New products from MADARA Cosmetics

MADARA Cosmetics new products
I am very happy to write this article, because it means that I have an opportunity to share with you some new products from my favorite Latvian brand MADARA. I already told you about their new lip balm in this article, but today I’ll introduce you to three new MADARA products as well as their super lovely gift set. I just have to mention the beautiful design of each product – they are so beautiful and so well thought out.
LV
Ar lielu prieku rakstu šo rakstu, jo tas nozīmē, ka varu padalīties ar dažādiem mana mīļākā latviešu skaistumkopšanas zīmola MADARA jaunumiem. Par lūpu balzāmu, kā savu favorītu jau pastāstīju pagājušajā mēnesī, tad nu lūk, šomēness iepazīstināšu jūs ar trim MADARA jaunumiem, kā arī dāvaniņu ar produktu duo, kas būs skaisti piemērota Ziemassvētkiem. Ļoti vēlos uzteikt MADARA produktu dizainu – manuprāt, tie ir fantastiski un ļoti pārdomāti.
MADARA Cosmetics SOS Hydra Mask review
I already told you my thoughts about the MADARA SOS line in this article and how much I loved it, therefore, I had very high hopes for the same line’s hydrating mask. My hopes were surely fulfilled because I do like this mask a lot! I was a bit worried about the fact that the mask wouldn’t suit my oily skin type and that it would just enhance the oiliness, but I had no reason to be afraid, because after applying the mask my face felt very soft, nourished and moisturized without making it more oily. I was so happy about that, because there have been so many brands whose products I have stopped using because they made my face feel like a grease ball.
The mask has a very nice, neutral and subtle scent and a light, creamy texture. It is advised to use the mask twice a week (or whenever your skin feels thirsty, dehydrated or tired) for 15 to 20 minutes. After those 15-20 minutes, remove it with a damp tissue or cotton pad.
The mask improves the synthesis of ceramide, averts the loss of water, protects the skin from recurrent dehydration, makes it soft and smooth, renews its glow and healthy appearance. Strongly recommend!
Par SOS līnijas produktiem jau jūsmoju šajā rakstā, līdz ar to liku lielas cerības uz šo mitrinošo sejas masku. Un tās noteikti tika attaisnotas, jo šī maska man ļoti, ļoti patīk! Nedaudz baidījos par to, ka manam taukainās ādas tipam šī maska būs pārāk mitrinoša, bet raizes bija veltas, jo maska sejas taukošanos noteikti nepastiprināja. Un tas mani ļoti priecē, jo zinu, ka arī taukainai ādai ir nepieciešama mitrināšana, bet tik daudzu zīmolu produkti tikai vēl vairāk pastiprina ādas taukošanos un sekojoši man ir ļoti daudzi sejas produkti, kurus nelietoju tieši šī iemesla dēļ.
Maskai ir ļoti patīkama, neitrāla un neuzbāzīga smarža un tai ir viegla, krēmīga konsistence. Masku ir ieteicams lietot divas reizes nedēļā (vai arī ikreiz, kad āda jūtas izslāpusi, dehidrēta vai nogurusi) uz 15-20 min, pēc tam to ir jānoņem ar mitru salveti vai vates plāksnīti. Maska uzlabo keramīda sintēzi, novērš ūdens zudumu, pasargā ādu no atkārtotas dehidrācijas, padara to gludu, maigu un atjauno tās mirdzumu un veselīgo izskatu. 
Noteikti iesaku!
MADARA Cosmetics cleansing milk review
