L’Occitane Peony collection

LOccitane peonie line review
Without a doubt, peonies are ones of my all time favorite flowers, therefore, I was very eager to try out the L’Occitane peony collection. L’Occitane has never ever let me down with their products and, gladly, I can say that this time is no different. In today’s article read more about the Perfecting tonerPerfecting cream and Orchidee&Neroli lip balm.
LV
Peonijas neapšaubāmi ir vieni no maniem visvismīļākajiem ziediem, līdz ar to, ar vislielāko prieku izmēģināju divus produktus no L’Occitane peoniju kolekcijas. L’Occitane ir zīmols, kas mani nav pievīlis ne reizi un man ir liels prieks pateikt to, ka arī šīs līnijas produkti ir lieliski un atstās Tavu ādu burvīgi smaržojam vēl ilgi. 🙂 Šodienas rakstā lasi atsauksmes par Skaistuma toniku, Sejas krēmu un Orhideju-neroli lūpu balzāmu.

LOccitane tonic review
I use this toner after I have cleansed my face with micellar water and facial gel to remove even the slightest traces of makeup and I also use the toner to prepare my face for the face cream. The toner igredients include peony extract which means that not only great scent, but also amazing moisturizing and cleansing functions are guaranteed. This extract gives your skin the necessary toning, makes skin soft and radiant. Price for 200ml – 17 EUR.
Lietoju šo toniku vakaros pēc sejas attīrīšanas ar micelāro ūdeni un nomazgāšanas ar sejas želeju, lai pilnībā attīrītu ādu no jebkādām kosmētikas pēdā, kā arī, lai sagatavotu ādu sejas krēmam. Toniks ir bagātināts ar peoniju ekstraktu, kas nozīmē to, ka ne tikai lieliska smarža , bet arī kvalitatīva sejas ādas attīrīšana un kopšana ir garantēta, jo šis ekstrakts sniedz ādai nepieciešamo tonusu, padara to maigu piešķir veselīgu mirdzumu. Cena par 200ml – 17 EUR.
LOccitane peonie line day cream review
This lovely cream has made my skin so smooth and sweet scented. I have even received compliments from my boyfriend that my face smells really nice in the evenings 🙂 I definitely recommend this cream as not only it has great moisturizing and nourishing qualities, but because of it I can have a really nice 5 minute aroma therapy in the evenings. Which means I can sit down, unwind, relax and really enjoy the beautiful peony scent. The price for 50ml – 37.50 EUR. Is it worth it? YES!
Burvīgs krēms, kas manu ādu padara ļoti maigu un smaržīgu.  Esmu saņēmusi komplimentu arī no drauga par to, ka vakaros mana sejas āda ļoti jauki smaržo 🙂 Noteikti iesaku šo sejas krēmu, jo tas ir ne tikai mitrinošs un kopjošs, bet arī vakaros kalpo kā lieliska aromterapiju, jeb aptuveni piecas minūtēs varu pilnībā relaksēties, atslābināties un priecātos par brīnišķīgo peoniju smaržu. Cena par 50ml – 37.50 EUR. Vai ir to vērts? Viennozīmīgi jā!
LOccitane lip balm review
Oh boy, the orchid and neroli line is my most favorite when it comes to L’Occitane. I mean, it is just that good! I believe that I could certainly use this lip balm for the rest of my life, really. I guess you already know that I adore the scent, but besides that the lip balm has a very soft/smooth texture that is easy to apply and that is not sticky (I hate sticky lip balms), plus it lasts a long time. For example, if I apply it in the evening right before bed, it will still be in place in the next morning and my lips do feel a lot smoother afterwards. The lip balm has a hint of rosy colour, which I think looks nice and youthful. Price – 8 EUR.
Ak vai… orhideju un neroli ir mana vismīļākā līnija no L’Occitane. Šis lūpu balzāms ir tik labs, ka pašlaik ir sajūta, ka varēto to lietot visu mūžu (tiešām – nepārspīlēju). Man ļoti patīk balzāma smarža, kā arī tas, ka tam ir maiga tekstūra, kas nav lipīga un noturēsies uz lūpām ļoti ilgu laiku (piemēram,uzklājot balzāmu pirms gulētiešanas, no rīta tas būs gandrīz pilnībā neskarts, bet tajā pat laikā lūpas būs lieliski mitrinātas). Balzāmam ir viegli rozā krāsa, kas, manuprāt, ir pluss, jo piešķir lūpām maigu un jauneklīgu izskatu. Iesaku! Cena – 8 EUR.
-SHOP THE PEONY COLLECTION-
!function(doc,s,id){ var e, p, cb; if(!doc.getElementById(id)) { e = doc.createElement(s); e.id = id; cb = new Date().getTime().toString(); p = ‘//shopsensewidget.shopstyle.com/widget-script.js?cb=1465750103100?cb=’ + cb; e.src = p; doc.body.appendChild(e); } if(typeof window.ss_shopsense === ‘object’){ if(doc.readyState === ‘complete’){ window.ss_shopsense.init(); } } }(document, ‘script’, ‘shopsensewidget-script’);
~With love~
Maddie

7 Comments

  • June 13, 2016 / 18:48

   He, man arī no sākuma bija skepse, bet smaržo tiešām burvīgi! <3

  • June 13, 2016 / 18:52

   Thank you! I hope that you found this review at least tiny bit helpful! <3

  • June 13, 2016 / 18:53

   It surely is a great brand! One of my favorites actually, if you couldn't tell by the post already 😛

 1. June 14, 2016 / 06:13

  Oh I love peonies as well! I'm just looking at a bouquet on my table <3
  I just recently got the Orchidee & Neroli lip balm and can't wait to try it:) You made me even more curious!

  xxx, Mia
  Mia's Little Corner

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?