Schwarzkopf Made to Create event

Schwarzkopf Professional OSiS review
A few weeks ago I was given the opportunity to attend the Schwarzkopf Made to Create event in which I was introduced to the most popular hair fashion trends of 2016. We had a fantastic opportunity to see professionals in their element as well as watch a nice catwalk in which models showcased three main trends: “Urban Sports”, “Future wave” and “Freecreation”. Believe when I’ll say all of them were super stylish, chic and modern – see for yourself in the pictures!

Afterwards, followed the most interesting part of the event as we were able to step on the stage and see the hairstyles up close!And we also had the oppoertunity to have a nice chat with the industry specialists and a have great overview of this years trends! Besides that, we were introduced to Schwarzkopf Professional OSiS+ hair styling products. I’ve written a little review on four products down below in this article.

LV
Pāris nedēļas atpakaļ man tika dota lieliska iespēja apmeklēt Schwarzkopf Made to Create pasākumu, jeb uzzināt par šī gada matu modes tendencēm. Mums bija iespēja vērot profesionāļus to darbībā, kā arī aplūkot šī gada tendences “Pilsētas sports”“Nākotnes vilnis” un “Brīvradīšana” matu modes skatē. Un ticiet man visas ir stilīgas, mūsdienīgas un izskatās tiešām fantastiski! Skaties zemāk bildēs 🙂 Savukārt, pēc tam sekoja pasākuma interesantākā sadaļa, kurā mums tika dota iespēja uzkāpt uz skatuves un tuvumā aplūkot šī gada modīgākos griezumus un aprunāties ar šīs jomas profesionāļiem, kā arī gūt plašāku skatījumu uz to, kas valdīs matu modē šājā gadā. Kā arī priecēja tas, ka profesionāļi mūs iepazīstināja arī Schwarzkopf Professional OSiS + matu veidošanas līniju. Par četriem produktiem sīkāk pastāstīšu šī raksta lejas daļā.
Schwarzkopf Professional Made to create event
Schwarzkopf Professional Made to create event
Schwarzkopf Professional Made to create event
Schwarzkopf Professional Made to create event
Schwarzkopf Professional Made to create event
Schwarzkopf Professional Made to create event
Schwarzkopf Professional Made to create event
Schwarzkopf Professional Made to create event
Pictures by Lauma Kalniņa,,edit by me
Schwarzkopf Professional has come out with eight amazing products, changed their visual appearance and worked hard on providing the users an easy way on how to style your hair in a fresh and trendy manner. They have divided the line in four categories: prep, style, texture and finish.
Schwarzkopf Professional ir nākuši klajā ar astoņiem lieliskiem produktiem, izveidojuši jaunu vizuālo dizainu un cītīgi piestrādājuši pie tā, lai vēl vairāk palīdzētu lietotājiem izveidot svaigu un aktuālu izskatu.Visi OSiS+ produkti iedalīti četrās kategorijās praimeris (prep), stils (style), tekstūra (texture) un noslēgums (finish). 
Schwarzkopf Professional OSiS review
OSiS+ Curl cream CURL HONEY
Curl Honey will control thick curl, prevent hair from curling by themselves and also will renew your hair throughout the day. Even though, my hair is as flat as it can be and it doesn’t need a lot of taming, I am using this product when I am curling my hair with the curling iron, because the end result is awesome – I have nice bouncy and elastic curls that are also very smooth and soft. The product has a ridiculously tasty honey scent!
Curl Honey kontrolēs biezas lokas, novērsīs sprogu veidošanos un atjaunos matus. Kaut arī man pašai mati ir spītīgi taisni un ļoti liela savaldīšana tiem nav nepieciešama – šo produktu lietoju tad, kad veidoju mākslīgās matu lokas un rezultāts ir lielisks, jo padarīja matu cirtas elastīgas un mīkstas! Un protams, nevar nepiebilst to, ka produktam ir garda medus smarža.
Schwarzkopf Professional OSiS review
OSiS+ Volumizing gel BIG BLAST
Big Blast is a hair gel which will help you to achieve a nice volume while still allow the hair to maintain it’s natural feeling. As my hair is long, but at the same time thin, this product is my must have, because my hair surely lacks volume. I wouldn’t really say that this product gave me super amount of volume, but I definitely saw some very positive qualities in it!
Big Blast ir pirmā apjomu veidojošā želeja, kas nodrošina ilgstošu apjomu, vienlaikus ļaujot matiem saglabāt dabisko izjūtu. Tā kā man ir gari, bet salīdzinoši plāni mati, šis produkts noteikti ir mans must have, jo mani mati kaut arī kārtīgi izfēnoti tomēr apjomu zaudē ļoti strauji un noplok. Neteikšu, ka mani mati bija super apjomīgi visas dienas garumā, bet savus plusus pēc šī līdzekļa lietošanas noteikti saskatīju!
Schwarzkopf Professional OSiS review
OSiS+ Smoothing anti-frizz cream TAME WILD
Tame Wild cream will smooth out hair cuticles and make your hair shiny allowing your hair to look amazing till the next washing time. The product is more meant for people who have naturally curly hair, but I, myself, definitely found it useful as well, because my hair gets really frizzy and this cream deals with that very successfully! I was very happy to found out that it didn’t make my hair feel heavy or oily which is the case with a lot anti-frizz products.
Tame Wild krēms, izlīdzināamatu kutikulu, padarot matus gludus un spīdīgus, ļaujot matiem izskatīties lieliski līdz nākamajai mazgāšanas reizei. Produkts ir vairāk piemērots sprogainu matu īpašniecēm, bet tā kā mani mati ir cimperlīgi un gali spurojas, tad šis līdzeklis ar to tiek apsveicami labi galā – mati ir gludāki un zīžaināki. Un kas man patika vislabāk ir tas, ka mati nepalika smagnēji vai eļļaini kā tas mēdz gadīties, ja tiek izmantoti matus nogludinošie līdzekļi.
Schwarzkopf Professional OSiS review
OSiS+ Ultra strong matte cream MIGHTY MATTE
By using Mighty Matte strong matte cream your hair will have that matter effect and strong hold (suitable for medium length and short hair). As I have quite long hair, I have not tried this product  on myself yet, but I am surely tempted to try it out on my boyfriend to see how good the cream is! The scent is fantastic!