Hmmm… I was very intrigued to try out this cleansing milk, but I honestly have to say that I was disappointed with it. First of all, one of the ingredients is alcohol which I don’t think goes hand in hand with the product as it’s said that the cleansing milk is moisturizing and calming. My skin felt irritated after using it and red spots appeared on my cheeks, especially under the eyes. Secondly, the company states that the cleansing milk removes makeup effectively, but I am not sure whether I agree with this statement, because I did cleanse my whole face and it visually appeared clean, but as an experiment I dampened a cotton pad with micellar water and cleansed the face again and it appeared that my face still had lots of traces of makeup.
Hmmm… Šo pieniņu biju ļoti ieintriģēta pamēģināt, bet atzīšos, ka esmu nedaudz vīlusies tajā. Pirmkārt, pieniņa sastāvā ir alkohols, kas, manuprāt, īsti neiet kopā ar produkta būtību, jo ir minēts, ka pieniņš ir mitrinošs un nomierinošs. Manai ādai pieniņš nepatika un uz vaigiem, it sevišķi zem acīm parādījās mazi sarkani pleķīši. Otrkārt, ir minēts, ka pieniņš efektīvi noņem dekoratīvo kosmētiku. Ja par micelāro ūdeni šim apgalvojumam varu piekrist pilnībā, tad apgalvojumam par šo pieniņu nepiekrītu. Ar pieniņu notīrīju pilnībā visu seju un kaut arī man tā likās tīra, eksperimenta pēc paņēmu vēl vienu vates plāksnīti, samitrināju ar micelāro ūdeni un pārliecinājos, ka uz sejas vēl bija palikušas diezgan daudz dekoratīvās kosmētikas pēdas.
MADARA Cosmetics deodorant review
I had already used a different MADARA deodorant, but it just didn’t convince me, even though, a lot of people rave about it and it is known internationally. So with that being said, I do like this deodorant a lot! It is very soft and gentle, easy to apply and it doesn’t dry up my skin. I’ve been using it daily and I can only say positive things about it. Though, I am not sure that it’s very suited for those stressful, chaotic days, because you do sweat more and if you are using this deodorant you will need to freshen up.
EFFECT:
• Neutralizes microorganisms that cause the unpleasant scent
• Renews the wellness of skin
• Averts the irritation and protects from the harmful environmental effects
• Averts the tightness of skin and the feeling of irritation
The deodorant is ideally suited for dry and a bit sensitive skin, as well as vegans.
Esmu jau iepriekš lietojusi citu MADARA dezodorantu, bet godīgi sakot ļoti lielā sajūsmā par to nebiju, kaut gan zinu, ka par to ļoti daudziem tas patī k un tas ir atzīts arī starptautiskā līmenī. Bet par šo dezooerantu ir pavisam cits stāts, jo tas man patīk – ļoti! Dezodorants ir ļoti maigs, viegli uzklājas un nesausina ādu. Lietoju to ikdienā un varu teikt tikai to pozitīvāko. Vienīgais tas varbūt nav tik piemērots saspringtākām dienām, jo tad sviedri izdalās pastiprinātāk un ir nepieciešams dezodorantu atjaunot vai arī izmazgāt paduses. 
IEDARBĪBA:
• Neitralizē  mikroorganismus, kas izraisa nepatīkamo aromātu
• Atjauno ādas labsajūtu
• Novērš kairinājumu un pasargā no vides kaitīgās ietekmes
• Novērš savilktas ādas un kairinājuma sajūtu
Ideāli piemērots sausai un nedaudz jutīgai ādai, kā arī vegāniem.
MADARA Cosmetics Happy Skin Essentials set
Happy Skin Essential Set
The set contains two products – Micellar Water and Oil-to-Milk scrub all wrapped up in the most beautiful packaging which actually is a bird feeder. What a truly lovely idea & perfect gift for Christmas!

