5 reasons why to use L’Oreal Pure Clay Masks

L'Oreal Pure Clay mask review
At the end of the last year L’Oreal came out with three new skincare products – their Pure Clay masks. As I am a huge fan of clay masks, I just couldn’t wait to try these ones! I have been using them for about two months now, therefore, I wanted to make a separate article in which I can give you small review and state a few reasons why I would recommend it to you as well. The collection consists of three different masks: one that is meant for oily skin, one that is meant for dull skin and one that is meant for normal skin.
LV
Pagājušā gada nogalē L’Oreal nāca klajā ar trīs sejas kopšanas jauninājumiem – Pure Clay maskām. Man personīgi ļoti, ļoti patīk māla maskas, tāpēc biju ļoti ieintriģēta pamēģināt šīs. Maskas lietoju jau aptuveni divus mēnešus un tāpēc vēlējos ar jums padalīties ar savu viedokli, kā arī iemesliem kāpēc ieteiktu tās lietot arī jums. Kolekcijā ir trīs veidu maskas: viena kas ir paredzēta taukainai un spīdīgai ādai, viena, kas ir paredzēta blāvai un nogurušai ādai, kā arī viena, kas ir paredzēta normālai ādai.
L'Oreal Pure Clay mask review
Reasons why to use L’Oreal Pure Clay masks
1. You can totally multimask and apply different masks to different areas of your face to have the perfect match. For example, I use the Purify & Mattify mask on my T-zone, where my face is the oiliest, the Detox & Brighten mask on the chin to get rid of those nasty blackheads and the Exfoliate & Refine mask on the cheeks to give them a healthy glow.
2. The application and removal process is super easy and fast. All masks have a really nice scent and they didn’t cause any allergic reaction (at least for me).
Iemesli kāpēc lietot L’Oreal Pure Clay sejas maskas
1. Maskas ir iespējams kombinēt, pielāgojot sejas problēmzonām. Eikalipta masku lietoju T zonā, kur āda ir visspīdīgākā; Kokogles masku lietoju uz zoda, kur ir visvairāk “melno punktiņu”, savukārt Sarkanās aļģes masku lietoju uz vaigiem, lai piešķirtu tiem veselīgu mirdzumu.
2. Masku uzklāšanas un noņemšanas process ir ļoti viegls un ātrs. Tām ir ļoti patīkama smarža un vismaz man personīgi, neizsauca nekādas alerģiskas reakcijas.
L'Oreal Pure Clay mask review
3. The Purify & Mattify mask works deep into the pores in order to purify and mattify the skin. The skin is visually less oily and is free of unnecessary fat.
3. Purify & Mattify maska attīra ādu un padara to veselīgāku. Tā savelk poras un padara tās mazāk redzamas, nepadarot ādu sausu. Ādai ir vizuāli mazāk spīdīga un tā ir atbrīvota no liekajām taukvielām.
L'Oreal Pure Clay mask review
4. The Detox & Brighten mask acts like a magnet and draws out impurities, which results in a clear skin with a glowing effect. It cleanses the pores and gets rid of the impurities, dust and pollution.
4. Detox & Brighten maska padara sejas ādu starojošu un piešķir tai veselīgu mirdzumu. Tā dziļi attīra poras, izvadot netīrumus, putekļus un piesārņojumu.
L'Oreal Pure Clay mask review
5. The Exfoliate & Refine mask exfoliates the surface of your skin making it smoother and more illuminating. It also cleanses the pores and removes the dead skin cells.
5. Exfoliate & Refine maska uzlabo ādas struktūru un padara ādu gludāku, kā arī samazina poras. Attīrot sejas ādu maska noņem atmirušās ādas šūnas un likvidē netīrumus.
L'Oreal Pure Clay mask review
Have you tried these masks already? Which are your favorite face masks?
Vai esi jau mēģinājis/usi šīs maskas? Kuras sejas maskas ir Tavas mīļākās?
~With love~
Maddie

9 Comments

 1. January 24, 2017 / 19:09

  At the moment I just can't get enough of the Peter Thomas Roth Pumpkin Enzyme Mask

  Zanemrs.com

  • January 25, 2017 / 20:22

   Have to check that one out! Thank you for the suggestion!

 2. January 24, 2017 / 21:06

  I use the Pure Clay Detox mask, and I love it! it really clears my skin and makes it look much better! I want to try the Glow Mask, as it sounds amazing! x

  Ariadna || RAWR BOWS

  • January 25, 2017 / 20:23

   I love it as well! Though, I do love all three of them 😀

  • January 25, 2017 / 20:23

   Do let me know how you liked it! 🙂
   Indeed, I love how qualitative, yet affordable they are!

 3. January 25, 2017 / 08:35

  Esmu pilnigs masku fanaats, gribu izmeegjinaat arii shiis, labraat visas triis, bet saartaa vareetu buut visnepiecieshamaka, jo ir forshi ja maska vienlaicigi gan exfoliee gan pabaro aadu ar visaam labajaam vielinjaam 🙂

  Anete
  http://www.lapoudreblog.blogspot.com

  • January 25, 2017 / 20:24

   Jā, man vislabāk patīk lietot visas trīs kombinācijā, lai katram ādas pleķītim tiek tas, kas visvairāk nepieciešams! 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Looking for Something?