September/October beauty favorites

September october beauty favorites
Both September and October have just skipped by in a heartbeat and only now – at the end of October I realized that I haven’t published my September favorites. As October is clearly coming to an end, in today’s article I decided to share with you beauty favorites from both the two past months.

LV

Gan septembris, gan arī daļa no oktobra ir paskrējusi garām vienā skrējienā un tikai oktobra beigās attopos, ka neesmu publicējusi savus septembra favorītus. Tā kā nu jau arī oktobris iet uz otro pusi, tad nolēmu šos divus mēnešus apkopot un blogā atspoguļot divu mēnešu skaistumkopšanas un kosmētikas favorītus.
Morphe Brushes #35OS eyeshadow review
There was no way that this eye shadow palette wouldn’t make it’s way into the monthly favorites, because for the last two months I have literally been using it non stop. This eye shadow palette has undeniably become my fall go-to palette because of the gorgeous warm tone colour choice as well as insane quality and pigmentation. Of course, I love using this eye shadow palette in combination with my 350M palette. I seriously couldn’t recommend it more.
Manuprāt, šīs paletes atrašanās manā favorītu topā noteikti nav nekāds pārsteigums, jo to pēdējo divu mēnešu laikā esmu pieminējusi ļoti daudzas reizes. Un, protams, ne velti, jo šī acu ēnu palete ir viena no manām go-to rudens acu ēnu paletēm, pateicoties burvīgajai silto toņu izvēlei un lieliskajai acu ēnu pigmentācijai. Protams, lietoju to kombinācijā ar arī jau pieminēto 35OM paleti. Silti, silti iesaku!
Urban Decay Setting spray review
I was truly happy when Urban Decay entered the Latvian market and that we finally are able to purchase UD makeup. I, myself, already have a few of UD products and I can only say the best things about them. This sample/travel size setting spray is already empty and I am definitely thinking of buying it in full size since it did help my makeup last longer as well as stay put in one place.
Mani patiešām pārņēma neviltots prieks par to, ka Urban Decay kosmētiku ir iespējams iegādāties Latvijā. Man pašai ir jau pāris Urban Decay produkti un godīgi varu teikt tikai un vienīgi to pašu labāko. Šis sample/travel size sprejs jau ir iztukšots un noteikti nopirkšu to arī pilnā izmērā, jo tas mana grima noturību neapšaubāmi paildzināja, kā arī palīdzēja visam atrasties tieši tajās vietās, kur tam ir paredzēts. 
Schwarzkopf oil hairtherapy shampoo review
Ahh, these shampoos are absolutely charming! I am truly in love with their scent. I do like all four of them, but my favorite has to be the one with rose oil. Each and every shampoo is meant for a different hair type and purpose. For example, the rose oil shampoo is meant for very dry and damaged hair; the barbary fig oil shampoo is meant for dry and brittle hair; the marula oil shampoo is meant for thin to normal hair, whereas the argan oil shampoo is meant for normal to thick hair. After summer my hair definitely needed some damage control and serious moisturising, because we all know that sun makes your hair dryer and bleaches them a little. Therefore, this shampoos for me arrived just in time to give my hair a recovery if you can say so.
Ahh, šie šampūni ir vienkārši burvīgi – esmu pavisam iemīlējusies to smaržā. Man ļoti, ļoti patīk visi četri, bet par favorītu izvēlos šampūnu ar rožu eļļu. Katrs no šampūniem ir paredzēts dažādiem matu veidiem/mērķim. Piemēram, šampūns ar rožu eļļu ir paredzēts ļoti sausiem un bojātiem, matiem; šampūns ar kaktusu vīģu eļļu ir paredzēts sausiem un trausliem matiem; šampūns ar marulas eļļu paredzēts plāniem, normāliem matiem, savukārt šampūns ar argāna eļļu paredzēts normāliem un bieziem matiem. Mani matiem pēc vasaras noteikti bija nepieciešams damage control, jo kā jau tas ir zināms – saule matus sausina un balina. Tāpēc šie šampūni pie manis atnāca tieši laikā, lai pabarotu un mitrinātu manus matus.
essence velvet matte lipstick review
Lately essence has been surprising me with their great product quality and these lipsticks are no t an exception. The price of the lipsticks is ridiculously friendly and as I already mentioned before, the quality is even better. I really like how comfortable they feel on my lips throughout the day and that they didn’t dry up my lips which is common for many matte lipsticks.
essence pēdējā laikā nebeidz mani pārsteigt ar savu produktu kvalitāti un šīs lūpu krāsas nav izņēmums. Cena šīm lūpu krāsām ir ļoti, ļoti draudzīga un kvalitāte kā jau minēju ir lieliska! Šī lūpu krāsa uz manām lūpām jūtas ļoti komfortabli un ērti visas dienas garumā. Ļoti priecēja tas, ka tā absolūti nesausina lūpas, kas ir raksturīgs ļoti daudzām matētajām lūpu krāsām.
Catrice inside eye kohl kajal review
I have no idea why I haven’t included this eye pencil in my favorites earlier, because it’s amazing! It is definitely the best eye pencil which is meant for inside eye application that I have ever used. I am using it on my upper lid, under the lash line in order for it to appear thicker.
Nav ne jausmas kāpēc šo acu zīmuli neiekļāvu savos favorītos vēl ātrāk, jo tas ir lielisks! Viennozīmīgi labākais acu zīmulis, kas ir paredzēts iekšējās plakstiņu līnijas iekrāsošanai. Zīmuli parasti uzklāju uz augšējā plakstiņa, zem skropstām, lai tās vairāk izceltu un vizuāli padarītu biezākas.
Kinetics SolarGel review
I don’t think it is necessary for me again to introduce you to the Kinetics nail polishes as I reviewed their Nordic Blue collection quite recently. The shade “Iceland Grey” has been my “it” shade for these last two months as I have been wearing more than any other nail polish or shade.
Uzskatu, ka man nav vēlreiz nepieciešams iepazīstināt ar Kinetics nagu lakām, jo vēl salīdzinoši nesen jums pastāstīju par Kinetics Nordic Blue kolekciju. Tieši šis tonis “Iceland Grey” manus nagus rotā un manas acis priecē visbiežāk.
essence satin touch blush review
This is yet another great example of how good some of the essence products are as I’ve been totally loving this satin touch blush in shade Satin Coral. I think it is the perfect shade for early fall as it has those peachy undertones which just highlights your summer sun kissed skin beautifully. I am still using this blush as my face still has some traces of tan, but I believe that in November I’ll be using more pinky blushes which go better together with a paler skintone.
Vēl viens spilgts piemērs essence produktu kvalitātei, jeb jaunais essence vaigu sārtums ar satīna finišu. Patiešām burvīgs produkts, kas lieliski noderēja pēcvasaras periodā, kad mana ādai vēl joprojām bija saules noskūpstītais iedeguma efekts. Vēl joprojām lietoju šo persiku nokrāsas toni, bet pieļauju, ka drīzumā pāriešu uz vaigu sārtumu ar rozīgākiem apakštoņiem, jo āda ar katru dienu kļūst bālāka. 
MADARA Cosmetics lip blam review
I am always following the news and new products from Latvian skincare brand MADARA Cosmetics with curiosity  as it is one of my favorite Latvian skincare brands. A few weeks ago I actually had the chance to visit their factory and with my own eyes see how their products are being made. It was a really cool and interesting experience. In this event I also had the opportunity to find out more information about one of their newest products – their lip balm with plum scent. I simply cannot imagine fall without a lip balm in my purse, therefore, this lip balm has been the one I’ve been reaching for the most. I really love the design of the packaging (simple, yet effective), the scent and the texture. The lip balm has a very light plum scent which is not too overpowering or annoying, the texture is very light and soft just in the right thickness as you can easily and evenly spread the lip balm on your lips. The only negative aspect I have to mention is the fact that the lip balm isn’t very long lasting and I found myself reapplying it more than some of my other lip balms.
Vienmēr ar ļoti lielu interesi sekoju līdzi pašmāju zīmola MADARA Cosmetics jaunumiem. Pirms pāris nedēļām man bija lieliska iespēja paviesoties arī MADARA’s ražotnē un savām acīm ieraudzīt to kā tad top šī zīmola produkti. Šajā reizē iepazinos arī ar vienu no MADARA jaunumiem – lūpu balzāmiem ar plūmju smaržu. Tā kā rudeni nevaru iedomāties bez lūpu balzāma, tad tieši šis bija tas lūpu balzāms, kuru esmu lietojusi visbiežāk. Man ļoti patīk dizains (vienkāršs, bet efektīvs), smarža un arī tekstūra. Balzāms viegli, bet ne uzmācīgi smaržo pēc gatavām, nobriedušām plūmēm, savukārt tekstūra ir ļoti maiga un, manuprāt, atbilstošā biezumā, lai produktu varētu vienmērīgi uzklāt uz lūpām. Vienīgais mīnuss, ko piefiksēju bija tas, ka balzāmam nedaudz pietrūkst noturība un to nepieciešams bieži atjaunot.