Lietojot Mighty Matte stiprās fiksācijas krēmu mati iegūst matētu izskatu un īpaši stipru fiksāciju (piemērots vidēji gariem vai īsiem matiem). Tā kā man ir gari mati, šo produktu izmēģinājusi vēl neesmu, bet noteikti iemēģināšu ieveidot drauga matus, lai redzētu cik labs šis produkts ir! Noteikti jāpiemin tā fantastiskā smarža – tiešām burvīga!
Schwarzkopf Professional OSiS review
All in all, I definitely recommend the Schwarzkopf Professional OSiS+ line, because the products have such a good quality and they make the hair styling process so nice and easy! My most favorite quality is definitely the scent, because I believe that hair products should have a nice scent, therefore, if you decide to pick up a product from OSiS+ line you’ll not be disappointed 🙂
Kopumā es noteikti iesaku Schwarzkopf Professional OSiS+ sērijas produktus, jo tie patiešām ir ļoti kvalitatīvi un padara matu veidošanas procesu ļoti baudāmu! Vismīļākā šo produktu īpašība man noteikti ir to smarža, jo es uzskatu, ka matu produktiem ir labi jāsmaržo un ticiet man – ja izvēlēsieties OSiS+ produktus, smaržā vīlušies noteikti nebūsiet 🙂
~With love~
Maddie

9 Comments

 1. March 22, 2016 / 08:41

  Wow! the event looks great and the products look very promising too! P.S, I really how they name their products! so cool!!!!! And dear, I really adore your height! You should really venture into modelling!!!!

  love lots,
  Tin

  mypoeticisolation.blogspot.com

  • March 24, 2016 / 19:19

   They are not only promising, but they are really good – trust me, I am very picky when it comes to hair products! 🙂
   And thank you! I actually at the age of 13 or 14 went to modeling school, but even at that young age I understood that the industry would have been way too harsh for myself! But then again, I did like the experience as my posture improved and I learned how to walk and display clothes more nicely! 🙂

 2. March 23, 2016 / 15:34

  How COOL is that!? I'm so jealous! What an amazing event to get to attend. I love that metallic jacket!
  <3
  katsfashionfix.blogspot.com

  • March 24, 2016 / 19:20

   Thank you Kat! It indeed was a cool, informative event!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?