Friday Ebay bargains #133 | Review of 8pcs makeup brush set

Makeup brushes from Ebay dupe for Zoeva
I have received almost everything I ordered on Ebay from the blog post that you might remember I posted couple of weeks ago. I am still waiting for one sunnies, phone case and watch, but other than that, everything has arrived. Including the gorgeous makeup brush set that certainly was one of the items I was eager the most to receive.
LV
Esmu saņēmusi gandrīz visas lietas, kuras pasūtīju Ebayā kādu laiku atpakaļ – iespējams atminies šo rakstu, kurā visu apkopoju. Vēl joprojām gaidu vienas saulesbrilles, telefona vāciņu un arī pulksteni, bet pārējo esmu saņēmusi un gandrīz ar visu esmu ļoti apmierināta. Šodien esmu izvēlējusies pastāstīt par šo skaisto otiņu komplektu, kas noteikti bija viena no tām lietā, kuru saņemt vēlējos visvairāk. 
Zoeva makeup brushes dupe
As I already mentioned it in the first article, these brushes can be considered as a dupe to the Zoeva brushes, which actually is one of the reasons why I bought them in the first place because the Zoeva brushes are relatively expensive and I was very intrigued to see how good are the Ebay ones. Previously, I have ordered brushes from Ebay two times, therefore, if you are interested you can read more here and here. All in all, I can definitely give these makeup brushes and big plus, because as I said I am in love with the design and the fact that they look more expensive than they actually are. Almost all of those brushes have become a part of my daily makeup routine. Though, there were some negative aspects as well, for example, some of the brushes didn’t impress me at all, but more about each type of brush read down below.
Kā jau to minēju pirmajā rakstā, tad šīs otiņas ir ļoti, ļoti līdzīgas Zoeva otiņām, kas noteikti bija arī viens no iemesliem kāpēc tās iegādājos, jo Zoeva otiņas ir salīdzinoši dārgas un biju ļoti ieintriģēta redzēt kādas tad būs tieši šīs otiņas, jo no Ebay kosmētikas otiņas esmu pasūtījusi jau divas reizes (raksts šeit un šeit). Lielās līnijās varu teikt to, ka šis otiņu komplekts ir +/- atzīmi, jo pirmkārt, man ļoti, ļoti, ļoti patīk dizains, jo tas izskatās daudz dārgāks nekā komplekts maksā, kā arī bija otiņas, kas ir patiešām lieliskas un ir kļuvušas par manu ikdienas kosmētikas rutīnas sastāvdaļu. Bet tajā pat laikā ir arī otiņas, kas ir diezgan liela vilšanās un vēlreiz es tādas noteikti nepirktu. Bet par visu pēc kārtas, jo zem katras otiņas veida esmu apkopojusi mini atsauksmi.
Makeup brushes bought on Ebay
Foundation brush – Powder brush – Contouring brush
In the set you can find three face brushes – foundation brush, powder brush and contouring brush. The two biggest brushes are amazeballs! Those are my absolute favorites from the set because of how qualitative, soft and tender they are. I can hands down say that I might not spot a difference between these and, for example, the Morphe Brushes brushes. The contouring brush in my opinion is too inconsistent and the bristles are not as precise as they should be for a contouring brush. But all in all, I do recommend these.
Komplektā ietilpst trīs sejas kosmētikas uzklāšanai paredzētas otiņas – tonālājam krēmam, pūderim un konturēšānai. Abas lielākās otiņas ir lieliskas! Tās ir manas mīļākās no visām astoņām, jo ir viskvalitatīvākās, maigākās un mīkstākās. Goda vārds nevarētu pateikt atšķirību starp šīm un, piemēram, Morphe otiņām. Konturēšanas otiņa, manuprāt, ir pārāk nelīdzena un neviendabīga, jo tās sariņi nav pavisam precīzi, kā tas konturēšanai ir nepieciešams. Bet kopumā šīm otiņām dodu treknu plus zīmi.
Ebay brushes review
Tapered blending brush – Large shader brush – Shader brush
I was kind of disappointed with the first two brushes (the ones in the front) because they are inconsistent and the bristles are kind of all over the place. They are very soft, but not as soft as for example, the already mentioned Morphe Brushes brushes. The third brush definitely impressed me more than the first two ones because it is more dense and I can actually use it in my makeup routine. The bristles are very, very soft, but I find them a bit too stiff. 
Pirmās divas otiņas no priekšpuses bija vislielākās vilšanās, jo tās ir neviendabīgas un to sariņi spurojas uz visām pusēm. Sariņi ir mīksti, bet ne tik mīksti kā, jau manis minētajām Morphe Brushes otiņām. Savukārt trešā otiņa, manuprāt, ir nedaudz par cietu, bet tai ir krietni labāka konsistence nekā abām pārējām un to noteikti ir iespējams izmantot acu ēnu uzklāšanā. Piebildīšu, ka tai ir ļoti mīksti, patīkami sariņi. 
Review of Ebay brushes
Angled liner brushes
These are two really good brushes that I have already implemented in my daily beauty routine. The one with brown bristles I mostly use to define and fill in my brows, whereas the other one I use in case I need to draw and/or blend out a precise line. 
Šīs arī ir divas lieliskas otiņas, jo abas varu izmantot savā ikdienas grima rutīnā. Otiņu ar brūniem sariņiem izmantoju, lai uzvilktu/uzkrāsotu savas uzacis, savukārt otru otiņu izmantoju, tad, ja acu ēnu grimā ir nepieciešams novilkt/izpludināt precīzas līnijas. 
I honestly can’t stop admiring the beauty of these makeup brushes and the design. Truthfully, I could only use them as a decor on my vanity and still be pretty much stoked! 🙂
Have you ever ordered makeup brushes on Ebay? What has your experience been?
Vēl joprojām nevaru beigt priecāties par skaisto dizainu! Principā šīs otiņas varētu lietot vien dēļ to skaistā izskata, jeb kā mana kosmētikas galdiņa interjera priekšmetu! 
Vai esi kādreiz mēģinājis/usi otiņas no Ebay? Kāda ir bijusi Tava pieredze?
~With love~
Maddie

10 Comments

  • September 19, 2016 / 19:31

   The price is definitely veeeery friendly 🙂

  • September 19, 2016 / 19:32

   They are! 🙂
   Let me know whether you like them!

 1. September 20, 2016 / 04:08

  They definitely look stunning! And I mean for that price you don't really have high expectations!

  xx SofiaaDot
  sofiaadot.wordpress.com

 2. September 21, 2016 / 15:26

  Skaistas, cerams ka bus ari kvalitativas pec ilgakas lietoshanas! 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?