SANERIBOX unboxing and first impressions

SANERIBOX unboxing
In today’s article I’d like to introduce you to the first SANERIBOX beauty box of 2016. Even though, only locals, as in Latvians can order this beauty box, the products I am reviewing in this article are very well known and can be purchased individually.

I have linked all mentioned products in case you are interested in buying them! In this month box I received YSL Touche Eclat powdercream foundation (5 x 1ml ), Stenders shower cream (30ml), un body yogurt (7ml), TonyMoly Waterful Emulsion, Aptekar hair mask (10ml), Schwarzkopf Professional Bonacure Repair Rescue hair mask (30ml) un hair serum (2 x 4ml) as well as  Viteks night cream (2ml).
LV
Šīs dienas rasktā vēlos jūs iepazīstināt 2016. gada pirmā SANERIBOX kastītes saturu. Man par nožēlu atklāju, ka šoreiz kastītē nebija neviena pilna izmēra produkti – tikai mazāka izmēri produktiņi un testerīši. Šajā SANERIBOX kastītē bija iespējams saņemt YSL Touche Eclat tonālā pūderkrēma paraudziņus (5 x 1ml), Stenders dušas krēmu (30ml), un Ķermeņa jogurtu (7ml), TonyMoly Waterful Emulsion, Aptekar matu masku (10ml), Schwarzkopf Professional Bonacure Repair Rescue matu masku (30ml) un matu serumu (2 x 4ml) kā arī Viteks nakts krēmu (2ml). Zemāk šājā rakstā esmu apskatījusi, manuprāt, interesantākos šīs kastītes produktus. 
Stenders atsauksmes
Stenders Grapefruit-Quince Shower Cream
Stenders is surely one of my favorite local brands, therefore, I was very happy to find out that this month’s beauty box contained Stenders shower cream! The scent is divine thanks to grapefruit oil – it is so refreshing! I would surely love to use a full size product! You can buy the full size product here.
Stenders noteikti ir viens no maniem mīļākajiem pašmāju zīmoliem, tāpēc biju priecīga, kad ieraudzīju Stendera dušas krēmu/želeju. Smarža ir patiešām ļoti, ļoti patīkama – atsvaidzinoša un atjaunojoša, nu kā jau greipfrūtam pieklājas! 🙂 Noteikti lietotu arī pilnizmēra produktu!
Face mask
Aptekar avocado and nettle hair mask
I have not yet tried this hair mask, but I love the fact that it has avocado and nettle in it! Yaiy for natural ingredients! In the description it was said that this hair mask straightens and renews hair making them light, smooth and giving them a silky gloss.
Vēl neesmu izmēģinājusi šo matu masku, bet priecē tās dabiskās sastāvdaļas – avokado un nātres. Aprakstā rakstīts, ka matu maska stiprina un atjauno matus, padarot tos vieglus, gludus un piešķir tiem zīdainu spīdumu. 
Tony Moly review
TonyMoly Waterful Emulsion
I have to admit that this is the first time I have ever heard of this korean brand and it’s products, but as I am always very curious, I love trying out new stuff! Sadly this product didn’t have a description or and initially I didn’t even know for what I should use it for, therefore, I had to find it out myself. As it turns out, the product is a moisturising face cream. The scent is very nice and I did like the light and liquidy consistency. I have tried this cream for a few times and so far no allergic reactions. I can’t say if the product is super good or bad, because in order to have an opinion I should use for at least a month. You can buy the full product here.

