New in: MAC Cosmetics

MAC review
For me MAC is surely the “it” brand when it comes to makeup as I have been loving this brand for many years, even before they entered the Latvian market. In today’s review post I have decided to look at  MAC’s eye shadow palette, prep + prime highlighter, silver colour stick and and nail polish from their Vibe Tribe collection.
LV
MAC  neapšaubāmi ir viens no visvismīļākajiem kosmētikas zīmoliem, tāpēc būtu grēks nepadalīties ar atsauksmēm par pāris maniem jaunākajiem kosmētikas ieguvumiem sadarbībā ar MAC. Kā jau jūs to ziniet no mana iepriekšējā atsauksmju raksta par šo zīmolu, tad zināsiet, ka jūsmoju par to jau ilgi pirms tas ienāca Latvijas tirgū. Šodienas rakstā dalīšos ar domām par četriem uzņēmuma produktiem: acu ēnu paleti, šķidro ādas izgaismotāju, sudraba acu ēnu un nagu laku no Vibe Tribe kolekcijas.

Mac Amber Times Nine eyeshadow palette review
Mac Amber Times Nine eyeshadow palette review
I think that this might be the first time ever when swatches on my fingers and my arm don’t do justice for how great the eye shadows are. Certainly I was very surprised to find it out, as when I swatched the shadows on my arm I couldn’t help, but to feel a bit disappointed. But things went to the opposite direction when I applied the eyeshadows on my eye lids – they were very pigmented and so easy to blend out. Could, please, anyone, explain this? I love all the shades, except for the first one in the third row, the shade “Don’t tell all”. I found it rather hard to apply, plus the glitter pieces were a bit too chunky. Other than that – loved it!
Acu ēnu paraugi, kas tika “noswatchoti” uz manas rokas, noteikti neattaino to cik lieliskas ir šīs acu ēnas. Goda vārds, pirmo reizi dzīvē ir tā, ka paraugi uz pirksta vai rokas ir blāvāki nekā uzklājot uz plakstiņa. Tas tiešām bija ļoti liels pārsteigums, jo uzklājot acu ēnas uz rokas manī pavīdēja vilšanās sajūta, jo pigmentācija nebija no tām augstākajām, bet uz plakstiņiem gadrīz diametrāli pretēja situācija. Vai kāds to var izskaidrot? Man ļoti patīk visi toņi, izņemot toni trešājā rindā, labajā pusē, jeb tonis “Don’t tell all”. Tas bija salīdzinoši ciets un tam bija pārāk lieli spīdumu gabaliņi, kā arī uz plakstiņa uzklājās ar lielām grūtībām.
MAC atsauksmes
MAC Prep + Prime review
I think that this is such an interesting product! I love using it under my foundation in order to highlight different parts of my face. My most favorite way to use this highlighter is under my concealer as it does a great job in hiding those blue circles as well as brightening up my eyes. Plus it makes the application process of concealer that much easier. Is it really a big necessity in your makeup routine? Probably not. But it surely does fit into the ‘nice to have’ category.
Šis, manuprāt, ir interesants produkts, jo klāju to zem tonālā krēma, lai izgaismotu dažādas sejas daļas. Piemēram, esmu iepraktizējusies to uzklāt zem konsīlera, lai vēl vairāk izgaismotu ādu zem acīm un padarītu konsīlera uzklāšanu daudz reiz vieglāku un patīkamāku. Foršs produkts! Vai es teiktu, ka šis ir izgaismotājs ir dzīves nepieciešamība? Droši vien, ka nē. Bet, manuprāt, tas lieliski ierindojas kategorijā ‘nice to have’.
MAC pro long wear waterproof liner review
MAC pro long wear waterproof liner
