Friday Ebay bargains #115

feb
1 // 2 // 3 // 4 // 5 // 6 // 7 // 

I know that for two consecutive weeks I have not written my Friday Ebay bargains posts and, well, my only excuse is that “life just got in the way”, because lately I am constantly running out of time and sadly my most used phrase is “I don’t have time for that” or “later”. Honestly, it is horrible to live with a state of mind that you can’t actually manage to do everything you’ve planned  and lately I’ve been juggling way too many things on one plate, therefore, the end result is not as good as expected for either of them. In these past two to three weeks it just feels like life is just running by.  Of course, it is nice to know that next week I’m going on a vacation, but the week building up to it has been really tough and I, honestly, don’t even want to imagine how it will be after I come back. Sadly I am that kind of a person who just can’t let go of things, I over think, overstress and I know that I might not enjoy the vacation to the fullest as I worry too much. Do you have any advice how to overcome this stressful, a bit depressing mood I’m currently in? How do you deal with the fact that you might never have time to do everything and just zone out?
I know that my rant had nothing to do with this post, but then again I did want to let you know how I felt and that sometimes the life of a blogger is not all about rainbows and sunshine, especially if you have to balance a full time job, relationship, family and friends. Anyways, I really hope you liked the items I found on Ebay this week and that you found something useful and/or interesting!

LV

Zinu, ka veselas divas nedēļas esmu izlaidusi manus iknedēļas Ebay atradumus, bet angļiem ir viens labs teiciens “life just got in the way”, jeb pēdējā laikā patiešām dzīvoju konstantā laika trūkumā un uz gandrīz jebkuru lietu man ir atbilde – “nav laika” vai “vēlāk”. Ir patiešām šausmīgi dzīvot ar šādu apziņu, ka nekam tā īsti līdz galam neatliek laika un, ka vairākas lietas sanāk darīt reizē rezultātā neiegūstot to rezultātu, ko es vēlētos. Nudien man ir tāda sajūta, ka es esmu iesprūdusi vāveres ritenī un, ka dzīve tā vienkārši paskrien garām. It kā jau forši, ka nākamnedēļ dodos atvaļinājumā un ceļojumā, bet tajā pat laikā pašlaik skrienu kā bez elpas, lai tikai paspētu uz visām pusēm, bet zinu, ka pēc atvaļinājuma būs vēl uz pusi grūtāk. Kā arī, diemžēl, esmu tāds cilvēks, kas nevar vienkārši atslēgties un baudīt, jo pusi no atvaļinājuma laiku pieļauju, ka pavadīšu domājot par to cik daudz būs jāizdara pēc atgriešanās. Varbūt Tev ir kāds padoms šajā jautājumā? Kā tikt galā ar laika trūkumu un kā atslēgties no visa un visiem? 🙂
Zinu, ka šis bija nedaudz off-topic no šī raksta patiesā mērķa, bet gribu, lai jūs ziniet, ka ne vienmēr blogeru dzīve ir skaista un rožaina, it sevišķi tad, ja tas vēl ir jāapvieno ar pilnas slodzes darbu, attiecībām, ģimeni un sociālo dzīvi! Lai nu kā – ceru, ka Tev patika šis ieraksts un ka šīs nedēļas Ebay atradumos atradi kaut ko noderīgu arī sev! 

~With love~
Maddie
Share:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?