Atzīšos, ka šī ir pirmā reize, kad dzirdu par šo korejiešu zīmolu un tā produktiem. Bet noteikti vienmēr esmu ieintriģēta pamēģināt kaut ko jaunu! Diemžēl šim produktam nenāca līdzi apraksts, kā arī uz iepakojuma nebija iespējas izlasīt to, kam tad tas ir paredzēts. Interneta plašumos noskaidroju, ka šo produktu lieto kā mitrinošo krēmu. Krēms smaržo labi, kā arī tam ir viegla, šķidra konsistence. Pēc pāris lietošanas reizēm izsecinu, ka ādai pret to nav iebildumu, jo neradās alerģiskas reakcijas. Ilgtermiņā lietojot noteikti varētu pateikt vai produkts ir tā vērts 😉
YSL foundation
Yves Saint Laurent Touche Eclat
I have not yet tried this powder cream foundation as sadly the shade doesn’t match my skin color, but I’ll surely try it when I will return from Canary islands, since I’ll hopefully be a bit more tan than I am right now! 🙂 In the description it was said that this foundation has a very light consistency and that it adapts to your skin tone flawlessly giving your skin the much need moisture. You can buy full size product here.
Šo pūderkrēmu neesmu vēl izmēģinājusi, jo, diemžēl, tas man ir nedaudz pa tumšu – noteikti to pamēģināšu, kad būšu atgriezusies no Kanāriju salām un pabaudījusi saulīti 🙂 Noteikti esmu ļoti ieintriģēta to izmēģināt, jo tas ir ļoti vieglas konsistences un esmu lasījusi, ka tas pielāgojas ādas toņa niansēm, mitrina ādu un sniedz tai uzmundrinošu sajūtu.
Schwarzkopf mask review
Schwarzkopf Professional BC Bonacure hair mask
You probably already know my love for Schwarzkopf Professional products and with that being said, this hair mask is not an exception! It has a super lovely scent and I loved the fact that it was not only easy to apply to my hair, but also to rinse it out! I love how smooth and nice my hair felt after using this hair mask. You can buy the full size product here.
Jūs jau ziniet to cik ļoti man patīk Schwarzkopf Professional produkti  un šī matu maska noteikti nav izņēmums! Tai ir patiešām burvīga smarža, to ir ļoti viegli iestrādāt matos,, kā arī nebija nekādu problēmu ar tās izskalošanu. Mati pēc maskas lietošanas ir vijīgi un bez smaguma, pieplakuma (d)efekta, kas ir raksturīgs daudzām dziļi mitrinošajām maskām. Iesaku!
Weleda atsauksmes
Weleda birch anti-cellulite oil
We all know that summer is approaching and who doesn’t want to look great in their bikini, right? A lot of women have cellulite and the main factor that causes it is an inactive lifestyle and long office (as in sitting) hours. In my case I work around 8 hours in an office and when I come home I sit by my pc and blog for two to three hours. That’s just a whole lot of sitting. I can’t really say whether the Weleda anti-cellulite oil is good or bad, because I’ve only used it a couple times and with products like this, you can only see the result after a long time. I have to say that probably not everybody will like the oil as it has a specific scent, but I quite okay with it. Though, I wish the product had a different dispenser as it is quite impractical. You can buy the full size product here.
Kā jau mēs to zinām, tad vasaras sezona ļoti strauji tuvojas un kurai gan no mums negribas lieliski izskatīties peldkostīmā, vai ne? Celulīts ir novērojams ļoti daudzām sievietēm un tas veidojas mazkustīga vai sēdoša dzīvesstila rezultātā. Manā gadījumā tās ir garās stundas darbā, kā arī pēc tam vēl blogošana, protams, arī sēdus pozīcijā. Pašlaik vēl nevaru dot vērtējumu šim Weleda produktam, jo, lai saprastu cik kvalitatīvs tas ir – tas ir jālieto ilgtermiņā. Šādiem produktiem efektu var novērot tikai pēc zināma laika. Piebildīšu to, ka, iespējams, eļļiņas smarža patiks ne visiem, jo tā ir diezgan specifiska, kā arī es vēlētos, lai produktam (arī pilnizmēra) būtu parocīgāks dozētājs.
SANERIBOX
All in all, I think that the content of the beauty box is very interesting and I got the chance to try out some new products that I would love have in full size. But, honestly, I do think that the previous SANERIBOX boxes were better and a bit more valuable. But, of course, that is only my opinion.

Kopumā uzskatu, ka šīs kastītes saturs tiešām bija interesants un iepazinos ar jauniem produktiem, kuru pilnizmēra versijas ļoti labprāt izmēģinātu. Bet godīgi sakot, manuprāt, SANERIBOX iepriekšējās kastītes ir bijušas labākas un arī nedaudz vērtīgākas. Bet tas protams, mans subjektīvais viedoklis!

~With love~
Maddie
Share:

1 Comment

  1. March 29, 2016 / 01:01

    These products look so amazing! Very luxurious 🙂
    <3
    katsfashionfix.blogspot.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?