This is cetainly a product that has intrigued me and that I have grown to like a lot! What is so interesting about it? Well, let me tell you – the formula. The formula is, honestly, amazing – it is so easy to apply the product and it has such a nice pigmentation. But what I love the most about it, is the fact that in matter of seconds you will not be able to move the product anywhere, which means that it will stay untouched throughout the day and only removed with the help of  makeup remover. My favorite way of using it is on my upper and lower lid. How much fun is replacing the classic black liner with a silver one? And I certainly love creating graphic lines on the lower lid. 
Šis ir ļoti, ļoti interesants produkts, kas ir man arī ļoti iepaticies. Kas ir tik interesants? Tā formula. Uzklāt šo produktu ir patiešām elementāri – tas tik viegli padodas un pludinās, kā arī tam ir izcila pigmentācija. Bet mani visvairāk uzrunāja tas, ka pāris sekunžu laikā produkts sacietē (nepārspīlējot, protams) un to izkustināt no vietas var tikai acu ēnu noņēmējs. Pašlaik mīļākais veids kā to pielietot ir zīmējot sudraba līnijas – gan uz augšējās plakstiņu daļas (ir tiešām forši nomainīt ierasto melno laineri uz sudraba), gan arī uz apakšējos, veidojot interesantus sudraba, grafiskos elementus.
MAC Vibe tribe nail polish review
MAC Vibe tribe nail polish review
The last, but certainly not the least product I wanted to talk about in today’s blog post is the nail polish from Vibe Tribe collection in shade Blazing Hot. First of all, I am totally obsessed with the gorgeous packaging, both the bottle and the box – fantastic colour combination and use of graphic elements. Secondly, I have fallen in love with the beautiful hot orange colour. And I have to mention that I received many compliments about the colour from my family and friends. Plus, even my boyfriend said that it looks nice (he usually doesn’t notice these things). I would have liked the brush to be a bit thicker as I did have to apply the nail polish three times to cover my whole nail. The polish remained on my nails for about 4 days till it started chipping – which is not a lot, but not a little either.
Pēdējais produkts par ko es vēlos pastāstīt šodienas rakstā ir Vibe Tribe kolekcijas nagu laka tonī Blazing Hot. Visvisvairāk man patīk nagu lakas iepakojums (gan pudelīte, gan kastīte) – fantastisks krāsu un elementu salikums. Otrā lieta, kas man ļoti patīk ir nagu lakas krāsa – saņēmu ļoti daudzu komplimentus par vasarai ideāli piemēroto nagu laku, gan arī atzinīgu novērtējumu no drauga 🙂 Manuprāt, nagu lakai prasījās nedaudz parocīgāka otiņa, jo, manuprāt, tā ir par smalku un, lai to uzklātu uz visa naga ir nepieciešams aptuveni trīs reizes. Par noturību runājot – laka uz maniem nagiem turas aptuveni 4 dienas, kas nav ļoti daudz, bet tajā pat laikā nav arī ļoti maz.
-MORE FROM THE VIBE TRIBE-
!function(doc,s,id){ var e, p, cb; if(!doc.getElementById(id)) { e = doc.createElement(s); e.id = id; cb = new Date().getTime().toString(); p = ‘//shopsensewidget.shopstyle.com/widget-script.js?cb=1465236944635?cb=’ + cb; e.src = p; doc.body.appendChild(e); } if(typeof window.ss_shopsense === ‘object’){ if(doc.readyState === ‘complete’){ window.ss_shopsense.init(); } } }(document, ‘script’, ‘shopsensewidget-script’);
~With love~
Maddie

8 Comments

  • June 6, 2016 / 18:56

   Thank you Rasa for your comment! Yess, I am in love with the design of the Vibe Tribe collection <3

 1. June 7, 2016 / 12:49

  oh my wow!!!! such amazing products Maddie! MAC never fails! they will surely do great! would love to buy from them, always 🙂

  love lots,
  Tin

  mypoeticisolation.blogspot.com

  • June 13, 2016 / 18:40

   MAC for sure never fails. I have always been very impressed by the quality of their products!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?