Komplektā ir divi pilnizmēra produkti – micelārais ūdens un sejas skrubis. Abi produkti ir iepakoti skaistā iepakojumā, kas izrādās ir saliekamā putnu barotava. Manuprāt, burvīga ideja un lieliska Ziemassvētku dāvana!

MADARA Cosmetics Happy Skin Essentials set

Micellar Water

This is the first time I am using the MADARA Micellar Water and I am even frustrated about that because I wish I had found this micellar water sooner. The product is amazing, it has no problems with removing my makeup (though, black eye liner is a bit more challenging), it doesn’t irritate my skin and it has  very neutral scent. The only negative aspect I can mention is the packaging. It has a very small hole through which the water pours out, you can’t really squeeze the bottle, therefore, you have to awkwardly shake the bottle to make the cotton pad damp. But regardless of the issue with the packaging, I do recommend this natural and organic product which is also suitable for vegans.
Šī ir pirmā reize, kad manā rīcībā ir nonācis MADARA micelārais ūdens un pilnīgi žēl, ka noticis tas ir tik vēlu, jo šis kosmētikas noņēmējs ir patiešām lielisks! Tas bez problēmām noņem sejas un acu kosmētiku (ar melno laineri nepieciešama nedaudz lielāka piepūle), tas negrauž un nekairina ādu kā arī tam ir ļoti neitrāla smarža. Tiešām vienīgais mīnuss, ko varu minēt ir produkta neparocīgais iepakojums, jo tam ir ļoti mazs caurumiņš pa kuru tek ārā produkts, kā arī pudelīti ar grūtībām ir iespējams saspiest. Respektīvi, sanāk uzmanīgi kratīt pudelīti, lai samitrinātu vates plāksnīti. Visādi citādi noteikti iesaku šo dabīgo un organisko micelāro ūdeni, kas arī ir piemērots vegāniem.
I already told you my thoughts about this oil to milk scrub in this article. In the article I mentioned that I was not very impressed by it mainly because I found it too abrasive and 
little red spots appeared. I gave the scrub to my mom and was surprised to hear that she loves it! She said that the scrub cleansed her skin softly and that it wasn’t as abrasive as I had stated. And, of course, a big pluss is the amazing scent!
Ar šo skrubi jūs jau iepazīstināju šajā rakstā. Šajā rakstā minēju, ka manai ādai ne visai šis skrubis patika, jo priekš manas ādas tas bija nedaudz par abrazīvu un man uz ādas veidojās sarkani pleķīši. Piebildīšu to, ka skrubi atdevu mammai, kura ir sajūsmā par to! Vēlreiz pierādās, ka cik cilvēku, tik viedokļu. Mamma teica, ka ar skrubi ir ļoti apmierināta, ka tas nav pārāk abrazīvs, bet gan maigi tīra un kopj ādu. Noteikti pluss jādod arī par patīkamo smaržu! 
MADARA Cosmetics review

~With love~
Maddie

13 Comments

 1. November 17, 2016 / 07:06

  I'm amazed how they work dear and I really, really, love their packaging too! they look simple, sophisticated and very modern! I bet they are perfect gifts for every ladies this Christmas season 😀 Can't wait to see you try some of them on your FOTDs soon Maddie <3

  love lots,
  Tin

  mypoeticisolation.blogspot.com

  • November 19, 2016 / 17:00

   The packaging is so well thought out and I do think it represents the brand very well!
   For sure I'd be happy to receive products from MADARA under the Christmas tree! 🙂

  • November 19, 2016 / 17:01

   Yeah, I was very surprised that my skin reacted that way! Not sure if it's only me or if there are other people who have encountered the same problem with it.
   Thank you for your comment Sonia!

 2. November 17, 2016 / 08:11

  sounds like such great products, and I love the pretty packaging too! 🙂

  Metallic Paws

  • November 19, 2016 / 17:02

   Thank you Izzy for your comment! I believe if you would try out those products you'd love them! 🙂

 3. November 17, 2016 / 19:20

  Jauks raksts, objektīvs viedoklis 🙂 Tikai Dezodorants ir DezodOrants, nevis dezoderants!

  • November 19, 2016 / 17:03

   Paldies, Alīna gan par komentāru, gan par labojumu! Mūžu dzīvo – mūžu mācies! 🙂

 4. November 18, 2016 / 00:39

  Looks like a lovely brand. I am always drawn into pretty packaging though haha Great to hear it does wonders for your skin too!

  TFM BLOG

  • November 19, 2016 / 17:04

   Yeah, great packaging always lures me into buying the products as well! 🙂
   Thank you for your comment dear!

 5. November 18, 2016 / 06:30

  little something from their store. I'd prefer to use some with the content on my blog whether you don't mind. Natually I'll give you a link on your web blog. Thanks for sharing.
  Alpha Force Testo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?