Makeup look | Sweet pastels

Pastel pink and blue makeup
When you least expect it – life happens. Well, in this case not exactly life, but boyfriend coming home with a two months old kitten. This is how my boyfriend decided to “surprise” me on last Friday. Why did I put surprise in quotation marks? Well, because in this case this wasn’t actually a great surprise, it was rather a sad surprise for me, because I’ve been telling my boyfriend for the longest time ever how much I want my own dog – doesn’t matter young or old. I was even planning on adopting one from the animal shelter. And I am completely honest with you when I say that I am not particularly keen on cats and that a lot of times they actually annoy me – yeah, even my own cat (I lived together with my parent’s cat Fleur for 4 years). You can judge me if you want to, but I am just not a cat person and I do believe that there are many people like me. Me and my boyfriend had already talked of taking/buying a dog – we had discussed all the details as in the breed, gender etc., therefore, this suprise surely was not expected. Anyways, of course, my heart is slowly warming up to the kitten (how can you not? he is such a grey-blue eyed cutiepie), whose name by the way is Michelangelo and I am coming to the terms with the fact that I’ll have to postpone a dog. Plus, meanwhile I can still visit Kate ar my parents, who I truly adore. 
Have you ever been surprised like this? Or have you surprised anybody with a pet?
P.S.
As promised on theBalm review, in today’s makeup look I am wearing the beautiful Mary-Lou Manizer highlighter.
LV
Kad vismazāk to gaidi, dzīve Tev sagādā pārsteigumu. Ok, pārfrāzēšu – nevis dzīve, bet draugs un nevis pārsteigums, bet gan mazs divus mēnešus vecs kaķēns. Šādā veidā draugs mani “pārsteidza” pagājušajā piektdienā. Kāpēc vārdu pārsteidza ieliku pēdiņās? Tāpēc, ka šoreiz man šis nebija viens no tiem pārsteigumiem, kas iepriecināja, bet gan pretēji – saskumdināja, jo draugam jau ļoti ilgu laiku teicu, ka vēlos paņemt suni – vienalga jaunu vai vecu, bet suni. Apsvēru pat iespēju paņemt sunīti no patversmes. Kā arī godīgi atzīšos un teikšu, ka neesmu kaķu cilvēks, un mani kaķi kaitina – jā, arī savējie (ar manu vecāku kaķi kopā nodzīvoju četrus gadus). Kā arī, domājot par suni, ar draugu jau bijām jau vienojušies par visu – vecumu, dzimumu, šķirni u.tml. un šeku reku pārsteigums kaķēna formātā. Protams, esmu jau paguvusi iemīļot mazo razbainieku (ieskatoties viņa pelēkzilajās acīs, katru reizi pieķeros viņam vēl vairāk), bet sirsniņa tomēr vienalga skumst pēc tā, ko patiešām vēlos. Bet nu tikmēr dodos ciemos pie vecākiem un priecājos par Keitiņu, kā arī mierinu sevi ar domu, ka tad, kad kaķēns, kura vārds, starp citu ir Mikelandželo, paaugsies, varēšu piepildīt arī šo sapni. Vai Tev kādreiz dzīvē ir kāds šādi pārsteidzis vai arī Tu esi kādu šādi pārsteidzis/usi?
P.S.
Kā solīju theBalm atsauksmju rakstā, šodienas grima tēlā esmu iekļāvusi manu nu jau ļoti iemīļoto sejas izgaismotāju.

Summer makeup
Pink hair don't care
Call me Maddie
Pastel colour makeup
-FACE-
-MORE PASTELS-
!function(doc,s,id){ var e, p, cb; if(!doc.getElementById(id)) { e = doc.createElement(s); e.id = id; cb = new Date().getTime().toString(); p = ‘//shopsensewidget.shopstyle.com/widget-script.js?cb=1470323407950?cb=’ + cb; e.src = p; doc.body.appendChild(e); } if(typeof window.ss_shopsense === ‘object’){ if(doc.readyState === ‘complete’){ window.ss_shopsense.init(); } } }(document, ‘script’, ‘shopsensewidget-script’);

P.S.S.
How do you like the pink temporary hair? I am personally in love with them and loove the fact that it is so easy to change your appearance + no commitment.
P.S.S.
Kā jums patīk mani rozā mati, kas starp citu ir īslaicīgi un izmazgāsies trīs mazgāšanas reizēs. Man ļoti patīk tas cik viegli var spēlēties ar savu izskatu un tas, ka tam nav ilglaicīgu seku.
Pastel pikn hair
~With love~
Maddie

11 Comments

  • August 4, 2016 / 20:21

   Aww Azu, as always you are so sweet!
   Thank you! <3

 1. August 4, 2016 / 19:29

  mazais paaugsies un piepildīsi savu sapni, jo, ja ļoti tic, tad sapņi agrāk vai vēlāk piepildās 🙂

  mati -ļoti vasarīgi un Tev piestāv 🙂

  • August 4, 2016 / 20:24

   Noteikti Tev piekrītu 🙂 Un galu galā pašas labākās lietas notiek negaidot, vai ne? 🙂
   Paldies! 🙂 Pats foršākais, ka ātri izmazgājas un ir iespējams paeksperimentēt!

  • August 8, 2016 / 16:26

   Aww, thanks Samantha! 🙂
   It's nice to change things up from time to time!

  • August 8, 2016 / 16:27

   That's such a sweet story <3
   I bet the kitten has the best home now 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?