What are your September/October favorites?
Kuri ir Tavi septembra/oktobra favorīti?

September october beauty favorites
~With love~
Maddie

18 Comments

 1. October 25, 2016 / 19:17

  loved the photos, those leaves on the back of the products look really nice. And the colours of that palette are really pretty, love it! 🙂

  ropesofpearls.blogspot.pt

  • October 26, 2016 / 20:01

   Thank you Ines! I thought that the leaves would bring a nice vibe to the picture 🙂

  • October 26, 2016 / 20:02

   Ahh, it so is! <3 My favorite palette of fall for sure!

  • October 26, 2016 / 20:05

   Thank you dear Elle! I am sure you'd love the palette as well! 🙂

 2. October 26, 2016 / 05:10

  Looking at how gorgeous you always look, I bet all of those products work wonderfully. Those lippies and eyeshadow colors make me feel so excited! they are very much perfect for Fall! I am happy that you are enjoying the season Maddie dear! 🙂

  love lots,
  Tin

  mypoeticisolation.blogspot.com

  • October 26, 2016 / 20:06

   Ahh, Tin you are the sweetest, you know that?
   I think you would totally rock that eyeshadow palette as well as those lipsticks!
   I am really enjoying myself lately and, even though, I got sick, I am kind of falling in love with fall a bit 🙂

  • October 26, 2016 / 20:07

   I am so glad to hear that you find these posts useful! 🙂
   Thank you Samantha!

 3. October 26, 2016 / 16:44

  Amazing products — I love that eyeshadow palette for fall! And UD's setting spray is the BEST, I wear it every day. Perfect lineup!
  <3
  katsfashionfix.com

  • October 26, 2016 / 20:07

   Yass, I couldn't agree more, I really need to buy it in full size! 🙂
   Thank you for your comment Kat! <3

 4. October 31, 2016 / 08:44

  Love the eyeshadow pallete.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?