu krāsa ir izcili jebkurā krāsā! Šajā rakstā arī iekļāvu manu favorīt toni, kuru lietoju kopā ar iepriekš minēto lūpu krāsu 100 Upper Brown Side.
Catrice Ultimate color lipstick review
Catrice Ultimate Colour Lipstick
The last product I am reviewing in this article is another lipstick, though, this one is from Catrice. Well what can I say? It is a great matte lipstick that has a texture like a creamy lipstick, seriously it is a dream to apply it πŸ™‚ It feels so light and breezy, honestly, for couple of times I totally forgot that I had lipstick on my lips! Surely recommend!
Kā noslēdzošo produktu šajā rakstā vēlos pieminēt vēl vienu lūpu krāsu – šī gan ir no Catrice. Burvīga, matēta lūpu krāsa, kas uzklājas kā krēmīgā lūpu krāsa un noturas uz lūpām visas dienas garumā. Patīkami ir tas, ka lūpu krāsa ir ļoti viegla un to uz lūpām praktiski nemaz nejūt! Iesaku!
Have you ever tried makeup products from either Catrice or essence? What are your faves?
Vai esi kādreiz mēģinājusi produktus no Catrice vai essence? Kuri ir Tavi favorīti?
~With love~
Maddie
Share:

14 Comments

 1. February 22, 2016 / 23:28

  Great post girly!! Loving that last lip shade. It will be perfect for spring and summer..

  Sincerely Miss Ash

 2. February 23, 2016 / 02:25

  I haven't tried either brand but I totally should! These products looks amazing! I love that shade of lipstick especially. And your makeup is always so on point πŸ™‚
  <3
  katsfashionfix.blogspot.com

  • February 29, 2016 / 19:47

   Aww thanks Kat! You should definitely try those brands as they are good quality for small amount of money!

 3. February 23, 2016 / 04:54

  I haven't tried both brands but they sound very promising and I love how you review them Maddie! Hopefully I'd get the chance to try them soon!!

  love lots,
  Tin

  mypoeticisolation.blogspot.com

  • February 29, 2016 / 19:47

   Thank you Tin! Do let me know if you end up trying them! πŸ™‚

 4. February 23, 2016 / 12:13

  love it β™₯

  zoozelooveblog.blogspot.com

 5. February 23, 2016 / 22:00

  The mascara and highlighter pen seem like great products! I have also never tried Essence products and will look for them now! Thanks for the review!
  xx, Elle
  http://www.theellediaries.com/

  • February 29, 2016 / 19:49

   You are welcome my dear Elle! πŸ™‚
   Do let me know if you end up buying anything as I'd surely love to know your opinion!

 6. February 23, 2016 / 22:17

  Catrice is a brand that I haven't explored too much but essence is quite good.
  I have heard a lot of good things about the eyeshadow base and really need to pick one up for myself. I also feel intrigued enough to go for the highlighter also! πŸ™‚

  I haven't been on your blog in awhile. Nice little layout change!

  Ellen,
  http://fishnetsxd.blogspot.ie

  • February 29, 2016 / 19:50

   If you liked essence, you'll like Catrice even more! Well, at least that's the case with me! πŸ™‚
   Thank you for the compliments – so sweet of you! <3

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?