Three super easy manicure ideas with the Kinetics Nordic Blue collection

Nordic Blue collection Kinetics
One of my favorite nail polish brands Kinetics has come out with a new gorgeous collection called Nordic Blue. The Nordic Blue collection offers eight fashionable colors inspired by
the wild, majestic nature and noble, proud people of Scandinavia. I think that the collection is definitely perfectly suited for fall as it has those down to earth tones and also for the upcoming winter with the blues and violets.
#346 “Nordic Blue,” an azure that leads the collection, pairs perfectly with #345 “Iceland Grey”
to create an ode to the true Nordic spirit.
The bright accent of the range is #343 “Power of Fire,” a blazing pink, while #341 “Pearl Hunter,”
a milky rose, and #342 “Satin Cold,” a creamy color with a light shimmer, balance the collection
with a lighter touch.
#348 “Goddess,” a deep burgundy, and #347 “Kingdom of Ice,” a dark blue, provide a classic
harmony for autumn’s boldest fashion statements. I have tos say that do love the names of the nail polishes and they definitely have a strong associations with the Nordic lifestly. When I first read the names, for some reason my mind kind of started thinking about the Game of Thrones. Haha, am I the only one? 🙂
LV 
Kinetics ir nācis klajā ar jaunu patiešām burvīgu kolekciju ar nosaukumu Nordic Blue. Nordic Blue kolekcija sastāv no astoņiem dažādiem toņiem, kas ir radīti iedvesmojoties no Skandināvu lakonisma, dabīguma un majestātiskuma. Manuprāt, kolekcija ir lieliski piemērota rudenim, jo tajā ir sastopami siltie brūnganie toņi, gan arī ziemai ar kolekcijā sastopamajiem zilajiem un violetīgajiem toņiem. 
#346 “Nordic Blue” debeszilais kolekcijas vadošais tonis lieliski saskaņojas kopā ar #345 “Iceland Grey” veidojot īstenu odu Ziemeļu garam. Kolekcijas košais akcents ir liesmojoši rozā #343 “Power of Fire”, kamēr #341 “Pearl Hunter” piedod maigumu ar pienainu rozā nokrāsu un #342 “Satin Cold” krēmīga krāsa ar nelielu spīdumu balansē kolekcijas gaišo pieskārienu. #348 “Goddess” tumšais burgundietis un #347 “Kingdom of Ice” tumši zilais tonis kolekcijai piedod klasisku harmoniju rudens spilgtākajiem modes kliedzieniem. Manuprāt, nosaukumi nagu lakā ir izdomāti lieliski un pilnībā atbilst ziemeļnieciskajam šarmam. Pirmo reizi, kad izlasīju nosaukumus mans prāts aizceļoja domās par Game of Thrones. Haha, vai es esmu vienīgā? 🙂
Kolekciju var iegādāties veikalos Douglas, Stockmann un salonos Kolonna. Nagu laku cena 6.50 EUR.
Nordic Blue FW 16/17 #kineticsnails #solargel #samecolor:
The collection in my eyes is definitely a success and I am always impressed by the quality and how long lasting the Kinetics nail polishes are. In combination with the Kinetics SolarGel top coat the nail polish lasts on my nails almost up to ten days, which I believe is quite impressive! I have to add that I found the Nordic collection nail polishes tiny bit more liquid-y than the RioRio collection ones as I had to apply three coats in order for my nail to be fully covered . But it’s not a big deal or anything, because the nail polish dries really quickly (in a matter of few minutes) and as I said lasts a really great amount of time.
Today I have prepared three super easy manicures with the help of almost all shades from the Kinetics Nordic Blue collection. As lately I have been kind of obsessed with using dots in my manicure (starting from the tiniest to the biggest ones, shiny, colourful etc.) because I think that they look fun and quirky, plus they freshen up the manicure, I decided to create three different manicures in a similar style. As I said, they are super easy and quick to achieve and if I was able to create them, so are you! I am not a pro when it comes to nail art and I don’t have any nail art tools, therefore, I had to get creative and look around the house to see what I can find. In the end I used q-tips and bobby pins to create the dot effect. Though, I am planning on fixing the non existant manicure tools situation and I have already found some bargains on Ebay as in this set, these stickers and this dot maker that I have listed in my “next to buy” list. 
Kolekcija manā acu skatījumā noteikti ir izdevusies un mani vienmēr iepriecina Kinetics nagu laku kvalitāte un noturība. Kombinācijā ar Kinetics Solar Gel virskārtu, nagu lakas uz maniem nagiem turas ne gluži desmit dienas, bet tuvu tam. Piebildīšu to, ka salīdzinājumā ar RioRio kolekciju, šīs kolekcijas lakas man liekas par kapeiku šķidrākas un, lai pilnībā noklātu nagu bija nepieciešamas trīs kārtas ar laku (izteiktāk tas gan bija tieši gaišajiem toņiem). Problēmas tas par laimi nerada, jo nagu laka ļoti ātri nožūst (pāris minūšu laikā) un kā jau minēju uz maniem nagiem turas lieliski.
Šodien esmu sagatavojusi trīs pavisam, pavisam vienkāršus manikīrus, kuros esmu izmantojusi gandrīz visas Kinetics Nordic Blue kolekcijas nagu lakas. Tā kā pēdējā laikā man savu manikīru patīk atsvaidzināt tieši ar punktiņiem (lieliem, maziem, krāsainiem, spīdīgiem…), tad šodien jums parādīšu trīs dažādus, bet vienota stila manikīrus, kurus izveidot bija super vienkārši un, ja reiz bija pa spēkam man, tad noteikti būs arī Tev! Tā kā neesmu nagu mākslas meistare un manā rīcībā nav visi manikīra gadžeti, tad ļāvos improvizēt ar sadzīvē atrodamajām lietām, jeb vates kociņiem un matadatām. Bet tā kā vēlos upgreidot savas spējas un prasmes, Ebay’ā esmu jau šo to nolūkojusi, piemēram manā “Next to buy” sarakstā jau atrodas šis komplekts, šīs uzlīmes un šis punktiņveidotājs.
Easy manicure idea
Fall trends manicure
Nail polishes used – Under a Spell and Iceland Grey
Easy trendy manicure idea
Fall manicure idea
Nail polishes used – Pearl Hunter, Power of Fire and Goddess
Kinetics nail polish manicure
Nordic Blue collection Kinetics
Nail polishes used – Pearl Hunter, Nordic Blue and Kingdom of Ice
These four are for sure my four favorite shades of this collection:
Šīs četras nagu lakas noteikti ir manas kolekcijas favorītes:

Mickey for sure finds the whole process very entertaining, therefore, I just had to share these pictures with you! 🙂
Mikijam viss šis process, pats par sevi saprotams, bija ļoti interesants, tāpēc nevarēju nenopublicēt šīs bildes! 🙂
Life of Maddie
Which manicure do you like the best? 
Kurš manikīrs Tev patika vislabāk?
~With love~
Maddie

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?